POLSKA
Like

Dym cygar nad pobojowiskiem

27/06/2014
778 Wyświetlenia
5 Komentarze
5 minut czytania
Dym cygar nad pobojowiskiem

Ostatnia potyczka w Sejmie pokazała obraz sceny politycznej w Polsce znany od ponad 6 lat. Dużo krzyku, mnóstwo oskarżeń najcięższego kalibru, nadchodzące propozycje rządu technicznego i małe szanse na jego realizację. Jarosław Kaczyński nie potrafi „wyłuskać” czy to z rządzącej koalicji czy z szeregu posłów niezrzeszonych kilku osób gotowych do poparcia pisowskich propozycji. Jest podobno coraz gorzej ale mało chętnych na politycznej niwie do uznania tych „oczywistości” i stanięcia w jednym szeregu z Prezesem. Poza Jarosławem Gawinem, który coraz chętniej jest gotowy do współpracy z największą partią opozycyjną.

0


Premier Tusk delektuje się  już chyba kubańskimi cygarami w Brukseli. Własnymi czyli rządowymi lub tymi z walizek dyplomatycznych innych premierów. Może pokazywać się odprężony w towarzystwie europejskich przywódców, śmiało patrzeć w oczy opieprzonego przez siebie, za wrogi stosunek do Polaków, Camerona i świętować podpisanie umowy stowarzyszeniowej UE z Ukrainą będącą ukoronowaniem projektu Partnerstwa Wschodniego zapoczątkowanego w 2008 roku w polskim MSZ. „I’m quite though” czyli „jestem twardziel” wypowiedziane w Belgii przez Tuska pojawia się na czołówkach polskiej prasy i oddaje dzisiejszy stan politycznej batalii po aferze podsłuchowej. Premier przygnieciony ciężarem podsłuchów polityków i biznesmenów naszpikowanych niecenzuralnymi przekleństwami prawie wszystkich rozmówców, podniósł się, zagrał w Sejmie va banque i otrzymał legat na kontynuację rządów.

Afera podsłuchowa rządowych urzędników na niespotykaną w historii Polski skalę a rząd wydaje się wzmocniony? Arytmetycznie powinien uzyskać przewagę kilku głosów a tutaj wygrywa 34 głosami? Jak to możliwe? Po podsłuchach zwiększa mu się poparcie? Język jak z rynsztoka w upublicznionych rozmowach, z sejmowej trybuny cała opozycja miesza rząd z błotem a poseł Szczerski  dokłada do „zdrajców i morderców” jeszcze cięższe oskarżenia: Kto się nie napatoczy, dla każdego macie złe słowo – od Camerona, przez starą komuszkę Hubner…„ No rzeczywiście, powiedzieć złe słowo o Cameronie proponującego odebranie Polakom na Wyspach zasiłków i nazwać komuszkę, komuszką to zbrodnie niesłychane i słusznie przedstawiciel PiS’u zarzuca to rządowi nazywając go „obcym”.

Nie wiadomo jak potoczy się dalej dochodzenie w sprawie taśm i jakie będą, jeżeli będą, konsekwencje dla ministerialnych urzędników. Platforma na pewno poleci w dół w sondażach ale to przecież zjawisko już znane z przeszłości a „cud ukraiński” pokazał iż poparcie dla PO-PSL nadchodzi z najmniej oczekiwanych kierunków. Opozycja kieruje sprawę do Trybunału Konstytucyjnego ale prezes Belka w rządzie nie zasiada a ten wyszedł, konstytucyjnie przynajmniej, z całej podsłuchowej afery obronną ręką.

 

Były członek PO ma duże polityczne ambicje i próbuje coraz wyraźniej wchodzić w układy z prezesem Kaczyńskim. Niezrzeszony poseł nie należący do żadnego klubu parlamentarnego próbuje z nową Polską Razem zdobywać popularność i otwarcie mówi już o możliwości współpracy z będącą na fali Nową Prawicą Korwin-Mikkego. Jak wyznaje w wywiadzie w „Rzepie” chce zjednoczyć polską prawicę ale nie wydaje się aby prezes Kaczyński popierał jego starania. Współpraca z Gawinem? Być może ale pod dyrygencką pałeczką Prezesa dla którego jego imiennik może stać się w przyszłości konkurentem zabierającym, tak jak SP Ziobry, kilka procent wyborców. Lider Polski Razem ma duże ambicje ale nikt nie wie jak daleko one sięgają. Może nawet widzi siebie jako następcę Jarosława Kaczyńskiego? Jest to niewykluczone gdyż gwiazda Prezesa świeci mocno ale podlega siłom grawitacji i nie szybuje już do nieba. Zmysł taktyczno-strategiczny lidera PiS’u nie zabłysnął w ostatniej rozgrywce sejmowej i nieliczne ale coraz częściej pojawiające się pytania a nawet wątpliwości w szeregach pisowców nie są już czymś wyjątkowym. Sympatycy Prawa i Sprawiedliwości liczyli na więcej i Prezes, wydaje się, trochę ich rozczarował. Czy przełoży się to w sondażach na więcej głosów dla SP i PR? Cierpliwośc jest cnotą bogów a więc poczekajmy i zobaczymy.

 

0

lchlip

182 publikacje
12 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758