Globalnie i Lokalnie
Like

Czy Watykan stanie do Świętej Wojny z Islamem?

16/12/2014
976 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
Czy Watykan stanie do Świętej Wojny z Islamem?

Stany Zjednoczone zaprosiły Watykan do pomocy w zlikwidowaniu Więzienia w Guantanamo. Likwidacja ma polegać na przeniesieniu więźniów do innych „humanitarnych” więzień. Oznacza to tyle, że Stany Zjednoczone budując koalicję antyislamską stawiają Stolicę Apostolską pod ścianą, żądając by określiła się czy jest w koalicji czy poza.

0


Camp_x-ray_detainees

Zaproszenie Amerykanów potwierdził rzecznik Watykanu, ojciec Federico Lombardi, ale zaznaczył, że Watykan prowadzi rozmowy dotyczące wyłącznie humanitarnych rozwiązań.

Oficjalną prośbę na ręce kardynała Pietro Parolin, Sekretarza Stanu Stolicy Apostolskiej, złożył Sekretarz Stanu USA John Kerry. Watykan o szczegółach rozmów dotyczących pomocy w likwidacji więzienia Gantanamo rozmawiać nie chce, ale pewnym jest, że więzienie zostanie zlikwidowane w najbliższych miesiącach, a więźniowie będą rozesłani do innych więzień w krajach raczej nie zrzeszonych w antyislamskiej koalicji budowanej przez USA w ciągu ostatnich lat.
Barrack Obama, nagrodzony Pokojową Nagrodą Nobla w 2009 roku, jeszcze przed zaprzysiężeniem na pierwszą kadencję swojej prezydentury, zmaga się z problemem Guantanamo odkąd zamieszkał w Białym Domu.

 

Baza w Guantanamo jest więzieniem administrowanym przez Stany Zjednoczne. Znajduje się na terenie Naval Station Guantanamo Bay, bazy Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonyc w Zatoce Guantanamo, na terytorium Kuby. Teren jest od 1903 roku dzierżawiony przez Stany Zjednoczone. Więzienie, ze względu na swój charakter, długotrwałe przetrzymywanie więźniów bez wyroku i stosowanie tortur w trakcie przesłuchań, wypełnia definicję obozu koncentracyjnego i niezmiennie, od lat, znajduje się na celowniku obrońców praw człowieka.

To właśnie w Guantanamo służby amerykańskie przetrzymywały wszystkich podejrzewanych o terroryzm po atakach 11 września 2001 roku. Obecnie przebywa tam 148 więźniów – wszyscy bez wyroków sądowych.

/mp

 

Źródło: Reuters

0

Wiadomosci 3obieg.pl

Napisz do nas jeśli w Twoim otoczeniu dzieje się coś, co wymaga interwencji dziennikarskiej redakcja@3obieg.pl

1314 publikacje
11 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758