Bez kategorii
Like

AKCJA BLOGERÓW !!! POLSKA – WĘGRY !!!!!

19/01/2012
484 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
no-cover

Dołącz, jeśli bije w Tobie polskie, prawe serce!

0


 

 

 

 Polak, Węgier, dwa bratanki

…i do szabli, i do szklanki! Ta krótka rymowanka opisująca przyjaźń dwóch europejskich narodów powstała w oparciu o podobieństwa charakterów Polaków i Węgrów. 



Pierwotnie, powiedzenie to miało formę: "Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi".
Co ciekawe, rymowanka podkreślająca przyjaźń obu narodów jest bardzo rozpoznawalna zarówno w Polsce jak i na Węgrzech, gdzie Polacy cieszą się dużą sympatią.

Jak podaje Wikipedia, takie podkreślenie specjalnych relacji pomiędzy narodami "jest ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach, tak obecnie jak i wcześniej, względem dwóch narodów."Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki (węg. Lengyel, Magyar – két jó barát, együtt harcol, s issza borát) – historyczne przysłowie obecnie występujące zarówno w języku polskim jak i węgierskim, krótka rymująca się formuła mówiąca o zażyłej przyjaźni i pokrewieństwie narodu polskiego i węgierskiego.

Wikipedia:

Węgrzy zajmowali szczególne miejsce w opiniach Polaków. Sympatia ta opierała się na głębokim przekonaniu Polaków o podobieństwie charakterów narodowych polskiego i węgierskiego, a wyrażającym się w porzekadle "Polak, Węgier dwa bratanki …". Przysłowie mówi o specjalnym związku między dwoma europejskimi narodami i jest ewenementem niemającym podobieństw w żadnych innych relacjach, tak obecnie jak i wcześniej, względem dwóch narodów. Pierwotny tekst miał następujące brzmienie: "Węgier, Polak dwa bratanki i do konia i do szklanki. Oba zuchy, oba żwawi, niech im Pan Bóg błogosławi.

Formuła powstała prawdopodobnie po upadku Konfederacji barskiej  wśród przywódców powstania antyrosyjskiego (z. Jakub Ignacy Bronicki), którzy znaleźli azyl polityczny w Austriina Spiszu lub Preszowie. W czasie konfederacji barskiej Preszów stał się siedzibą Rady Generalnej – naczelnej władzy konfederackiej. Tu też 13 października 1770 uchwalono Akt detronizacji Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Według A. Kaczorowskiego, w powiedzeniu tym chodzi o Górne Węgry, czyli Słowację (od IX do początków XX wieku Słowacja była częścią Węgier (zob. ZeplinSpiszSarysz,Maurycy Beniowski)

Przeciwnikami idealizacji relacji węgiersko-polskich (galicyjskich) byli w XIX wieku głównie politycy upatrujący związanie sprawy polskiej najpierw z koalicją turecko-słowiańską, a następnie zjednoczeniem wszystkich Słowian pod berłem rosyjskim (panslawizm). Polityk i pisarz historyczny Michał Czajkowski vel Sadyk Pasza (początkowo w stronnictwie Adama Czartoryskiego), który w 1872 opuścił Turcję nawoływał do pojednania z Rosją oraz zjednoczenia wszystkich Słowian pod berłem cara Aleksandra II. Jednak argumenty panslawistów kierowane zarówno "do mężów stanu i do młodzieży Uniwersytetu" zostały w Galicji odrzucone – "Co tam Waćpan nam bajasz o Turkach i o Sławianach, my z Węgrami; oni z Cesarzem i my z nimi – oni przeciwko niemu i my z niemi, bo to widzisz Waćpan – Węgier, Polak dwa branki I do konia i do szklanki….". Reprezentant księcia Adama Czartoryskiego w Turynie napisał, że książę "nie może wchodzić w takie stosunki z barbarzyńskimi narodami, … że to jest kraj katolicki, a tamten jeden muzułmański, w drugim schizma – że pierwej są Polacy katolikami jak Polakami". 

Dzień Przyjaźni

Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej
Dzień 23 marca
Kraje  Polska
 Węgry

12 marca 2007 parlament węgierski przyjął deklarację uznającą dzień 23 marca Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, deklarację poparło 324 posłów, nikt się nie wstrzymał, nikt nie był przeciw.

Analogiczną uchwałę 16 marca 2007 podjął przez aklamację Sejm RP.

 

NASZA BLOGERSKA AKCJA:

Na początku każdego naszego posta, niezależnie od tematu, wklejajmy ten znak:

 

 

Wklejajmy go dotąd, do kiedy siły ZŁA nie poniechają nacisków i ataków na Węgry.

Znak można ściągnąć z googli /"flaga Węgier"/ na swój pulpit. To tylko maleńki, dodatkowy wysiłek. 

BOŻE! CHROŃ WĘGRY!

 

 

 

 

0

KOSSOBOR

Niby z porzadnej rodziny, a do komedyantów przystala. Ci artysci...

232 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758