Bez kategorii
Like

Globalne ocieplenie. Decyzja należy do Ciebie.

26/04/2011
408 Wyświetlenia
0 Komentarze
7 minut czytania
no-cover

Co jeśli nie trzeba się zastanawiać czy ocieplenie klimatu rzeczywiście istnieje i stanowi dla nas zagrożenie? Co jeśli istnieje argument, z którym zgodzi się największy sceptyk i najzagorzalszy aktywista?

0


 

Zacznijmy od zastanowienia się czy zagrożenie globalnym ociepleniem czy to powodowanym przez ludzi czy nie jest realne. Mamy tutaj tylko dwie możliwości: 1. TAK, 2. NIE. Nikt z żyjących na Ziemi ludzi nie wie z całą pewnością, że jego opinia jest prawdziwa i całkowicie zgodna z rzeczywistością dlatego zaczynamy od tych dwóch pierwszych możliwości.

Następnie zajmijmy się dwoma następnymi możliwościami. Podejmujemy działanie czy nie.

W ten sposób powstały nam cztery kwadraty, z czterema możliwymi scenariuszami przyszłości. (rys.1 na końcu)

Pierwszy scenariusz: Podejmujemy działania aby zapobiec globalnemu ociepleniu, ale okazuje się, że problem globalnego ocieplenie jest nieprawdziwy. Konsekwencje: Zmarnowane pieniądze (główny argument sceptyków), zwiększenie podatków, masa nowych regulacji, które przyjmując najbardziej ekstremalny scenariusz doprowadzają do globalnego ekonomicznego kryzysu.

Drugi scenariusz: Nie podejmujemy żadnego działania i nie było ono konieczne. Podjęliśmy dobrą decyzję. Konsekwencje: Nie doprowadziliśmy do globalnego kryzysu, w dalszym ciągu dobrze się rozwijamy, mamy kilka problemów, ale zmiana klimatu nie jest jednym z nich.

Trzeci scenariusz: Podjęliśmy działania i dobrze się stało ponieważ globalne ocieplenie okazało się być prawdą. Konsekwencje: W dalszym ciągu ponieśliśmy duże koszty, jednak w tym scenariuszu dobrze je wydaliśmy ponieważ zapobiegły one zmianie klimatu. Powstaje zagrożenie: nie możemy być pewni, że wydane pieniądze faktycznie powstrzymają zmiany klimatyczne oraz pytanie: czy przy pomocy pieniędzy da się zatrzymać zmianę klimatu?Jeśli tak to w tym scenariuszu żyjemy w innych realiach ale jest pozytywne, że chociaż cały czas w nich żyjemy…

Czwarty scenariusz: Zmiana klimatu okazała się prawdą, a nie podjęliśmy żadnych działań aby ją powstrzymać. Ten scenariusz jest najgorszy. Konsekwencje: Ekonomiczne, polityczne, socjalne, środowiskowe, zdrowotne katastrofy na skalę globalną. Przepowiednie Zielonych się sprawdzają. Część lądów znika pod powierzchnią wody, setki milionów ludzi emigrują w poszukiwaniu suchego lądu. Zaczynają się wojny ponieważ miejsca dla ludzi którzy przeżyli po prostu brakuje. Przeraźliwe susze nękają rolników na całym świecie, ogromne powodzie niszczą plony, globalny głód opanowuje cały świat. Epidemie chorób rozprzestrzeniają się na cały świat. Skutki pożarów i huraganów nękają tych co przeżyli do końca ich życia. Ludzie nie mają ochoty się rozmnażać, zaczyna się koniec cywilizacji ludzi.

Mamy 4 ekstremalnie uproszczone scenariusze, myślenie różniące się „wierszowym” i „kolumnowym”, obydwa prowadzące do jednej konkluzji. Nasza przyszłość znajdzie się na pewno w jednym z kwadratów. Ponieważ zmiana klimatu może być prawdą lub nie, my nie wiemy na pewno, w którym wierszu znajdzie się nasza przyszłość, nie mamy wpływu na to czy zagrożenie globalnym ociepleniem jest prawdą czy nie. (rys.2)

Wiemy za to z całą pewnością, że w którejś kolumnie znajdzie się nasza przyszłość ponieważ nasze działania możemy kontrolować. Przyjmując takie „kolumnowe” myślenie, kupujemy bilet na loterii. Kupujemy albo bilet A, albo bilet B i czekamy na to jakie konsekwencje w przyszłości siły natury nam zgotują. (rys.3)

Jeśli bilet A zwycięża to przyszłość nasza leży gdzieś pomiędzy globalnym kryzysem ekonomicznym, a życiem w zmienionej rzeczywistości. W scenariuszu pierwszym kiedy działaliśmy chociaż nie było takiej potrzeby kosztem jest globalny kryzys ekonomiczny, czyli takie jest ryzyko kupienia biletu A. Ryzyko takie jest bardzo kosztowne więc zobaczmy czy ryzyko kupienia biletu B jest mniejsze. Scenariusz trzeci przyjmuje, że wszystko jest ok., scenariusz czwarty przyjmuje, że się pomyliliśmy. Biorąc pod uwagę konsekwencje naszej pomyłki w scenariuszu czwartym ryzyko jest o wiele większe. To życie w rzeczywistości, która jest wroga i stanowi początek końca naszej cywilizacji. Ponadto scenariusz czwarty w kolumnie B zawiera konsekwencje scenariusza pierwszego z kolumny A. Wszystkie cztery scenariusze są wyolbrzymione do ekstremalnych rozmiarów, również scenariusz czwarty. W czwartym scenariuszu brać powinniśmy pod uwagę także założenie, że globalna zmiana klimatu będzie miała miejsce za lat 10-20. Obserwujmy informacje dochodzące do nas przez media na temat symptomów zachodzących zmian klimatycznych i zadajmy sobie pytanie: Czy to są informacje na poziomie wierszy, czyli czyste zgadywanie, czy na poziomie kolumn czyli wyboru. Jakkolwiek byśmy rozważali kwestię tego problemu, dochodzimy do jednej konkluzji. Kiedy stajemy przed problemem niepewności o naszą przyszłość, jedynym odpowiedzialnym wyborem jest kolumna A, aby wyeliminować koszmarny scenariusz czwarty z kolumny B, ponieważ ryzyko nie podjęcia żadnych działań stanowczo przeważa ryzyko związane z ich podjęciem. Pomimo tego, że pozostają pytania: Jeśli całe to zamieszanie związane z globalnym ociepleniem to szwindel mający na celu wprowadzenie opinii publicznej w błąd i wydawanie pieniędzy na coś co nie jest dla nas żadnym zagrożeniem? Co jeśli wydamy pieniądze i nie uchronimy się przed zmianami klimatycznymi, bo po prostu nie mamy na to wpływu?


Na podstawie

0

Jasiu

Na blogu opisywane sa obserwacje na temat zycia politycznego, inwestycji, manipulacji, przekretów, glupoty ludzkiej, ignorancji, codziennych dyskusji na tematy zastepcze . Blog powstal po to, aby sie przekonac czy zawsze mysle odwrotnie niz wi

11 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758