POLSKA
Like

ZBRODNIA PIAŚNICKA – KATYŃ POMORZA

23/04/2024
47 Wyświetlenia
0 Komentarze
1 minut czytania
no-cover

HITLERYZM

0


ZAPOMNIANA MAKABRA ZBRODNICZA HITLEROWSKICH BANDYTÓW.

ZBRODNIA PIAŚNICKA – KATYŃ POMORZA.

Mianem zbrodni piaśnickiej określa się szereg zbiorowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów niemieckich w pierwszych miesiącach II Wojny Światowej w Lasach Piaśnickich w okolicach Wejherowa.

W Piaśnicy zamordowani zostali przedstawiciele polskiej elity politycznej, gospodarczej i kulturalnej z Pomorza Gdańskiego.

Zginęły tam również osoby przewożone koleją z terenów
III Rzeszy Niemieckiej. Wśród pomordowanych były osoby chore psychicznie, przeciwnicy ideologii Adolfa Hitlera oraz Polacy i Czesi mieszkający przed wojną na terenie Niemiec.

W wyniku działań eksterminacyjnych zginęły tysiące osób. Oszacowanie liczby ofiar jest bardzo trudne. Niemcy przeprowadzili bowiem w 1944 r. akcję mającą na celu usunięcie wszelkich dowodów zbrodni.

W pionie śledczym Oddziału IPN w Gdańsku toczy się od 2011 r. śledztwo, które w końcowym efekcie ukaże nowe spojrzenie na dane o liczbie ofiar.

Zbrodnia piaśnicka jest jedną z pierwszych zbrodni hitlerowskich zbrodniarzy przeprowadzona na tak wielką skalę w czasie II Wojny Światowej.

Doświadczenia uzyskane w jej wyniku posłużyły Niemcom w realizacji planów eksterminacyjnych.

Piaśnica stanowi największe, po obozie koncentracyjnym Stutthof, miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu.

W świadomości historycznej mieszkańców Wybrzeża Gdańskiego, a szczególnie Kaszubów, jest symbolem martyrologii ludności pomorskiej.

 

0

Aleszuma http://aleksanderszumanski.pl

Po prostu zwykly czlowiek

1409 publikacje
7 komentarze
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758