HYDE PARK
Like

Czy Jerzy Owsiak zdefraudował nawiązki sądowe od pijanych kierowców?

11/01/2014
13337 Wyświetlenia
275 Komentarze
33 minut czytania
Czy Jerzy Owsiak zdefraudował nawiązki sądowe od pijanych kierowców?

Jeszcze żyjemy tragedią w Kamieniu Pomorskim gdzie pijany kierowca zabił dwie rodziny. Politycy i media prześcigają się komentarzach i pomysłach dotyczących karania pijaków za kółkiem. Swoje uwagi też ex katedra wypowiedział Jerzy Owsiak piętnujący polityków za małe zaangażowanie w akcje pomocowe WOŚP i przypominający, że 22 Finał będzie grany 12 stycznia 2014 pd hasłem „Na Ratunek” a pieniądze będą zbierane m.in. na sprzęt dla dziecięcej medycyny ratunkowej – co mu się świetnie „wpisało” w śmierć dzieci w Kamieniu Pomorskim. Owsiak przy tym się chwali podręcznikami dla ratowników z pierwszej pomocy, szkoleniem wolontariuszy i zakupami defibrylatorów. Tymczasem mało kto sobie zdaje sprawę, że ten facet nie tylko ma ustawowy obowiązek pomagania ofiarom wypadków za pieniądze fundacji inne niż te z darowizn i zbiórek. A być może uprawia cyniczną propagandę, mającą ukryć skandal związanym ze zdefraudowaniem przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy wielu milionów złotych, pozyskanych w latach 2004-2012 z nawiązek zasądzanych przez sądy w całej Polsce od pijanych kierowców, które miały stanowić pomoc dla ofiar wypadków.

0


Od 1999 roku polskie sądy otrzymały możliwość zasądzania od skazanych nawiązek na cele społeczne, dzięki którym będzie realizowana pomoc dla osób pokrzywdzonych. Już w 2001 roku okazało się, że większość nawiązek jest zasądzanych od kierowców złapanych na prowadzeniu pojazdów po użyciu alkoholu (samochody, rowery, furmanki) oraz sprawców wypadków w stanie nietrzeźwości na organizacje społeczne zajmujące się pomocą ofiarom wypadków drogowych. Praktyka była taka, że Sądy zasądzały te nawiązki (czasem było to 100 zł a czasem kilka tysięcy) organizacjom, które się do danego Sądu zwróciły i które wylegitymowały się zarejestrowanym w KRS statutem zawierającym w celach, lub sposobach ich realizacji „pomoc ofiarom wypadków”. W 2003 roku wybuchła afera założonej przez oszustów Fundacji HELP z Wrocławia, która w latach 2001-2002 otrzymała 3 miliony złotych z nawiązek z których 99% przejadła na tzw cele administracyjne (czytaj: ukradli je członkowie zarządu żyjąc obie dobrze, kupując samochody i podróżując) a tylko ułamek trafił do poszkodowanych. Zwróćcie proszę uwagę na wartość tego tortu. Jakaś fundacyjka z Wrocławia, której udział w ogólnopolskim „rynku nawiązek” był na poziomie 1/4 pozyskuje przez 2 lata z polskich sądów 3 miliony złotych. Afera się rozkręca i bardzo o niej głośno na przełomie lat 2003-2004. Następują aresztowania oszustów, wszyscy są oburzeni oraz zdziwieni skalą procederu. Wszelkie inne stowarzyszenia i fundacje są brane pod lupę i pojawia się powszechna dyskusja na temat możliwości kontroli wydatków podmiotów działających dzięki nawiązkom, a Sędziowie z wielkimi wątpliwościami zasądzają je na podmioty, których nie znają.

 

 

I w tedy pojawia się Owsiak.

 

 

Wszystko wskazuje na to, że działając bardzo cynicznie, robiąc wszystko by przejąć kontrolę nad kilkoma milionami złotych z nawiązek w skali roku.

 

Okazja jest znakomita, bo 1 stycznia 2004 r. wchodzi w życie ustawa o organizacjach pożytku publicznego i wolontariacie, która umożliwia nadanie wiarygodnym organizacjom statusu OPP dzięki czemu będą mogły pozyskiwać 1% z naszych podatków, pod warunkiem, że dostosują swój statut do wymogów ustawowych. Od stycznia 2004 Krajowy Rejestr Sądowy zasypywany więc zostaje wnioskami o nadanie statusu OPP wraz z wnioskami o nadanie statutów o nowym brzmieniu.

 

 

Jerzy Owsiak może więc upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu.

 

 

W 2004 r. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wprowadza do statutu szereg zmian w tym te dotyczące realizacji celów fundacji, które pozwolą nie tylko na pozyskiwanie 1% podatku ale także na otrzymywanie nawiązek sądowych na pomoc ofiarom wypadków drogowych. M.in. wprowadzono wtedy do statutu dwa nowe punkty w  § 9 ust. 1. :

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

4) udzielanie pomocy finansowej, rzeczowej i organizacyjnej w leczeniu osób, których przypadki mają charakter szczególny, w tym również świadczenie pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych,

5) prowadzenie szkoleń w zakresie ratownictwa medycznego i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej ofiarom wypadków, ze szczególnym uwzględnieniem ofiar wypadków komunikacyjnych i innych nagłych zdarzeń noszących znamiona kataklizmu,

 

Po zarejestrowaniu tych zmian w KRS WOŚP uzyskuje status Organizacji Pożytku Publicznego zajmującej się m.in. pomocą ofiarom wypadków komunikacyjnych. Czym dzisiaj publicznie się chwali.

http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=4773

 

 

Po czym natychmiast występuje do wszystkich Sądów w Polsce o zasądzanie na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy nawiązek od pijanych kierowców.

 

 

By zrozumieć co się stało, trzeba wejść w ówczesną atmosferę. Nawiązki są od kilku lat zasądzane na organizacje społeczne. Nagle zostaje ujawnione, że jedna z nich to banda oszustów. Sądy często są w kropce, zwłaszcza te w których zasądzano wcześniej nawiązki na Fundację Help lub gdzie nie działa żadna znana sędziom lokalna organizacja. List od Owsiaka jest wybawieniem z kłopotliwej sytuacji. Można powiedzieć, że Jerzy Owsiak spadł z nieba prezesom sądów i sędziom. Kto podważy nawiązki zasądzane na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

 

 

Bardzo możliwe, że pod koniec 2004 r. WOŚP posiadał już 1/3 „rynku nawiązek” w Polsce, mimo, że świeżaczek w zajmowaniu się pomocą ofiarom wypadków i jeszcze nic nie dokonał.

 

 

I na tym by się pewnie skończyło, bo reszta sądów miała już listę dobrze sobie znanych organizacji, z których wiele było stowarzyszeniami i fundacjami lokalnymi robiącymi wiele dla poprawy bezpieczeństwa i pomocy ofiarom w regionie. To były między innymi Ochotnicze Straże Pożarne znajdujące się przy trasach szybkiego ruchu i węzłach komunikacyjnych, które inwestowały pozyskane w ten sposób pieniądze w zakup sprzętu ratownictwa drogowego, dzięki któremu można było szybko wydostać ofiarę wypadku z samochodu (za pomocą rozpieraków, nożyc, łańcuchów, lewarów i najaśnic) i uratować jej życie.

 

Na nieszczęście tych organizacji Jurek Owsiak myślał przyszłościowo.

 

Nie wiemy czy, kiedy i gdzie doszło do spotkania z nowym Ministrem Sprawiedliwości Andrzejem Kalwasem. Ale okazji było wiele, bo Kalwas piastujący swoją funkcję publiczną od 6 września 2004 (wygasła 31 października 2005) był znanym działaczem „społecznym”, kandydującym w 2004 r. do Parlamentu Europejskiego z komitetu „Razem dla Przyszłości” stworzonego przez organizacje pozarządowe i wspieranego także przez Jerzego Owsiaka. Wiemy natomiast (a nie wierzę w zbiegi okoliczności), że IV kwartale 2004 i I kwartale 2005 została podjęta w Ministerstwie Sprawiedliwości inicjatywa dotycząca stworzenia rejestru organizacji społecznych, na które można zasądzać nawiązki, co miało ustrzec system przed kolejną Fundacją Help. I nie byłoby nic w tym złego, gdyby nie to, że w tym samym czasie co WOŚP rozsyłał listy po sądach w sprawie nawiązek nie została zaproponowana i wdrożona zmiana, aby na planowanej liście mogły się znaleźć tylko organizacje OGÓLNOPOLSKIE.

 

 

W 2005 r. wszelkie lokalne organizacje pozarządowe zostały poinformowane przez Sądy, że albo w krótkim terminie staną się organizacjami ogólnopolskimi albo nie będą mogły być brane pod uwagę przy zasądzaniu nawiązek na ofiary wypadków komunikacyjnych. Część z tych organizacji faktycznie poprawiła statuty, ale większość tego zrobić nie mogła, nie da się bowiem zmienić Ochotniczej Straży Pożarnej z takiego Żyzrzyna na stowarzyszenie o zasięgu krajowym.

 

 

Dlatego Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, która od wielu lat żadną pomocą ofiarom wypadków się nie wykazała została wpisana w 2005 r. ma listę rekomendowanych organizacji społecznych do zasądzania nawiązek sądowych, a wszystkie OSP i organizacje od lat skutecznie działające lokalnie – NIE.

 

 

Oceniam, że w ten sposób udział w torcie „nawiązkowym” wzrósł Owsiakowi nawet do 60%.

 

 

Przypomnijmy: Fundacja Help działając w latach 2001-2002 i mając maksymalnie 30% „rynku” nawiązek (i tylko w ostatnim roku swojej oszukańczej pracy) zainkasowała 3 mln złotych. Pytanie dla licealistów biegających z puszkami: ile pieniędzy z nawiązek mógł WOŚP otrzymać w samym roku 2005?

 

 

Odpowiedź: ZA MAŁO!

 

 

Dlatego Jerzy Owsiak postanowił tę pulę udziałów zwiększyć stosując swój podstawowy zabieg marketingowy, by udowodnić nieprzekonanym jeszcze Prezesom Sądów oraz tym Sędziom co WOŚPowi jeszcze nie dają, że WOŚPowi dawać nawiązki warto i można to robić bezpiecznie, bo WOŚP faktycznie pomaga. Dlatego w 2005 roku Jerzy Owsiak ogłasza, że najbliższy XIV  Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się  8 stycznia 2006  pod hasłem (uwaga) Ratowanie życia dzieci poszkodowanych w wypadkach i nauka pierwszej pomocy.

 

 

Uderzenie musi być celne. Wielkie nagłośnienie Finału, pomoc ofiarom wypadków i w dodatku dzieciom. Jaki bezduszny sąd nie zasądzi po czymś takim na WOŚP nawiązki od pijanego kierowcy?

 

 

Nie wiem jaki procent wyroków zasądzało na rzecz Fundacji Jerzego Owsiaka nawiązki od sprawców wypadków i ukaranych pijanych kierowców w 2006 r. , czy 60% czy 80% ale musiało to się bardzo opłacać, bo 14 stycznia 2007 r. WOŚP gra Finał pod identycznym hasłem jak w roku poprzednim.

 

 

Akcja jest na tyle skuteczna, że od tamtej pory zasądzane są na WOŚP nawiązki z najróżniejszych przestępstw, nie tylko dotyczących wykroczeń drogowych, ale także narkotyków, zniesławień, naruszenia nietykalności osobistej itp

 

 

Dowód: TU i TERAZ Gazeta Włocławka i Powiatu Włocławskiego z lutego 2013

 

nawiązkawośp

 

Cytowana wyżej informacja o wyroku jest o tyle dziwna, że formalnie od 1 stycznia 2012 roku zostały zmienione zasady i Sądy (z pewnymi wyjątkami) utraciły możliwość zasądzania nawiązek na Fundację Owsiaka i inne organizacje społeczne. Teraz sądy orzekają nawiązki nie na rzecz na rzecz nowo utworzonego państwowego funduszu celowego, tj. Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej lub w wypadku sprawców przestępstw przeciwko ochronie środowiska – na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  Ale widać nie wszystkie.

 

 

Zmiana ta jednak przyniosła taki efekt, że Ministerstwo Sprawiedliwości usunęło ze swoich stron internetowych wszelkie wykazy organizacji społecznych na które były zasądzane nawiązki od 2005 r. oraz sprawozdania z wykorzystania środków z tych nawiązek, do których składania teoretycznie organizacje te były zobowiązane.

 

Dowód: http://ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/pomoc-postpenitencjarna/nawiazki/download,204,0.html

 

 

 

Powiadam TEORETYCZNIE, bo nie istniała żadna sankcja za niezłożenie takiego sprawozdania. Co najwyżej Minister Sprawiedliwości mógł po stwierdzeniu braku takiego rozliczenia wykreślić organizację z listy. MÓGŁ ale nie MUSIAŁ. Dziś niestety nie wiemy czy WOŚP składał takie sprawozdanie, ale wiemy, że w bilansach ani sprawozdaniach finansowych składanych do KRS za rok 2008, 2009, 2010, 2011 i 2011 publikowanych na stronach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nie ma ani słowa o nawiązkach i ani grosz z nawiązek nie jest ujawniony. Jeżeli ktoś nie wierzy, proszę bardzo sprawdźcie, może nie umiem czytać sprawozdań, załączam je wszystkie.

 

 

Czy czytelnicy rozumieją o czym piszę?!

 

 

Miliony złotych otrzymywane przez Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy Jerzego Owsiaka w formie nawiązek zasądzanych od pijanych kierowców (i nie tylko) na rzecz pomocy ofiarą wypadków komunikacyjnych nie znalazło się jej sprawozdaniach finansowych!

 

WYPAROWAŁO!

 

Oszuści zarządzający Fundacją Help z Wrocławia, którzy upłynnili 3 mln złotych z nawiązek na rzecz ofiar wypadków z lat 2001-2002 dostali 7 lat bezwzględnej odsiadki, a ich czyn został uznany jako szczególnie naganny, gdyż nie mieli prawa tknąć na swoje potrzeby ani jednego grosza z tych pieniędzy.

To zresztą utrwalone już dzisiaj orzecznictwo (patrz Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 22 grudnia 2009 r. I OSK 397/09):

Kwoty zasądzone tytułem nawiązki lub świadczenia pieniężnego na podstawie art. 47 § 3 i 49 § 2 Kodeksu karnego powinny być przeznaczone wyłącznie i w całości bezpośrednio na cel wskazany w tych przepisach, a więc powinny finansować koszty pomocy udzielonej osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Spożytkowanie środków z nawiązek i świadczeń pieniężnych zasądzonych na podstawie przepisów Kodeksu karnego na działalność administracyjną stowarzyszenia nie można uznać za przeznaczenie ich na cel bezpośrednio związany z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

 

 

A TU JAK KAMIEŃ W WODĘ być może kilkadziesiąt milionów złotych.

Bo co tam jakiś Help przy WOŚP.

 

 

 

Przyjrzyjmy się poszczególnym sprawozdaniom finansowym Fundacji Jerzego Owsiaka:

 

Rok 2008

XVI Finał WOŚP 33.708.793,99
-przychody pozostałe z darowizn celowych 4.100.255,47
– wartość darów rzeczowych 797.179,91
przychody z działalności statutowej po4ytku publicznego :
– 1% podatku dochodowego 3.211.120,46

 

ANI SŁOWA O NAWIĄZKACH

 

Nawiązki to nie są bowiem wpływy z Finału, to nie są darowizny celowe, bo to kwoty zasądzone wyrokiem, ani nie są to wpływy z 1% podatku dochodowego.

 

Nawiązki powinny być ujete w sprawozdaniu finansowym tak, jak zrobiło to np. STOWARZYSZENIE PROFILAKTYKI I PROFESJONALNEJ POMOCY OSOBOM UZALEŻNIONYM „SUBSIDIUM” w swoim sprawozdaniu z roku 2012

 

Środki finansowe pozyskane z zasądzonych nawiązek sądowych w kwocie 93.110,78 zł stanowią min. wsparcie realizowanych programów – ukierunkowane są bezpośrednio na pracę z osobami uzależnionymi oraz na ograniczenie destruktywnego wpływu zjawiska narkomanii na rozwój przestępczości narkotykowej na terenie powiatu zgorzeleckiego.

 

Zwróćcie uwagę, takie niewielkie przy WOŚP stowarzyszenie a ponad 90 tys. nawiązek rocznie.

 

 

A w sprawozdaniu WOŚP za 2008 nawiązek nie ma!

 

 

Spójrzmy na kolejne lata:

2009

a) Przychody z XVII finału z wpłat pieniężnych : 42.191.283,90
b) Przychody z darowizn rzeczowych i celowych : 7.841.055,69
c) Przychody z 1% podatku 4.473.931,18

 

Nawiązek nie ma! Nie uwzględniono.

 

2010

a) Przychody z XVIII finału z wpłat pieniężnych : 42.880.678,52
b) Przychody z darowizn rzeczowych i celowych : 9.071.868,80
c) Przychody z 1% podatku 3.579.850,86
d )Przychody ze zbiórki dla powodzian 2.762.407,34

 

Nawiązek brak!

 

2011

a) Przychody z XIX finału z wpłat pieniężnych : 48.563.662,82
b) Przychody z darowizn rzeczowych i celowych : 7.525.498,01
c) Przychody z 1% podatku 3.589.534,52

 

Nawiązki wyparowały.

 

2012

a) Przychody z XX finału z wpłat pieniężnych : 50.638.801,30
b) Przychody z darowizn rzeczowych i celowych : 11.219.740,70
c) Przychody z 1% podatku 3.415.033,55

 

Nie ma nawiązek!

(tu małe wyjaśnienie, co prawda w 2012 nawiązki już nie powinny być zasądzane, ale powinny wpływać te zasądzane w 2011, po uprawomocnieniu się wyroków)

 

 

Przy tym struktury kosztów, czyli wydatki i oszczędności bilansują się z przychodami ujawnionymi w sprawozdaniu. Nie jest to więc tak, że co rok Owsiak zapomina wpisać nawiązki do sprawozdania natomiast pieniądze uzyskane z nich wydaje w sposób pożyteczny.

 

 

Po prostu jakby te pieniądze od pijanych kierowców się rozeszły po czyichś kieszeniach, trafiły gdzieś pod stołem, ktoś je przejadł, kupił sobie prywatnie samochody, a może dom lub nie wiadomo co. A mówimy prawdopodobnie o milionach złotych, z których nie można było nawet złotówki wydać inaczej niż na pomoc ofiarom wypadków.

 

 

Pytam więc publicznie Jerzego Owsiaka: Co zrobiłeś z zasądzanymi na Twoją Fundację pieniędzmi z nawiązek sądowych? Ile ich było i gdzie one są?

 

Pytam się też publicznie Ministra Sprawiedliwości: Czy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy rozliczyła się z otrzymanych nawiązek sądowych? Ile tych pieniędzy było? Czy w ogóle Ministerstwo kiedykolwiek kontrolowało co Fundacja Jerzego Owsiaka robiła z pieniędzmi przeznaczonymi na pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych?

 

Wnoszę też publiczne zawiadomienie do Prokuratora Generalnego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przewłaszczenia środków z nawiązek sądowych dokonanego przez Jerzego Owsiaka i Zarząd Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

 

 

I na koniec:

 

 

Jerzy Owsiak lubi się chwalić ile to dobra wykonał, ile sprzętu kupił, ilu ratowników i wolontariuszy przeszkolił z pierwszej pomocy oraz jakie to poradniki pierwszej pomocy przygotował, lubi się chwalić swoją ścisłą współpracą w tym zakresie z Ministrem Zdrowia Bartoszem Arłukowiczem i przedstawia to jako wielką działalność społeczną. Prawda jest inna. Jerzy Owsiak i jego WOŚP mieli ustawowy obowiązek wykorzystania milionów złotych uzyskanych z nawiązek sądowych (głównie od pijanych kierowców) na pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych. I nikomu łaski nie robił bo dostał na to wielkie pieniądze wyrokami polskich sądów. Ilu osobom pomógł z tych pieniędzy? Nikomu – co sam wykazał w swoich sprawozdaniach finansowych. Ile programów pomocy ofiarom wypadków sfinansował? Żadnego! ile sprzętu ratowniczego z tych pieniędzy zakupił? Ani jednego – bo inaczej pewnie by się tym pochwalił w sprawozdaniach i bilansach WOŚP.

 

 

Natomiast nie wiemy ilu ludzi pozbawił ratunku zabierając środki na sprzęt ratownictwa drogowego, które z owych nawiązek mogłyby być zakupione przez Ochotnicze Straże Pożarne w całym kraju. Nie wiemy ile środków zabrakło na rehabilitację ofiar wypadków, pomoc prawną i finansową dla nich, pomoc medyczną czy chociażby wózki inwalidzkie przez to, że Owsiak wykonał skok na nawiązki sądowe.

 

 

W mojej opinii do czasu kiedy Jerzy Owsiak nie wyjaśni przekonywująco tej całej sprawy, a prokuratura nie przeprowadzi śledztwa i nie oczyści go z zarzutów nie ma on moralnego prawa organizować żadnych zbiórek pieniędzy, akcji pomocowych, FINAŁÓW czy nawet występowania w mediach. Ba, do czasu wyjaśnień możemy podejrzewać, że nieujawnione kwoty mogły być źródłem łapówek dla polityków, urzędników (kto wie może nawet Ministrów) czy dziennikarzy za to by Orkiestra była na świeczniku, by Owsiak miał wejścia na salony, nikt się nie interesował co się dzieje w Fundacji i podmiotach z nią powiązanych, ba a nawet za wszelkie publiczne ataki „w obronie” dobrego wizerunku Jurka Owsiaka i WOŚP. Możemy tak spekulować czy nie?

 

 

Owsiaku wzywam Cię więc publicznie do publicznych wyjaśnień i przedstawienia rozliczeń.

 

 

Zwracam się też do wszystkich wolontariuszy i zwolenników Jerzego Owsiaka dopingujących FINAŁ WOŚP „Na Ratunek”:

 

 

Ludzie, do cholery, to były pieniądze ofiar wypadków, które powinny do nich trafić! Jak chcecie ludzi ratować jeśli boicie się patrzeć na ręce Waszego Guru? Jak wasza praca wygląda w takiej sytuacji? To Wy pierwsi powinniście zadbać by Jerzy Owsiak się z tych pieniędzy wytłumaczył, to Wy możecie to wyegzekwować jako pierwsi! To wy powinniście mu publicznie i prywatnie zadawać te pytania? A jak się okaże, że tych pieniędzy nie ma to co wyjdzie? Że kogo przez tyle lat wspomagacie…?! Jak będziecie wtedy wyglądać?! 

 

 

Kogo byliście zausznikami. przyjaciółmi, promotorami czy sponsorami?

 

Bardzo proszę Owsiaka by się wytłumaczył, bo być może istnieje jakieś wytłumaczenie.

 

 

Jak mamy stosować jakąkolwiek profilaktykę i pomagać ofiarom takich wypadków jak ten straszny w Kamieniu Pomorskim, jeśli pieniądze przeznaczone na ten cel znikają na zawsze w organizacjach takich jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, brylujących dzięki wytworzonemu wizerunkowi medialnemu, których tak naprawdę nikt nie rozlicza?

 

Przerażająca jest też możliwa skala procederu.  Ot taka informacja podana niegdyś przez Rzeczpospolitą:

 

32,3 mln zł nawiązek oraz świadczeń pieniężnych zasądzono w 2007 r. (samych nawiązek zasądza się ok 3o mln. rocznie)

http://www.rp.pl/artykul/274639.html?print=tak

 

 

 

Tomasz Parol (Łażący Łazarz)

 

 

Ps. Proszę wszystkie osoby kiedykolwiek ukarane przez sąd nawiązką na Owsiaka do przesyłania skanów wyroków na adres redakcja@3obieg.pl, gwarantuję pełną anonimowość. Proszę też Sędziów, urzędników i wszelkie osoby oraz instytucje, które mają jakakolwiek wiedzę na temat otrzymywania przez WOŚP nawiązek sądowych lub ich zagospodarowywania o kontakt ze mną lub z kimś z naszej redakcji.

Ps. Wszelkich biegłych księgowych i czytelników proszę o przeanalizowanie jeszcze raz załączonych bilansów WOŚP i sprawdzenie, czy gdzieś, w czymś, nie wiem czym zostały uwzględnione wpływy z nawiązek sądowych i ich wykorzystanie.

 

Jako appendix dwa słowa o samych nawiązkach

Zgodnie obowiązującym stanem prawnym do 2012 roku (art. 47 §1–3 k.k.) nawiązki mogły być orzekane od sprawców przestępstw na cele społeczne związane z ochroną zdrowia, ochroną środowiska oraz pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Nawiązki mogły być przyznane instytucji, stowarzyszeniu, fundacji lub organizacji społecznej o zasięgu krajowym, wpisanych do specjalnego wykazu prowadzonego przez Ministra Sprawiedliwości (MS). Natomiast zgodnie z art. 47a k.k. nawiązki od sprawców wypadków komunikacyjnych, w szczególności będących pod wpływem alkoholu lub narkotyków, sąd orzekał na rzecz organizacji zajmujących się pomocą osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych.

Ponadto zgodnie z art. 57a § 1 i 2 k.k. sąd mógł orzec nawiązkę od sprawcy przestępstwa o charakterze chuligańskim na rzecz organizacji wpisanej do wykazu MS (jeżeli nie ustalono pokrzywdzonego) na cel społeczny, bezpośrednio związany z ochroną dobra naruszonego lub zagrożonego przestępstwem, za które skazano sprawcę.
Na mocy art. 49 k.k. jeżeli sąd odstępuje od wymierzenia kary wobec sprawcy przestępstwa lub stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, warunkowo zawiesza wykonanie orzeczonej kary (popularne „zawiasy”) albo warunkowo umarza postępowanie karne, może orzec świadczenie pieniężne na określony cel społeczny. Sąd ustala na jaki cel, dla jakiej organizacji lub instytucji (np. szpitala) i w jakiej wysokości świadczenie pieniężne ma zostać uiszczone przez sprawcę przestępstwa.
Zarówno pieniądze z nawiązek jak i ze świadczeń pieniężnych przydzielał więc sąd wybierając podmiot, który ma je otrzymać z listy uprawnionych do tego „instytucji, organizacji społecznych, fundacji i stowarzyszeń” prowadzonej przez MS. Organizacje wpisane do tego wykazu miały obowiązek do końca każdego roku przekazać Ministrowi Sprawiedliwości aktualne informacje o swoich podstawowych zadaniach lub celach statutowych oraz informacje o swoim zasięgu działania. Organizacje, które otrzymały pieniądze z nawiązek lub świadczeń pieniężnych miały też obowiązek sporządzić i przekazać MS do dnia 20 lutego kolejnego roku roczne sprawozdanie dotyczące sposobu wykorzystania otrzymanych środków (art. 196a §2 i 3 Kodeksu karnego wykonawczego). Choć przepisy nie przewidywały sankcji za niezłożenie lub złożenie nieprawidłowego sprawozdania, to Minister Sprawiedliwości mógł zlecić kontrolę organizacji i w razie wykorzystania pieniędzy niezgodnie z ich przeznaczeniem lub niewyodrębnienia tych środków w ewidencji księgowej, na podstawie decyzji administracyjnej wykreślić organizację z wykazu.
(Stąd cytowany wyrok Sądu Administracyjnego).
Ponadto szczególne podstawy orzekania nawiązek przewidują przepisy pozakodeksowe zawarte w innych ustawach np. w wypadku skazania za przestępstwo związane z narkotykami na podstawie art. 70 ust. 4 Ustawy z dn. 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii sąd może orzec nawiązkę na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii w wysokości do 50.000 zł, a za zabicie lub znęcanie się nad zwierzęciem na podstawie art. 35 ust. 5 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt nawiązkę w wysokości od 25 zł do 2.500 zł na wskazany przez sąd cel związany z ochroną zwierząt. Zmiany w zasadach zasądzania nawiązek, które weszły od 1 stycznia 2012 r. nie dotyczą organizacji otrzymujących nawiązki na podstawie tych szczególnych przepisów. W wypadku tych nawiązek są one nadal orzekane na rzecz konkretnych organizacji a nie na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Można przeczytać jeszcze: http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Organizacje-spoleczne-pod-lupa,wid,7208107,wiadomosc.html?ticaid=112014&_ticrsn=3

 

Sprawozdania finansowe WOŚP do pobrania:

Sprawozdanie_WOŚP_2008

Bilans_WOŚP_2009

Bilans WOŚP 2010

Bilans WOŚP za 2011rok

Bilans WOŚP2012

0

Tomasz Parol

Tomasz Parol - Redaktor Naczelny Trzeciego Obiegu, bloger Łażący Łazarz, prawnik antykorporacyjny, zawodowy negocjator, miłośnik piwa z przyjaciółmi, członek MENSA od 1992 r. Jeśli mój tekst Ci się podoba, lub jakiś inny z tego portalu to go WYKOP albo polub na facebooku. Jeśli chcesz zostać dziennikarzem obywatelskim z legitymacją prasową napisz do nas: redakcja@3obieg.pl

502 publikacje
2249 komentarze
 
Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758