Instytut im. E. Kwiatkowskiego przedstawił 27 kwietnia na konferencji informacje na temat zagrożenia Polski zjawiskiem carbon leakage, czyli emigracją przemysłów emisjogennych i energochłonnych na skutek europejskiej polityki klimatyczno- energetycznej. Większość przedstawionych danych pochodziła z raportu ESPON ReRisk Draft Final Report .

– Europa mówi o zjawisku carbon leakage, ale to jest tak owinięte w bawełnę, że tak naprawdę nie wiadomo o co chodzi. My mówimy wprost , że to jest zjawisko emigracji przemysłu. Przemysł, który stwierdzi, że w danym państwie nie ma warunków do funkcjonowania bardzo często nie rezygnuje z pracy tylko zmienia miejsce. Idzie tam gdzie warunki są dla niego korzystniejsze – mówił prof. Krzysztof Żmijewski

KE przyjęła w środę zasady obliczania liczby darmowych pozwoleń na emisję CO2 w przemyśle. Na darmowe pozwolenia mogą liczyć przedsiębiorcy z sektorów zagrożonych tzw. carbon leakage, czyli przenoszeniem produkcji poza granice UE (gdzie nie ma limitów emisji CO2). Branże takie będą określane m.in. na podstawie wzrostu kosztów produkcji w związku z koniecznością zakupu pozwoleń na emisję. Reszta przedsiębiorców otrzyma pozwolenia w wysokości 80 proc. benchmarków w 2013 roku. Liczba ta będzie stopniowo maleć do 30 proc. w 2020 r.

WNP.pl

Antydumpingowe praktyki polityki ekonomicznej UE i blokowanie wymiany gospodarczej z krajmi poza UE jako negatywna przesłanka przenoszenia firm. Interesujace oparacowanie SGH w Warszawie

http://www.sgh.waw.pl/katedry/kie/kawecka.pdf

Hutnictwo

W tej chwili nic mi nie wiadomo o przenoszeniu produkcji z polskich zakładów ArcelorMittal. Tego typu decyzje są podejmowane na poziomie korporacyjnym. Ale w sprawie emisji CO2 nasze stanowisko jest znane: rządy europejskie powinny włożyć dużo pracy w to, by zasady dotyczące redukowania emisji CO2 były takie same dla wszystkich graczy.

Przedsmak nowych zasad mogliście mieć w 2008 r., gdy rząd rozdzielał darmowe uprawnienia do emisji CO2 na kilka najbliższych lat. Wówczas zapadła decyzja, że polska elektroenergetyka musi dostać więcej tych darmowych uprawnień kosztem takich branż jak hutnictwo.

– Gdyby nie światowy kryzys gospodarczy – który wymusił ograniczenie produkcji – ten zmniejszony przydział uprawnień do emisji CO2 mógłby w nas uderzyć. Mielibyśmy poważne problemy. Dyskusja o podziale uprawnień do emisji CO2 pomiędzy poszczególne sektory przemysłu wciąż trwa, właściwego sposobu jeszcze nie znaleziono.

GW

 

Analiza kosztów polityki klimatycznej Unii Europejskiej dla polskich
przedsiębiorstw energetycznych ze szczególnym uwzględnieniem elektroenergetyki i ciepłownictwa

Interesują publikacja SGH

 

Link  http://www.sgh.waw.pl/instytuty/imsg/ccc2011/jezowski_paper.pdf

Polityka energetyczna UE wymusi na polskim przemysle znaczace zmiany czy na tym skorzystamy ?

 

Trudne pytanie i co zrobi polska prezydencja w UE dla poprawy tego stanu.

Kejow