Bez kategorii
Like

Czempiński i koncesja TVN

01/12/2011
395 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

W lutym 1994 roku, z Urzędu Ochrony Państwa, kierowanego ówczas przez generała lobbystę Czempińskiego, „wyciekła” do mediów tajna notatka o mętnych finansach Zygmunta Solorza. Na temat mętnych finansów konkurencyjnej grupy ITI nie wyciekło nic.

0


W lutym 1994 roku prasa ujawnila tajny raport UOP o podmiotach, które ubiegają się o koncesje radiowe i telewizyjne. Zawarte  byly w nim m.in. informacje o tajemniczej przeszłości Zygmunta Solorza.

W tym samym roku powstaly tez przynajmniej dwie inne notatki UOP na podobny temat: jedna z nich podważała podstawy finansowe działalności Zygmunta Solorza, a druga mówiła, że dysponuje on pieniędzmi mafii włoskiej.

W 1994 roku szefem UOP byl general lobbysta Gromoslaw (szef UOP od 1 grudnia 1993 do 9 lutego 1996), mozna wiec sadzic ze szef UOP mial doglebna wiedze o brudnych pieniadzach przelewajacych sie przez poczatkowa III RP.

W owczesnych strukturach UOP odnalazl sie tez kolega z mlodzienczych lat s.p. Wejcherta i Czempinskiego, Marian Zacharski. Odnalazl sie tak dobrze ze zostal nawet mianowany na szefa Zarzadu Wywiadu UOP pod Czempinskim. Po kilku dniach Zacharski zlozyl jednak rezygnacje i zostal doradca Czempinskiego.

Dlaczego koledzy s.p. Jana Wejcherta, kierujacy UOP, zainteresowali sie nagle brudnymi pieniedzmi Solorza ?

W 1994 rozgrywala sie walka o pierwsza prywatna koncesje telewizyjna, walka do ktorej stanely Polsat i ITI.

ITI przygotowal sie do walki o koncesje, rok wczesniej do rady nadzorczej holdingu weszly takie niepodwazalne autorytety jak n.p. Henryka Bochniarz (powiazana z Czempinskim) oraz Miro W (wplywowy prawnik i byly wykladowca w szkole esbekow w Legionowie). Miro W. zostal takze szczesliwym udzialowcem spolki 3W Investments SA (3W = Wejchert + Walter + Wyrzykowski). W 1994 roku ITI przelalo na konto spolki 3W Investments SA sume 600.000 dolarow US (link 1 ponizej).

Dzialania prawnika Mira W. i generala lobbyisty Gromoslawa Cz. nie zdaly sie na nic, to Polsat otrzymal od KRRiT pierwsza prywatna koncesje telewizyjna, a nie ITI.

Reakcja grupy towarzyskiej ITI byla ostra: Prezydent Walesa zdymisjonowal po prostu przewodniczacego KRRiT, Marka Markiewicza. Markiewicz odnalazl sie jednak w biznesie jako pracownik i dziennikarz Polsatu, ktoremu przyznal koncesje jako urzednik. 

ITI nie zniechecilo sie, przeciwnie, podwoilo swoja inwestycje w Mira W. W 1995 roku spolka 3W Investments SA otrzymala od ITI az 1.600.000 dolarow US. Zapewne chodzilo o finansowanie rozmyslan Mira W. o tym jak zalatwic koncesje telewizyjna.

Wszystko zakonczylo sie szczesliwie: w 1996 roku Miro W. zostal czlonkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrow i jesienia tego samego roku ITI otrzymalo koncesje dla TVN. 

Porazajace informacje Czempinskiego o brudnych pieniadzach Polsatu i o mafijnych kontaktach Solorza poszly w kolektywna niepamiec. A polski rynek telewizyjny nabral rownowagi: obok Polsatu zalozonego za brudne pieniadze powstal TVN, zalozony za czyste pieniadze.

Taki nasz polski Happy End.  

 

Link (1): http://monsieurb.nowyekran.pl/post/14177,iti-rok-1993-miro-wchodzi-do-gry

 

 

0

Stanislas Balcerac

Z Panamy przez PRL do III RP, czyli o wplywie Wizjonerskiej Strategii Inwestowania (WSI) na Polske -- czytaj cala prawde calodobowo -- na www.wsi24.pl oraz Facebook / Goodbye ITI -- i mysl samodzielnie, bez TVN24 !!

676 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758