HYDE PARK
Like

Co na trądzik u dorosłych, czyli jak skutecznie go leczyć

05/09/2018
1994 Wyświetlenia
1 Komentarze
7 minut czytania
Co na trądzik u dorosłych, czyli jak skutecznie go leczyć

Dermatolodzy zauważają, że trądzik coraz częściej towarzyszy zmarszczkom i pojawia się po 30., 40., a nawet po 50. r.ż. W ostatnich 10-20 latach obserwuje się też wzrost przypadków trądziku u osób dorosłych. Jeśli w wieku nastoletnim co jakiś czas pojawiały się u nas charakterystyczne dla trądziku krosty, możemy się spodziewać, że w dorosłym już życiu nasza cera będzie bardziej podatna na wypryski. Nawet u osób bez problemów skórnych, trądzik może się rozwinąć z biegiem lat. Jak skutecznie leczyć trądzik u dorosłych.   Przyczyny trądziku u dorosłych Za powstawanie nieestetycznych krost już w wieku dorosłym wini się hormony, a w szczególności androgeny (męskie hormony), takie jak testosteron. I choć to męskie hormony, trądzik częściej występuje u kobiet, a nasila się przed […]

0


Dermatolodzy zauważają, że trądzik coraz częściej towarzyszy zmarszczkom i pojawia się po 30., 40., a nawet po 50. r.ż. W ostatnich 10-20 latach obserwuje się też wzrost przypadków trądziku u osób dorosłych. Jeśli w wieku nastoletnim co jakiś czas pojawiały się u nas charakterystyczne dla trądziku krosty, możemy się spodziewać, że w dorosłym już życiu nasza cera będzie bardziej podatna na wypryski. Nawet u osób bez problemów skórnych, trądzik może się rozwinąć z biegiem lat. Jak skutecznie leczyć trądzik u dorosłych.

 

Przyczyny trądziku u dorosłych

Za powstawanie nieestetycznych krost już w wieku dorosłym wini się hormony, a w szczególności androgeny (męskie hormony), takie jak testosteron. I choć to męskie hormony, trądzik częściej występuje u kobiet, a nasila się przed menstruacją i w okresie menopauzy.

Do innych przyczyn trądziku zalicza się stres, który zaburza prawidłowe funkcjonowanie gospodarki hormonalnej. W sytuacji stresowej organizm wytwarza kortyzol – hormon stresu, który ma pomóc naszemu ciału poradzić sobie z trudnym wyzwaniem. Wraz z kortyzolem uwalniają się niewielkie ilości testosteronu. U kobiet powoduje to większą aktywność gruczołów łojowych i nadprodukcję łoju (specyficznego kwaśnego tłuszczu), co prowadzi do powstawania wyprysków.

Choć zaburzenia w gospodarce hormonalnej należą do głównych przyczyn trądziku u dorosłych, używanie nieodpowiednich kosmetyków i zbyt częste oczyszczanie twarzy również może potęgować schorzenie. Jeśli nasza cera zalicza się do tłustych i mamy skłonności do wyprysków, stosujmy kremy bez dodatku olejów, niekomedogenne (niezatykające porów) oraz na bazie wody. Do cery tłustej poleca się przede wszystkim lekkie żele nawilżające oraz kremy z filtrami przeciwsłonecznymi z formułą niezatykającą porów. Krem z filtrami powinniśmy stosować przez cały rok. Latem pod wpływem słońca cera prezentuje się lepiej niż w pozostałych miesiącach, a wypryski na jakiś czas ustępują. Jednak słońce wcale nie pomaga cerze z problemami skórnymi. A wręcz przeciwnie – nasila jeszcze objawy trądziku. Jeśli wystawiamy się na działanie promieni słonecznych, nie stosując żadnych filtrów, ryzykujemy zaostrzenie wyprysków.

Nieodpowiednie kremy powodują zatykanie porów i powstawanie zaskórników oraz krost typowych dla trądziku (duże wypryski z charakterystyczną czerwoną otoczką świadczącą o stanie zapalnym rozwijającym się podskórnie). Ale szkodliwe dla cery może być też jej nadmierne oczyszczanie. Dokładne mycie twarzy więcej niż 2 razy dziennie prowadzi do wysuszania cery i zwiększonej produkcji łoju (organizm próbuje natłuścić przesuszoną cerę). Żeby zmyć makijaż, wystarczy delikatny płyny miceralny lub płyn do demakijażu i tonik. Nie potrzebujemy żeli do mycia twarzy z drobinkami. A mając skłonności do wyprysków, powinniśmy zupełnie zrezygnować z kosmetyków z dodatkiem substancji ścierających (peeling czy żel z drobinkami podrażnia drobne krostki na twarzy i w ten sposób bakterie przenoszą się w kolejne miejsca).

Co na trądzik u dorosłych, czyli skuteczne sposoby leczenia

Trądzik obniża samoocenę nie tylko nastolatkom, ale i dorosłym kobietom. O ile zmarszczki w wieku 40 czy 50 lat są „przypadłością” zupełnie normalną, o tyle duże, grudkowate krosty już nie. Obecne zdobycze medycyny pozwalają na skuteczne leczenie trądziku, aż do jego całkowitego wyleczenia i zatrzymania procesów zapalnych.

Do skutecznych substancji łagodzących objawy trądziku należy kwas salicylowy będący składnikiem płynów do oczyszczania skóry twarzy oraz maści do stosowania miejscowo. Kwas salicylowy działa złuszczająco, delikatnie odblokowując zatkane pory. Inną substancją jest nadtlenek benzoilu, zwalczający bakterie powodujące trądzik i jednocześnie oczyszczający pory. Substancja nie należy do tak łagodnych jak kwas salicylowy. Jeśli stosujemy ją w nadmiarze, możemy mocno wysuszyć i podrażnić nią cerę.

Co jeszcze na trądzik dorosłych? Dermatolodzy polecają kwas azelainowy zawarty np. w takich preparatach leczniczych jak Skinoren http://www.skinoren.pl/pl/tradzik-doroslych/. Kwas o działaniu przeciwbakteryjnym hamuje rozwój bakterii Propionibacterium acnes, zmniejsza nadmierne rogowacenie naskórka, ilość wolnych kwasów tłuszczowych na powierzchni skóry i usuwa zaskórniki. Oprócz tego, kwas powstrzymuje wzrost i zmniejsza aktywność nieprawidłowych komórek barwnikowych naskórka, czyli melanocytów (krem z kwasem azelainowym można stosować również na przebarwienia). Poprawę wyglądu skóry uzyskuje się po ok. 4 tygodniach od pierwszego zastosowania. Do uzyskania dobrego wyniku leczenia poleca się stosowanie leku przez dłuższy okres, jednak nie dłużej niż 12 miesięcy.

Trądzik u dorosłych leczy się również preparatami zawierającymi retinol (pochodną witaminy A). Maści z retinolem wykazują bardzo dobre działanie w walce z trądzikiem, a ich „skutkiem ubocznym” jest również poprawa wyglądu skóry twarzy i zmniejszenie liczby zmarszczek. Przepisywane na receptę kremy z retinolem mogą jednak okazać się zbyt agresywne dla skóry wrażliwej.

O tym, jak leczyć trądzik i jakie kosmetyki stosować, żeby poprawić wygląd skóry, powinien zdecydować dermatolog. Lekarz oprócz przepisania odpowiednich preparatów, zaleci też zmianę diety na bardziej zbilansowaną z jak najmniejszą ilością tłuszczy trans, cukru i soli.

Źródła:

  • https://www.doz.pl/apteka/p2726-Skinoren_20_krem_przeciwtradzikowy_30_g
  • https://www.prevention.com/beauty/skin-care/a20438743/best-treatments-for-adult-acne/
  • https://www.self.com/story/adult-acne-causes-and-treatments
0

kampanieonline

239 publikacje
0 komentarze
 

Jeden komentarz

  1. Pingback: Co na trądzik u dorosłych, czyli jak skutecznie go leczyć

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758