Bolesne skurcze mięśni nie są zarezerwowane wyłącznie dla sportowców. Pojawianie się ich jest pierwszym, dyskretnym objawem niedoboru minerałów, na który jesteśmy narażeni zwłaszcza latem.
Bolesne skurcze mięśni mogą powstawać zarówno w czasie intensywnego wysiłku jak i bez wyraźnej przyczyny w czasie spoczynku. Pierwsze z nich najczęściej są skutkiem zbyt małej ilości jonów sodu i potasu we krwi. Skurcze spoczynkowe, które boleśnie przerywają sen, to objaw zbyt małej ilości magnezu oraz wapnia. Obydwa rodzaje skurczów mięśni mogą być spowodowane zbyt małą ilością makroelementów w diecie, odwodnieniem, zatruciem wodnym, biegunką czy chorobami metabolicznymi.
Najczęstszą przyczyna bolesnych skurczy mięśni w okresie letnim jest odwodnienie. Może do niego dojść w przypadku kiedy organizm poddany jest znacznemu wysiłkowi w wysokiej temperaturze oraz znacznej wilgotności powietrza. W takich warunkach obniżenie temperatury ciała poprzez pocenie się jest nieefektywne gdyż w podwyższonej wilgotności otoczenia parowanie płynu z powierzchni skóry jest niemożliwe. Jako, że pot zawiera duże ilości sodu możliwe jest niebezpieczne obniżenie się jego poziomu we krwi, zwłaszcza jeśli w czasie pocenia się uzupełniamy płyny wodą ubogą w makro i mikro elementy. Dochodzi wtedy do rozcieńczenia krwi, która już jest uboga w jony. Stan taki nazywany jest zatruciem wodnym, które jest bardzo niebezpieczne dla organizmu gdyż paraliżuje pracę komórek w tym mięśni.
Z tego powodu przebywając w tropikach powinno się spożywać znaczne ilości soli kuchennej oraz picie wód wysokozmineralizowanych.
Zbyt mała ilość jonów sodu i potasu powoduje zakłócenie pracy pompy sodowo-potasowej, której sprawne działanie jest podstawa prawidłowego kurczenia się i rozkurczania mięśni szkieletowych, serca oraz mięśni gładkich odpowiedzialnych za perystaltykę jelit. Dużą grupa osób szczególnie narażoną na obniżenie ilości potasu są weekendowi sportowcy. Intensywna praca mięśni powoduje ucieczkę potasu z komórek do krwi, skąd natychmiast jest eliminowany przez nerki. Osoby nie trenujące w sposób stały rzadko dbają o prawidłowy poziom potasu w organizmie dodatkowo nadużywając substancji moczopędnych takich jak kawa czy alkohol. Z tego powodu bolesne skurcze nóg w czasie pływania najczęściej dotyczą odwodnionych plażowiczów uzupełniających płyny mrożoną kawą czy piwem.
Skurcze spoczynkowe mięśni powstają w wyniku nieco innego mechanizmu, zanim jednak wystąpią poprzedzane są dyskretniejszymi objawami; jak drżenie powieki. Symptomy te są związane ze zwiększeniem się wrażliwości komórek na bodźce z układu nerwowego. W takiej sytuacji mięsień reaguje masywnym skurczem na bodziec podprogowy, który w normalnych warunkach nie spowodował by żadnej reakcji. Przy znacznie obniżonym poziomie magnezu i wapnia skurcze te mogą powstawać samoistnie na zasadzie samowzbudzenia. Sytuacja ta jest szczególnie niebezpieczna dla pracy serca powodując zaburzenia rytmu.
Aby zapobiegać bolesnym skurczom mięśni powinno się:
– dbać o zróżnicowaną dietę bogatą w warzywa, orzechy i produkty pełnoziarniste
– uzupełniać płyny wodą mineralną z dodatkiem soków, cytryny lub miodu co poprawi jej wchłanianie
– w czasie wysiłku, opalania się lub urlopu w tropikach unikać wysokosłodzonych napojów, alkoholu, herbaty i kawy
– unikać zatruć pokarmowych w czasie urlopu w krajach afrykańskich i azjatyckich . Biegunka zwana Zemstą Faraona potrafi niebezpiecznie odwodnić w 24 godziny.
– Przygotowywać się do letnich sportów z 2 tygodniowym wyprzedzeniem.
W sytuacji nagłej zawsze pomaga rozciągnięcie bolesnego mięśnia oraz zestaw składający się z jednego banana, soku pomidorowego i czekolady.
Jeśli chodzi o nawracające skurcze nocne poza dostarczaniem mkroelementów ponoć pomaga szklanka toniku wypita przed snem. Zawarta w nim chinina zapobiega samoistnym skurczom mięśniowym.