Komentarze dnia
Like

Finansowanie Kościoła: dobre przykłady

29/09/2013
831 Wyświetlenia
5 Komentarze
58 seconde czytania
Finansowanie Kościoła: dobre przykłady

W Polsce trwa dyskusja nad finansowaniem Kościoła. Opinię publiczną bulwersują wysokie opłaty za udzielane w Kościele rzymskokatolickim  sakramenty i posługi kapłańskie. Najliczniejszy w Polsce Kościół rzymskokatolicki  targuje się z rządem o procent dobrowolnego odpisu z podatku.

0


Posługi kościelne

 

Sprawdzony system mają Niemcy. Podczas, gdy w Polsce główne źródło utrzymania Kościoła to ofiary wiernych na tacę, w Niemczech trzon stanowi podatek kościelny w wysokości 9 procent podatku dochodowego. W krajach związkowych Bawaria i Badenia-Wirtembergia jest to tylko 8 procent. Statystyki pokazują, że podatek kościelny płaci faktycznie około jednej trzeciej katolików i tyle samo członków kościoła ewangelickiego. Z podatku zwolnieni są bowiem bezrobotni, dzieci, studenci, renciści, zakonnicy, a także osoby o niskich zarobkach, nie przekraczających 400 euro.

Polecam: http://www.gazetaparlamentarna.pl/index.php/236-cennik,-ko%C5%9Bcio%C5%82y,-ile-%C5%82aska,-niemcy,-polska,.html

Fot. www.tygodnikzamojski.pl

Inne zapisy autora:

0

Adam Kulczycki
Adam Kulczycki http://www.gazetaparlamentarna.pl

Doktor socjologii, dziennikarz, niezależny publicysta. Członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Zainteresowania: polityka wschodnia (Ukraina, Rosja, Białoruś), Francja, Polonia świata, poezja, problematyka społeczna, współczesna rodzina, problematyka regionalna

182 publikacje
62 komentarze
 

 1. Avatar WW

  U nas też niech będzie od 400 eur. i tylko dla zdeklarowanych katolików.

  WW

  0
  • Tak, system niemiecki, to dobry system. Pełna kasa i puste…. kościoły. Jeśli pełny TW episkopat na to pójdzie, a wszystko na to wskazuje, to problem religii w Polsce zostanie podobnie szybko rozwiązany jak w Niemczech.
   Żurek Janusz

   0
 2. I jaki komfort dla księży. Stała pewna kasa jak w zarządzie Funduszy Emerytalnych niezależnie od wyników i LB, bo nawet sakramentów i posług nie trzeba będzie sprawować z powodu braku wiernych w kościołach.
  Żurek Janusz

  0
 3. Wolę niemieckiego katolika niż polskiego hipokrytę.
  Tam są katolicy z wyboru a u nas z chrztu.

  0
 4. Avatar Sceptissimus

  System niemiecki, przy wszystkich jego zaletach posiada tę wadę, że władze państwa w każdym momencie mają pełną kontrolę nad prywatną sferą swoich obywateli. Taki np. Adolf Hitler potrafił to skutecznie wykorzystać…
  To co zauważa “Katolewica”, to takie “wolenie” jak z tym: Ja tam od ryb, wolę rypanie.
  Katolicyzm w Polsce od setek lat odgrywa niemożliwą do przecenienia rolę integrującą naród a nawet państwowotwórczą. Ten kto ma choć odrobinę pojęcia o dziejach Polski doskonale wie, że bez udziału religii i jego instytucji, trudno byłoby sobie wyobrazić przetrwanie i przebudzenie narodowe w ostatnich dwustu latach z pewnością, a i w dalszej przeszłości niejednokrotnie.
  Kościół w Polsce inaczej niż w Niemczech, odgrywa niezmiernie ważną rolę polityczną.
  Z tego punktu widzenia można łatwo zrozumieć dlaczego lewica – z natury rzeczy dożąca do monopolu w rządzie dusz – z taką niechęcią odnosi się do jedynego skutecznego konkurenta.

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816