Bez kategorii
Like

„Arcana” – nowy numer!

13/03/2012
406 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

Ukazał się nowy podwójny numer prestiżowego dwumiesięcznika „Arcana”. Periodyk ten redagowany przez prof. Andrzeja Nowaka zajmuje się kulturą, historią i polityką – chyba w tej właśnie kolejności. (…)

0


 

Ukazał się nowy podwójny numer prestiżowego dwumiesięcznika „Arcana”. Periodyk ten redagowany przez prof. Andrzeja Nowaka zajmuje się kulturą, historią i polityką – chyba w tej właśnie kolejności. W najnowszym numerze (103-104, styczeń-luty 2012) Brytyjczyk, profesor londyńskiego Oxfordu Richard Butterwick przypomina „polska rewolucję” końca XVIII w. czyli Konstytucję 3 Maja 1791 i prawo o miastach. Marek Has pisze o kulisach Powstania Styczniowego 1863 i tragicznym pojedynku, w którym zginął jeden z przywódców powstania Stefan Bobrowski. W jego tekście „ Historia jednego pojedynku” znalazły się słowa brzmiące szczególnie aktualnie: „Historia Polski jest historią szlachetnych zrywów i błota, w których toną diamenty. Jest w niej wszystko – walka i praca, zdrada i wierność, podłość i wielkość. Nie da się jednak twej lepszej Polski oddzielić od gorzej, nie da się rozpleść korzeni drzew w lesie. Ta mieszanina diamentu i gówna stanowi rdzeń naszej narodowej tożsamości. Musimy z nią żyć. Jest to swego rodzaju przekleństwo i nieustanny powód do rachunku sumienia”. Z kolei artykuły prof. Zofii Zielińskiej i śp. Karola Ludwika Konińskiego, publicysty i krytyka literackiego dotyczą  wieku XVIII. Dr Łukasz Michalski pisze o „Obrazie Polski w wybranych amerykańskich podręcznikach do historii”. O historii XX wieku piszą Paweł Duber, Janina Hera, dr Barbara Fedyszak- Radziejowska, Robert Kościelny natomiast  opisuje Jacka Kuronia i jego „kłopoty ze społeczeństwem”. Do czasów podziemia solidarnościowego w Małopolsce wraca Władysław Kierański, a były Prorektor Akademii Rolniczej we Wrocławiu, prof. Wacław Leszczyński, przypomina próby walki o demokrację we Wrocławiu i Na Dolnym Śląsku w 1956 roku. Są też wiersze Krzysztofa Czacharowskiego i Miry Kuś oraz  opowiadanie Jerzego Suchanka, Piotra Cielesza. Wśród autorów są również historycy: Sławomir Cenckiewicz, Filip Musiał.
Jest również 29-ty „Przegląd amerykański” Jacka Koronackiego i 17-ty „Przegląd niemiecki” Tomasza Gabisia. Wśród autorów są również Krzysztof Dybciak, Bogdan Gancarz, Anna Zechenter, Paweł Skibiński, Michał Piętniewicz, Tomasz Zubiński i Jacek Bartyzel, Jan Filip Staniłko, Mateusz Kędzierski.
Jest również 14-sty już odcinek mojej stałej rubryki „Polski punkt widzenia”. Tego, w którym zamieszczam drugą cześć „Euroalfabetu Czarneckiego”. Tym razem piszę o komisarzach w Komisji Europejskiej z Hiszpanii, Węgier, Francji, Rumunii, Malty, Grecji, Czech oraz szereg wpływowych lub barwnych europosłów o różnych poglądach i kolorze skóry.  
W dwumiesięczniku jest także moja rozmowa z żołnierzem oddziałów Armii Radzieckiej, które przygotowywały się do interwencji w Polsce jesienią 1980 roku.
W artykule wstępnym: „Na wielkiej tarczy historii” profesor Andrzej Nowak nie bez kozery cytuje polskiego papieża, który jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła w poemacie „Myśląc Ojczyzna” pisał: „Całym sobą płacisz za wolność- więc to wolnością nazywa, że możesz płacąc ciągle na nowo, siebie posiadać. Tą zapłatą wchodzimy w historię i dotykamy jej epok. Którędy przebiega dział pokoleń między tymi, co nie dopłacili, a tymi, co musieli nadpłacać? Po której jesteśmy stronie?”
 
0

Ryszard Czarnecki

521 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758