HYDE PARK
Like

Co należy wiedzieć o vat przy sprzedaży online

20/07/2021
421 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
Co należy wiedzieć o vat przy sprzedaży online

Sprzedaż online to w ostatnich latach jeden z najbardziej perspektywicznych biznesów, jaki możemy rozpocząć. Coraz większy wolumen transakcji przenosi się do internetu, coraz więcej konsumentów decyduje się na zakupy praktycznie wszystkich dóbr za pośrednictwem sklepów internetowych. Czy w takim wypadku, zakładając sklep internetowy, musimy martwić się podatkiem VAT? Czym dokładnie jest podatek VAT? Podatek VAT to termin, który bardzo często przewija się podczas niezobowiązujących rozmów, jednak nie wszyscy wiedzą, czym dokładnie jest ta danina. Value Added Tax to podatek od wartości dodanej, inaczej nazywany podatkiem konsumpcyjnym. Każdorazowo, kupując jakiś towar czy korzystając z jakiejś usługi, oprócz wartości nabytego dobra, do rachunku dolicza się wartość odpowiadającą podatkowi VAT.  Podatek VAT jest spotykany we wszystkich krajach Unii Europejskiej, i nalicza się go […]

0


Sprzedaż online to w ostatnich latach jeden z najbardziej perspektywicznych biznesów, jaki możemy rozpocząć. Coraz większy wolumen transakcji przenosi się do internetu, coraz więcej konsumentów decyduje się na zakupy praktycznie wszystkich dóbr za pośrednictwem sklepów internetowych. Czy w takim wypadku, zakładając sklep internetowy, musimy martwić się podatkiem VAT?

Czym dokładnie jest podatek VAT?

Podatek VAT to termin, który bardzo często przewija się podczas niezobowiązujących rozmów, jednak nie wszyscy wiedzą, czym dokładnie jest ta danina. Value Added Tax to podatek od wartości dodanej, inaczej nazywany podatkiem konsumpcyjnym. Każdorazowo, kupując jakiś towar czy korzystając z jakiejś usługi, oprócz wartości nabytego dobra, do rachunku dolicza się wartość odpowiadającą podatkowi VAT. 

Podatek VAT jest spotykany we wszystkich krajach Unii Europejskiej, i nalicza się go każdorazowo w przypadku importu i eksportu towarów, a także wymianie handlowej pomiędzy dwoma przedsiębiorstwami czy transakcjami na linii przedsiębiorca – osoba fizyczna. 

Stawki VAT są różne w zależności od charakteru towaru oraz usługi, dlatego też w ostatnich latach zdecydowano się na ujednolicenie stawek podatku od wartości dodanej w ramach krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz zredukowanie liczby poszczególnych grup podatkowych. Więcej o podatku VAT przeczytamy na taxology.co.

Sprzedaż przez internet – czy VAT jest konieczny?

Zgodnie z obowiązującym prawem, nie każdy właściciel sklepu internetowego jest zobowiązany do zapłaty podatku VAT. Większość małych i średnich sklepów internetowych ma możliwość uzyskania zwolnienia z VAT poprzez utrzymanie się w konkretnym wolumenie sprzedaży, a także w ramach specyfiki prowadzonej działalności.

Jakie są warunki zwolnienia z podatku VAT? Przede wszystkim firma nie może w roku finansowym przekroczyć wartości przychodów równych 200 tysięcy złotych. Zgodnie z tą regulacją wszystkie małe sklepy internetowe, uzyskujące niższe przychody nie muszą płacić VATu. Czy są jakieś wyjątki? Oczywiście, a dotyczą one między innymi:

  • sprzedaży komputerów, 
  • preparatów kosmetycznych,
  • wyrobów z metali szlachetnych,
  • towarów objętych akcyzą,
  • urządzeń elektrycznych

Jeśli sklep internetowy przekroczył wartość przychodu, niezbędne jest natychmiastowe zarejestrowanie działalności jako płatnika VAT. O tym, jak zarejestrować się jako płatnik VAT przeczytasz na https://taxology.co/pl/rejestracja-vat/.

Czy sklep internetowy musi posiadać kasę fiskalną?

Wiele osób rozpoczynających działalność gospodarczą w branży sprzedaży online zastanawia się, czy istnieje wymóg posiadania kasy fiskalnej. Na szczęście w większości przypadków zakup kasy fiskalnej nie będzie potrzebne. Zgodnie z prawem, przedsiębiorca sprzedający produkty online ma możliwość zawnioskowania o zwolnienie z obowiązku prowadzenia działalności z wykorzystaniem kasy fiskalnej. Jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca?

Przedsiębiorca musi prowadzić ewidencję sprzedaży, która w jednoznaczny sposób wskaże, jakie wartości przychodów wynikają z konkretnej transakcji, sprzedaż musi odbywać się jedynie w ramach wysyłki towarów, a klient może płacić za zakupione towary jedynie za pośrednictwem przekazu pocztowego lub transakcji bankowej. 

W tradycyjnej placówce handlowej, po przekroczeniu dochodu o wartości 20 tysięcy złotych przedsiębiorca musi wyposażyć się w kasę fiskalną. W przypadku sprzedaży online ten przepis jednak nie obowiązuje. 

Co ze sprzedażą w ramach działalności nierejestrowanej? 

Zgodnie z Polskim prawem istnieje możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej, co jest szczególnie popularnym sposobem na osiągnięcie dodatkowego dochodu poprzez sprzedaż online. Dlaczego dodatkowego dochodu? Ze względu na limit miesięczny przychodu, jaki taka działalność może osiągnąć. Jest ona liczona na podstawie minimalnego wynagrodzenia i w tym roku limit dopuszczalnych przychodów wynosi 1400 złotych. W momencie, gdy przedsiębiorca przekroczy próg przychodu nierejestrowanego, musi zarejestrować swoją działalność. 

W przypadku działalności nierejestrowanej przedsiębiorca korzysta ze zwolnienia od płatności podatku od wartości dodanej. Więcej o podatku VAT na https://taxology.co/pl/podatek-vat-co-nalezy-wiedziec-przy-sprzedazy-online/

0

kampanieonline

244 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758