HYDE PARK
Like

Ewaluacja Eboli jako broni biologicznej

27/10/2014
719 Wyświetlenia
0 Komentarze
12 minut czytania
Ewaluacja Eboli jako broni biologicznej

Czy Ebola może być bronią ? Może tak, może nie. Tak, może uśmiercić. Nie, bowiem taki lub wyższy efekt osiąga się niższym kosztem. Użycie wirusa Ebola do walki biologicznej jest trudniejsze, niż może się to wydawać na pierwszy rzut oka.

Ewaluacji Eboli jako broni biologicznej podjął się Scott Stewart w ramach Security Weekly, portalu Stratford.com. Media po prostu same wariują siejąc panikę, strasząc ewentualnym zagrożeniem. Otwierając komputer z ciekawości obliczyłem ilość doniesień o Eboli tylko na jednym portalu, tylko na jednej stronie- było ich 21. Do tego włączają się politycy bo przy medialnej histerii, oni nie mają wyboru gdyż „midterm election” już za klika dni. Wczoraj pierwszy przypadek pojawił się w NYC. Publicznie wypowiadał się nie tylko Mayor miasta ale także gubernatorzy stanów New York i New Jersey. Jeden jedyny przypadek chorego lekarza sprowadzono do sensacji równej lądowaniu na Księżycu.

0


 

Evaluating Ebola as a Biological Weapon is republished with permission of Stratfor.”

W przeszłości było kilka przypadków wystąpienia ognisk wirusa Ebola w Afryce. W takich krajach jak: Sudan, Uganda, Republika Konga i Demokratyczna Republika Konga oraz kilka stosunkowo małych ognisk w Gabonie. W większości przypadków osoby zarażone zjadły zakażone chorobą zwierzęta wywołując ogniska mini epidemii.  Mięso pieczone z różnych dzikich zwierząt, w Afryce, gdzie głód jest powszechny, jest uważane przez wielu za przysmak ale dla wielu głodujących jest tez zwykłą koniecznością.

Po kilku miesiącach badań prowadzonych przez epidemiologów przypuszcza się, że obecny kryzys rozpoczął się najprawdopodobniej wtedy, gdy dwuletnie dziecko w Gwinei dotknęło lub może nawet zjadło części zakażonych zwierzęcia ; nietoperza lub małpy.

Pomijając fakt, że obecne ogniska zagrożenia zostały zidentyfikowane jako naturalne, nawet jeśli  grupa terrorystyczna taka jak Państwo Islamskie zdołałaby przygotować Ebolę jako broń, raczej  nie wybrałby jako miejsca ataku małej wioski w Gwinei. Wysłaliby swoich bojowników i użyli tej  broni w okolicach takich jak Nowy Jork, Paryż czy Londyn, lub przeciw swym lokalnym wrogom  w Syrii i Iraku.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że grupy terrorystyczne są mocno zainteresowane użyciem  broni biologicznej. W ubiegłym miesiącu pojawiły się informacje że Państwo Islamskie, zamierza ewentualnie zamierza wykorzystać zarazki dżumy do ataku biologicznego. Ataki terrorystyczne mają z założenia znaczenie psychologiczne, które przewyższa fizyczne szkody, jakie powodują. Państwo Islamskiego,ma długą historię brutalnych działań mających na celu wywoływanie paniki.

W latach 2006 i 2007, poprzednik państwa islamskiego, al Kaida w Iraku, umieszczała duże ilości chloru bombach samochodowych  stosowanych przeciwko USA i żołnierzom irackim  próbując powodować  jak największe straty.Jednak materiały wybuchowe zawarte w bombie zabijały więcej ludzi niż chlor. Po kilku nieudanych próbach, al-Kaida w Iraku zrezygnowała z chloru bo wyniki nie były warte wysiłku. Al Kaida w Iraku używała chemicznych komponentów w innych urządzeniach wybuchowych, używanych do ataków na wojska amerykańskie przy różnych okazjach. Także i te ataki nie powodowały masowych ofiar. Wreszcie, według organizacji praw człowieka, Państwo Islamskie używało ostatnio pocisków artyleryjskich zawierających gaz musztardowego przeciwko jej wrogom w Syrii; które prawdopodobnie odzyskano ze składów broni chemicznej z czasów Saddama  lub z zapasów syryjskich.

Problem leży nie w tym czy Państwo Islamskiego ma zamiar sięgnięcia po broń biologiczną lecz  czy posiada zdolność do jej uzyskania i może nią być  wirus Ebola. Tworzenie broni biologicznej jest znacznie trudniejsze niż przy użyciu środków chemicznych takich jak chlor lub produkowane amunicji chemicznej. Bronie biologiczne w przeciwieństwie do tego jak media je przedstawiają nie są łatwe do uzyskania, nie są one łatwe do skutecznego wdrożenia i nie zawsze są przyczyną masowych ofiar.

Japońska sekta Aum Shinrikyo próbowała uzyskać wirusa Ebola jako element programu walki biologicznej. Grupa wysłała zespół medyczny do Afryki pod pretekstem pomocy ale z zamiarem uzyskania próbki wirusa. Nic z tego nie wyszło, ale nawet jeśli by się tej grupie udało, byłoby to dla nich niesłychanie trudne wyzwanie, nawet dostarczenie próbki do laboratorium w Japonii. Wirus Ebola jest stosunkowo „kruchy”. Jego żywot na „suchej” powierzchni poza „żywicielem” trwa tylko kilka godzin, choć niektóre badania wykazały, że wirus może przetrwać poza ustrojem do kilku dni, gdy jeszcze znajduje się w płynach ustrojowych. Wymaga jednak prawie idealnych warunków , które byłyby trudne do powtórzenia podczas transportu.

Reprodukcji wirusa Ebola stanowiłyby dodatkowe wyzwania, bo to bardzo niebezpieczny wirus kiedy się z nim pracuje. Zaraził naukowców, nawet wtedy gdy pracowali w laboratoriach które mają  zaawansowane środków bezpieczeństwa biologicznego. Chociaż Aum Shinrikyo posiada szeroką kadrę wykwalifikowanych naukowców i laboratorium broni biologicznej, nie są jeszcze w stanie skutecznie reprodukować wirusa Ebola.

Nawet gdyby naukowcom współpracującym z Państwem Islamskim jakoś udało się zrealizować to wszystko – nie zabijając  siebie w trakcie – Ebola nie jest idealnym środkiem walki biologicznej.  Wirus trudno przechodzi od osoby do osoby. W rzeczywistości, jego podstawowy średni wskaźnik reprodukcji (średnia ilość osób, które są zakażone przez pacjenta wirusa Ebola) mieści się tylko między jednym i dwoma ludźmi. Jest wiele innych bardziej zakaźnych chorób, takich jak odra, która ma podstawowy wskaźnik reprodukcji 12-18, lub wietrzna ospa, ma podstawowy wskaźnik reprodukcji 5-7. Nawet powszechny HIV, który przekazywany jest tylko poprzez kontakt seksualny lub  transfuzję  krwi, ma podstawowy wskaźnik reprodukcji 2-5.

Choroby Ebola jest również nieco powolny, aby efekt zakażonych osób nie stać się objawowe i zaraźliwa dla średnio 8-10 dni. Okres pełnej inkubacji choroby może trwać od 2 do 21 dni. Dla porównania grypy, która może być przekazana tak szybko, jak trzy dni budowanym, rozprzestrzeniają się przed objawy zaczynają wyświetlone. Oznacza to, że Ebola atak trwa dłużej, do rozprzestrzeniania się i byłoby łatwiej zawierają bo osób zakażonych będzie łatwiejsza do rozpoznania.
Oprócz faktu, że Ebola może być przekazywane tylko za pośrednictwem płynów ustrojowych osób wykazujących objawy, wirus musi również jakoś ominąć system immunologiczny skóry człowieka. Zakażony płyn można wprowadzić do organizmu przez skaleczenie lub otarcie, lub przez kontakt z błoną śluzowe w oczu, nosa i ust. To odróżnia Ebolę się od bardziej zakaźnych wirusów, takich jak odry i ospy, które przenoszą się w powietrzu i nie wymagają ani bezpośredniego kontaktu  ani transferu płynów ciała.

Ponadto wirus Ebola jest bardzo delikatny i wrażliwy na światło, ciepło niską wilgotność otoczenia. Każdy ze zwykłych wybielaczy czy powszechnych środków odkażających może go zabić. Znaczy to, że wirus Eboli  trudno jest rozprzestrzenić przez zanieczyszczenie nim powierzchni . Jedynym sposobem, by zainfekować dużą ilość ludzi Ebolą byłoby spryskanie płynem zawierającym wirusa, coś, co jest i trudne do zrobienia i łatwo wykrywalne.
Gdyby Państwo Islamskie wdrożyło strategię samobójczych ataków agentów zainfekowanych  wirusem  Ebola, którzy wysadzają się w zatłoczonym miejscu, opryskując otoczenie zakażonym płynem ustrojowym są z tym problemy. Głównym problemem w tym scenariuszu jest to, że byłoby bardzo trudno dostać się zakażonym agentom operacyjnym na teren Stanach Zjednoczonych bez wykrycia.

Nawet gdyby się to udało to nie jest to koniec przeszkód. Zanim zarażony Ebolą stanie się bardzo zaraźliwy jest on zwykle bardzo chory i przykuty do łóżka z wysoką gorączką, zmęczeniem, cierpi wymioty, ma biegunkę co oznacza, że nie jest dość silny by poruszać się w zatłoczonym miejscu.  Ciepło i wstrząs wybuchu urządzenia samobójczego prawdopodobnie zabije większość wirusów. Ktoś kto znajdzie się wystarczająco blisko, aby być narażonym na działanie wirusa będzie także prawdopodobnie ranny  i przewieziony do szpitala, gdzie zostanie poddany  leczeniu z powodu wirusa i kwarantannie.
Broń biologiczna wyglądać świetnie na filmach, ale jest trudne i kosztowne, do zastosowania  w prawdziwym życiu. Dlatego rzadko widzieliśmy stosowanie jej w atakach terrorystycznych. Jak zauważyliśmy, animatorzy dżihadu potrafią zabić znacznie więcej ludzi przy mniejszych kosztach  i wysiłku, wykorzystując tradycyjne taktyki, co sprawia, że zagrożenie udany atak przy pomocy wirusa Ebola, będzie bardzo mało prawdopodobny.

Evaluating Ebola as a Biological Weapon is republished with permission of Stratfor.”

„<a href=”http://www.stratfor.com/weekly/evaluating-ebola-biological-weapon”>Evaluating Ebola as a Biological Weapon</a> is republished with permission of Stratfor.”

Materiał opracował: Nathanel.

PS. Około 1 mln zgonów rocznie powodują zakażenia wirusowe zapalenia wątroby. Razem Wirusy zapalenia wątroby typu B (HBV) i  typu C (HCV) są główną przyczyną raka wątroby na świecie.

Prawie jedna na każde trzy osoby na świecie (około 2 mld ludzi) jest zainfekowanych wirusem HBV, a jedna na dwanaście żyć z przewlekłym zakażeniem HBV lub HCV.  Większość ludzi jest   nieświadoma zakażenia i nieświadomie przenoszą zakażenia na inne sami będą w śmiertelnym niebezpieczeństwie..

Zakażenia wirusami HCV/HIV i HBV/HIV są rosnącym problemem. Wirus jest przenoszony tak jak wirus Eboli poprzez kontakt z płynami ustrojowymi człowieka a także poprzez transfuzje krwi oraz w czasie stosunków seksualnych. www.who.int/csr/disease/hepatitis/world_hepatitis_day/question_answer/en/

MILION zgonów rocznie i nie ma paniki ? Na Ebolę zachorowało ok 10tys osób, zmarło ok 50%. Ale przeciw Eboli będą pewnie przymusowe szczepienia najpóźniej od 2016 roku.

0

Nathanel

937 publikacje
193 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758