Artykuły redakcyjne
Like

BREXIT coraz bliżej?

08/06/2016
1030 Wyświetlenia
3 Komentarze
2 minut czytania
BREXIT coraz bliżej?

Wszystko wskazuje na to, że to, co dotąd wydawało się kompletnie niemożliwe może się jednak dokonać. Najnowsze sondaże z Wysp sugerują, że podczas zbliżającego się referendum Brytyjczycy opowiedzą się jednak za wystąpieniem z Unii Europejskiej.

0


Ze wszystkich stron ma miejsce straszenie mieszkańców Wielkiej Brytanii. Jeśli tylko kraj opuści UE – zawali się świat: wybuchnie kryzys gospodarczy, wszyscy odsuną się od Brytyjczyków, skończy się prosperity… Wielu mieszkańców Wielkiej Brytanii zapewne uwierzy w te mrożące krew w żyłach zapowiedzi, ale część – i jak pokazują sondaże – większa część, puszcza te wszystkie „straszaki” mimo uszu.

Okazuje się, że wyniki z aż trzech biur badania opinii wskazują, że 23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy pokażą jednak unijnym biurokratom, że ich czas bycia pod butem Brukseli minął. Proporcje w trzech prestiżowych badaniach są następujące (na korzyść wyjścia z UE): 53:47, 45:41 i 43:41. Z badań wynika, że za pozostaniem w UE opowiadają się ci wyborcy, którzy utożsamiają się poglądami na lewo od centrum. Sceptyczni do Unii są natomiast ludzie starsi oraz ci, którzy nie interesują się zbytnio polityką, bądź mają niskie wykształcenie. Czyli najpewniej są to tzw. zwykli ludzie, którzy nie mają czasu zajmować się analizą dylematów typu „budowanie socjalistycznej utopii” tylko ciężko pracują na swoje utrzymanie i twardo stąpają po ziemi. I dobrze wiedzą, kto może im w tym przeszkodzić.

Premier David Cameron zachęca do głosowania za pozostaniem w UE, jednak część jego zaplecza politycznego z Partii Konserwatywnej jednoznacznie opowiada się za wyjściem z unijnych struktur. Były burmistrz Londynu Boris Johnson oraz minister sprawiedliwości obecnego rządu Michael Gove uważają, że BREXIT w dłuższej perspektywie okaże się dla Wielkiej Brytanii korzystny. „Wartość funta zależy od siły gospodarki, a ta będzie silniejsza poza Unią Europejską. (…) W dłuższej perspektywie dobrze na tym wyjdziemy” – uważa Johnson.

PSz

 

BREXIT coraz bliżej?…

0

PAFERE http://www.pafere.org

Polsko-Amerykańska Fundacja Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego, będąc niezależną, pozarządową organizacją, zajmuje się wolnorynkową edukacją ekonomiczną, promocją wolności gospodarczej i wolnego handlu jako najskuteczniejszego a zarazem najsprawiedliwszego systemu powodującego podnoszenie zamożności ludzi i narodów, związkami etyki z ekonomią, a także rozwojem nauk ekonomicznych. Wesprzyj nas: Volkswagen Bank Direct PL 3321 3000 0420 0104 0942 1500 01 Przelewy spoza Polski: SWIFT: ING BP LPW PL 33 2130 0004 2001 0409 4215 0001

229 publikacje
0 komentarze
 

3 komentarz

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758