Bez kategorii
Like

Banki ostrzej traktują MSP

15/02/2012
318 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Raport NBP: W końcu 2011 r. banki zaostrzały politykę kredytową wobec małych i średnich przedsiębiorstw oraz w segmencie kredytów mieszkaniowych.

0 

Informację z kolejnego, cokwartalnego badania pod tytułem „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”, NBP opublikował 15 lutego. Materiał omawia sytuację na rynku kredytowym w IV kwartale 2011 r. i przewidywania dotyczące zmian polityki kredytowej banków w I kwartale 2012 r. Opinie zebrano na przełomie grudnia i stycznia z 29 banków, których udział w portfelu kredytowym sektora bankowego wynosił 82 proc.

 

NBP pyta w ankiecie, czy i w jakim stopniu banki zmieniają kryteria udzielania kredytów (kryteria określają minimalne standardy zdolności kredytowej) oraz warunki, na jakich pożyczają pieniądze (w tym wysokość pobieranych marż).

 

Z najnowszego badania wynika, że w IV kwartale 2011 r. banki zaostrzały politykę kredytową wobec małych i średnich przedsiębiorstw oraz w segmencie kredytów mieszkaniowych. Po raz pierwszy od kilku kwartałów zaostrzeniu polityki kredytowej towarzyszyło podwyższenie marż. W przypadku kredytów mieszkaniowych banki zaostrzyły także pozostałe warunki przyznawania kredytów, szczególnie w zakresie wymaganego udziału własnego i wymaganych zabezpieczeń. Nieznaczne złagodzenie polityki kredytowej dotyczyło kredytów konsumpcyjnych

 

Odpowiadając na pytanie o przewidywania odnośnie ich polityki kredytowej w I kwartale 2012 r., większość banków zadeklarowała zaostrzenie we wszystkich kategoriach kredytów, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz kredytów mieszkaniowych. Jednocześnie większość banków przewiduje obniżenie się popytu na kredyty mieszkaniowe. Oczekiwania odnośnie obniżonego popytu dotyczą również kredytów konsumpcyjnych, zaś w przypadku kredytów dla przedsiębiorstw banki nie przewidują istotnych zmian.

 

Zobacz pełne opracowanie: ”Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych, I kwartał 2012”.

 

Źródło: NBP

0

Va Banque

Wiadomości z banków i o bankach, dla klientów i pracowników, entuzjastów i sceptyków. Ubezpieczenia od A do Z. Gospodarka, finanse i giełda.

324 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758