Bez kategorii
Like

Iż Polacy nie gęsi?

23/05/2011
406 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Reguły poprawności językowej

0


wypada zachowywać, uczyć się ich, upowszechniać je i ich strzec. Nie jestem językowym purystą, raczej tradycjonalistą i dlatego mniej rażą mnie błędy językowe, niż bezmyślne uznawanie przez RJP zwrotów tzw. nowomowy – nowomowy współczesnej (to nie tautologia), podkreślam, czyli tzw. uzus językowy. Przykładów nie będzie, bo chcę krótko o błędach. A właściwie nie. Po co ja sam mam tutaj się produkować? Może poprzynośmy te błędy – najpowszechniejsze – i w ten sposób powstanie Piorunujący Słownik Ekranowy Poprawnej Polszczyzny.

Chyba powinienem zacząć, więc zaczynam.

1) Ponadto/ponad to.

a) ponadto – dodatkowo, oprócz tego co powiedziano; przykłady:

Ponadto polecam przyjrzeć się pisowni poniektórych słów. Opłaca się. Naprawdę.

Jak coś się robi, to wypadałoby to zrobić dobrze. Ponadto jeśli coś się pisze, to wypadałoby to pisać poprawnie.

b) ponad to – ktoś coś wyróżnia: "Ponad to, co do tej pory już powiedziałem, chciałbym dodać, że…"

~o~

Słowniczki: http://poprawsie.pl – pierwszy z brzegu i choćby wiki –  http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Powszechne_błędy_językowe

 

Na koniec, Torinie, nie piszemy/mówimy dużą literą, ale – jak mnie uczono – wielką literą.

I niechaj ta szybka nota będzie Ci, i każdemu, odpowiedzią na Twoje pytanie o różnorodności miejsc w publicznej dyskusji.

Nie w tym to bowiem celu publicznie koryguje się błędy popełniane publicznie, aby kogoś napiętnować – choć bywa, że i tak złośliwcy maści ciemnogwiaździstej postępują – lecz by przestrzec innych przed takich, różnorakich błędów popełnianiem oraz wskazać formy poprawne.

 

Pozdrawiam i zapraszam do uzupełniania w tempie dowolnym

PS Tam w jednym zdaniu powyżej jest chyba błąd 🙂 Jest "jak się coś robi", a powinno chyba być "jeśli się coś robi" tudzież "gdy…".


 

Błędy interpunkcyjno-typograficzne (za wiki, link powyżej)

Błędy wynikają z niezrozumienia zasad pisania znaków interpunkcyjnych lub kierowania się zasadami pochodzącymi z innych języków.

a) Kropki, przecinki, średniki, dwukropki, wielokropki, wykrzykniki, znaki zapytania stawiamy bezpośrednio po ostatniej literze poprzedniego słowa, bez odstępu.

b) Cudzysłowy oraz nawiasy stawiamy bezpośrednio przy słowie bez odstępu z żadnej ze stron.
c) Kropkę stawiamy zawsze po cudzysłowie[12].

d) Często nie odróżnia się (szczególnie przy piśmie ręcznym) łącznika od myślnika, oba pisane w postaci poziomej kreski. Jednak łącznik oznacza się dywizem (-), natomiast myślnik pauzą (—) lub półpauzą (–)[13]. Łącznik łączy i dzieli zarazem dwie części pojęcia złożonego, tworząc jakby jedno słowo; piszemy go wtedy bez odstępów z żadnej strony[14]. Myślnik wydziela części zdania; słowa bezpośrednio stojące z obu jego stron nie tworzą w sumie pojęcia złożonego, dlatego piszemy go z odstępami z obu stron.

e) Gdy stosujemy w zdaniu wyrazy wtrącone (bez których wypowiedź też mogłaby istnieć), zawsze wydzielamy je znakami parzystymi: nawiasami, dwoma myślnikami lub dwoma przecinkami. Błędem jest umieszczanie z jednej strony wypowiedzi wtrąconej jednego znaku, a z drugiej innego znaku.

f) Nie oddzielamy nigdy przecinkiem podmiotu od orzeczenia.

g) Nie oddzielamy nigdy przecinkiem okolicznika (to jest anglicyzm)

 

0

DelfInn

Domena: eukarionty, Królestwo: zwierzeta, Typ: strunowce, Podtyp: kregowce, Gromada: ssaki, Rzad: walenie, Podrzad: zebowce, Rodzina: delfinowate, Rodzaj: Delphinus, Gatunek: delfin zwyczajny (na zdjeciu d. butlonosy)

274 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758