Bez kategorii
Like

Ile chciałby, a ile zarabia absolwent?

10/05/2012
377 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Świeżo upieczony absolwent chciałby zarabiać średnio 2056 zł netto. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak, w 2011 roku mediana wynagrodzeń absolwentów wyniosła 2500 zł brutto.

0 

Wymagania absolwentów nie odbiegały więc znacząco od rzeczywistości.

 

Mimo, iż oczekiwania płacowe młodych Polaków znacznie zmalały w porównaniu do lat poprzednich, studenci i absolwenci dość optymistycznie zapatrują się na swoje przyszłe zarobki. Jak wynika z badania Campus 2011 przeprowadzonego dla serwisu Pracuj.pl, w 2011 roku absolwenci chcieli w swojej pierwszej pracy otrzymywać przeciętnie 2056 zł netto (czyli niecałe 2900 zł brutto). Oczekiwania płacowe wstępujących na rynek pracy młodych Polaków uzależnione były w dużym stopniu od profilu ukończonych studiów.

 

Wysokość stawek płac dla młodych absolwentów w pewnym sensie odzwierciedlała deklarowane przez nich oczekiwania płacowe. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń* wynika, że w 2011 roku najwyższe wynagrodzenia otrzymywali absolwenci kierunków technicznych – mediana w tym przypadku to 3000 zł brutto. Natomiast sami studenci tych kierunków chcieli otrzymywać 2 265 zł netto (3155 brutto), po roku – 2989 zł, po 3 latach – 4113 zł (czyli 81% więcej, niż u progu kariery).

 

Jedne z najniższych zarobków otrzymywali absolwenci kierunków humanistycznych. Połowa z nich zarabiała pomiędzy 1800 a 3000 zł. Mediana wynagrodzeń brutto dla tej grupy to 2300 zł. Ich oczekiwania płacowe nie były zresztą wygórowane. W pierwszej pracy chcieliby zarabiać „na rękę” 1920 zł, po 3 latach już 79% więcej – 3445 zł.

 

 

Czy warto więc studiować „modne kierunki”? – Lista najpopularniejszych kierunków studiów pozwala opisać strukturę podaży absolwentów na rynku pracy. Nie daje natomiast żadnej informacji o popycie na konkretne kwalifikacje. Mówiąc wprost: modny kierunek nie zapewnia dobrze płatnej pracy – ocenia Gabriela Jabłońska z portalu rynekpracy.pl.

 

– Poza ukończonym kierunkiem studiów, bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na zarobki absolwentów była branża zatrudnienia – ocenia Teresa Hantz z firmy Sedlak & Sedlak. W 2011 roku najwyższe wynagrodzenia otrzymywali absolwenci zatrudnieni w telekomunikacji i IT – 3000 zł brutto. Nie bez znaczenia była także wielkość firmy, w jakiej zatrudnił się absolwent lub absolwentka. Generalnie, im większe przedsiębiorstwo, tym potencjalnie wyższe zarobki.

 

Pensje rosną. Zobacz czy twoje też! Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi. Wypełnij ankietę!

 

* Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń to największe w Polsce, niepubliczne badanie płac. W badaniu dominują ludzie młodzi (68,1% ma nie więcej niż 35 lat) oraz osoby z wykształceniem wyższym (77,2%). Sprawia to, że respondenci zajmują bardziej specjalistyczne stanowiska, a ich wynagrodzenia są wyższe niż przeciętnych osób. Dane liczbowe prezentowane są głównie za pomocą mediany, gdyż miara ta lepiej niż średnia charakteryzuje badaną populację. Mediana jest wartością dzielącą badaną populację na pół.

 

wynagrodzenia.pl

 

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758