Media Watch i recenzje
Like

Czarna Śmierć XXI wieku – OXA- 48

09/01/2018
1702 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Czarna Śmierć XXI wieku – OXA- 48

Po prawie 10 latach od stwierdzenia pierwszych ognisk chorobowych w naszym kraju polskojęzyczny Onet alarmuje: osiem przypadków zakażenia niezwykle groźną bakterią.

0


Na Pomorzu.

.

Osiem przypadków zakażenia szczepem OXA-48 bakterii Klebsiella pneumoniea stwierdzono w trzech szpitalach i hospicjum na Pomorzu – podało Radio Gdańsk. Sanepid uspokaja i zapewnia, że wszystko jest pod kontrolą.

OXA-48 to szczep pałeczki zapalenia płuc produkujący karbapenemazę (enzym uodporniający ją na wszystkie znane antybiotyki). Obecnie nie są znane żadne skuteczne metody leczenia zakażeń wywołanych przez ten typ bakterii.

 

Jak poinformowało Radio Gdańsk, obecnie zakażeni są w stanie stabilnym. To niechorujący nosiciele.

 

Bakteria jest groźna w przypadku zakażeń szpitalnych u osób z obniżoną odpornością – na przykład po zabiegach operacyjnych.

 

https://trojmiasto.onet.pl/pomorze-osiem-przypadkow-zakazenia-niezwykle-grozna-bakteria/s0frm5l

 

Portal Wirtualna Polska rozszerza powyższą informację:

.

Superbakteria wp

To druga już „superbakteria” odporna na wszystkie dostępne antybiotyki, która pojawiła się na Pomorzu. Szczepy OXA-48 prawdopodobnie trafiły do Europy z krajów arabskich. Rozprzestrzeniły się zwłaszcza we Francji, Holandii i Niemczech.

 

https://wiadomosci.wp.pl/superbakteria-grasuje-w-polsce-jest-odporna-na-wszystkie-antybiotyki-6207398644557441a

 

Tymczasem pierwsze ogniska chorobowe występowały na terenie Polski już podczas rządu Tuska. Wtedy jednak zatajono przed społeczeństwem informację o niebezpieczeństwie.

.

W Polsce Krajowy Ośrodek Referencyjny ds. Lekowrażliwości Drobnoustrojów (KORLD) bije na alarm od 2009 r. Jako najniebezpieczniejsze z dotychczas opisanych wskazuje szczepy KPC+, co do których na chwilę obecną brak jest antybiotyków o udowodnionej skuteczności. W opublikowanych wówczas wytycznych czytamy, że ze względu na brak antybiotyków w II i III fazie badań klinicznych, w ciągu najbliższych 10 lat nie należy się spodziewać wprowadzenia na rynek nowych leków. Biorąc pod uwagę skalę i szybkość rozprzestrzeniania się szczepów lekoopornych, okres ten może być zbyt długi. Szczególnie zagrożenie stanowią podróże osób, które były hospitalizowane poza granicami obszarów nie dotkniętych epidemią. Poważnym problemem stała się rosnąca liczba ognisk zakażeń szczepami MBL-NDM+ w Wielkiej Brytanii, dokąd zostały one przywiezione z subkontynentu indyjskiego. Szczepy OXA-48+ napływają głównie z krajów Maghrebu i Turcji, rozprzestrzeniając się m. in. we Francji, Holandii i Niemczech.

Dr n. biol. Monika Kossakowska-Zwierucho

.

http://biotechnologia.pl/farmacja/ostatni-rozdzial-antybiotykoterapii,15236

 

 

Powyższy tekst został opublikowany tuż po I turze wyborów prezydenckich 2015 roku.

 

Tymczasem…

 

W naszym kraju przypadek pierwszej identyfikacji K. pneumoniae KPC+ odnotowano w 2008 r. w jednym z warszawskich podmiotów leczniczych. Natychmiast po tym nastąpiło szybkie rozprzestrzenienie szczepów w rejonie Mazowsza, dziś problem dotyczy już całego kraju (w 2013 r. szczepy KPC+ identyfikowano w 50 placówkach). Scharakteryzowano m. in. szczep K. pneumoniae ST258 KPC+, który określono mianem „hiperepidemicznego” ze względu na jego podwyższony potencjał epidemiczny. Szczep ten w 2013 r. szybko rozprzestrzeniał się w USA, Izraelu, Grecji, Polsce i krajach skandynawskich. W przypadku zakażenia łożyska krwi szczepami KPC+ śmiertelność sięga dziś ponad 50 %.

 

(op. cit.)

 

Trudno dalej przymykać oczy na to, że napływ nowych szczepów OXA-48+ powiązany jest ze strumieniem  tzw. emigrantów.

 

W 2009 roku ministrem zdrowia była Ewa Kopacz (z d. Lis).

 

Po niej Bartosz Arłukowicz.

 

Tymczasem o „superbakterii” w rzekomo wolnych mediach panowała cisza.

 

 

Kiedy Jarosław Kaczyński wspomniał o konieczności badania tzw. uchodźców przed wpuszczeniem ich do Europy ze względu na to, że mogą przenosić nieznane tu choroby stanowiące śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców spotkał się z hejtem całej lewej strony sceny politycznej.

 

Ba, nawet Human Rights Watch uznała to za niepokojący spadek szacunku dla demokracji w Europie Środkowej.

 

Tymczasem odpowiedzialni za niekontrolowany napływ ludów Maghrebu na Europę doskonale zdawali sobie sprawę z istniejących zagrożeń.

 

W imię wyższego celu, jakim było i jest nadal utworzenie społeczeństwa nowego typu – bez tradycji, religii i historii wybrano nie tylko przemilczanie faktów, ale również atak na tych, którzy o zagrożeniu informowali głośno.

 

Dziś, jak to u mnie mówią, jest już po ptokach.

 

A że trudno nadal ukrywać OXA-48przed społeczeństwem publikuje się tekst bagatelizujący zagrożenie.

 

Przy czym polskojęzyczny portal Onet.pl cenzuruje informację do tego stopnia, że ukrywa kierunek migracji szczepów „superbakterii”.

 

Tymczasem przy zakażeniu łożyska śmiertelność przekracza 50% – tak samo, jak w przypadku dżumy, która spustoszyła ongiś Europę (Czarna Śmierć).

 

Czająca się za progiem epidemia to być może największa „zasługa” rządów Tuska i Kopacz, z którą będziemy musieli się uporać.

.

22090b76-83ab-40f7-ae44-52a42ed439ae

 

9.01 2018

 

 

 

 

0

Humpty Dumpty

1842 publikacje
75 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758