NEWS
Like

Co może oznaczać dla Europy i Polski zwycięstwo Bidena

15/11/2020
1379 Wyświetlenia
5 Komentarze
3 minut czytania
Co może oznaczać dla Europy i Polski zwycięstwo Bidena

Wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wydaje się być przesądzony, jednak urzędujący prezydent Donald Trump nie zamierza się łatwo poddawać.

0


Wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wydaje się być przesądzony, jednak urzędujący prezydent Donald Trump nie zamierza się łatwo poddawać.

Co zmieni w relacjach USA-Europa i USA-Polska nowa administracja Białego Domu? – Może być tak, że niektóre państwa naszego regionu zaczną uważać, że rzeczywiście, jeśli chcą mieć dobre relacje z USA, to muszą mieć dobre relacje z Berlinem, a nie z Warszawą. To może być realne wyzwanie dla naszej polityki.

 „Zmieni się geografia preferencji politycznych Stanów Zjednoczonych w Europie. Będzie to administracja tradycyjna dla waszyngtońskich elit, które są germanofilskie i z natury rzeczy rozumieją, że partnerem nr 1 Ameryki w Europie powinny być Niemcy. Nie będzie powrotu do dawnych relacji amerykańsko-europejskich, także amerykańsko-niemieckich, znanych z historii. Mentalna emancypacja elit europejskich jest tak duża, że nie będzie chciała powrotu do rozumienia Ameryki jako silniejszego brata Europy…”

„Może być tak, że niektóre państwa naszego regionu zaczną uważać, że rzeczywiście, jeśli chcą mieć dobre relacje z USA, to muszą mieć dobre relacje z Berlinem, a nie z Warszawą. To może być realne wyzwanie dla naszej polityki. Może być tak i musimy temu się przeciwstawić.. ” – powiedział Krzysztof Szczerski na łamach prasy w tym Niezależnej.pl

Zdaniem wielu polityków, po objęciu prezydentury przez Bidena, możemy powrócić do „standardu relacji Polska-USA sprzed okresu Duda-Trump”, co wyrażać się może m.in. w częstotliwości spotkań bilateralnych między głowami państw. Jak zaznaczał, ów standard zakładał maksymalnie dwa spotkania na kadencję prezydenta USA.

Na razie jeszcze Biden nie jest prezydentem, ani nawet prezydentem elektem. Trump walczy o swoje jak piszą media i wykorzysta wszystkie środki prawne i polityczne, które ma do dyspozycji, a jest tego sporo. Zapowiada się raczej wybór prezydenta przez Kongres po uznaniu przez Sąd Najwyższy, że wybory nie doprowadziły do wyłonienia prezydenta na następną kadencję, ze względu na fałszerstwa wyborcze. Tak więc na razie spoko i nie panikować.

Przy okazji spytam się tylko czy ktoś wie, kiedy  rozpocznie się w Polsce zapowiedziana repolonizacja mediów i dokończenie reformy sądów?

0

dziennikarzobywatelski https://dziennikarzobywatelski.blogspot.com/2023/05/bohaterowie-rzeczypospolitej-ostatni.html

" Patriotą się jest lub się bywa, bywają ci dla których interes własny jest ważniejszy od ojczyzny" - Rotmistrz Witold Pilecki. Patriotyzm to nie słowo, to godność bycia Polakiem. Dziennikarz obywatelski, wnuk Żołnierza Wyklętego.

130 publikacje
1 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758