Planujesz rejestrację spółki? Zanim podejmiesz odpowiednie kroki, zastanów się, czy zakup gotowej spółki nie jest bardziej opłacalnym wyborem dla Ciebie!
Tradycyjna rejestracja spółki
Jak wygląda tradycyjna rejestracja spółki? W przypadku rejestracji spółki z o.o. wniosek można złożyć online, jednak system ten nie pozwala na edycję umowy spółki, a standardowa umowa nie każdemu odpowiada. W przypadku tradycyjnej rejestracji należy podpisać umowę spółki w formie aktu notarialnego, następnie zgłosić fakt ten do KRS i do ogłoszenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Łączny koszt na te działania wahać się będzie w granicach 800 – 1200 złotych, w zależności od wybranego notariusza i ilości potrzebnych odpisów oraz liczby wspólników. Do tego dojść mogą inne opłaty, na przykład związane z przygotowaniem indywidualnej umowy spółki.
Do spółki z o.o. wnieść należy też kapitał w wysokości minimum 5000 złotych, od którego należy odprowadzić podatek od czynności cywilnoprawnych w wysokości 0,5%. Całość opłat zamknąć może się w około 2 tysiącach złotych i wzrasta, jeśli korzysta się z pośredników.
Termin rejestracji nowej spółki
Największą wadą rejestracji tradycyjnej spółki jest czas oczekiwania na dokonanie wpisu w KRS. O ile formalności notarialne i opłaty można załatwić w jeden dzień, to czas oczekiwania na wpis do KRS wynosi średnio od 3 do 6 tygodni, a często przedłuża się do kilku miesięcy. Termin jest trudny do przewidzenia.
Spółka gotowa do działania od zaraz
Czas to pieniądz – zgodzić się z tym mogą na pewno przedsiębiorcy, którym zależy na szybkim rozpoczęciu działalności. Gotowe spółki z o.o. są przygotowanymi do działania podmiotami, którymi zarządzać można od razu po podpisaniu stosownych dokumentów. Mają one nadany NIP i REGON, część z nich zgłoszona jest do VAT EU. Dla gotowych spółek sporządzona została umowa spółki, prowadzona jest księgowość, a także wpłacony został kapitał zakładowy. Mimo tego, że ma ona status aktywnej, to nie były prowadzone na niej działania, dzięki temu ma czystą historię finansową i brak zobowiązań.
Czy to rozwiązanie się opłaca? Koszt zakupu gotowej spółki zależny jest od czasu jej aktywności, rodzaju spółki i ewentualnie posiadanych koncesji oraz zezwoleń. Jedno jest pewne – na pewno zakup takiej spółki opłaca się osobom, które nie mogą lub nie chcą czekać na zakończenie długiego procesu tradycyjnej rejestracji.