Pytania referendalne w sprawie OFE oraz w sprawie statusu służby zdrowia. PJN przedstawiło propozycję, by wraz z wyborami parlamentarnymi przeprowadzić referendum w sprawie OFE. Uważam, że przy okazji należałoby spytać Polaków o status służby zdrowia, a także o inne tematy. Przedstawiam autorską wersję pytań referendalnych. Pytania w sprawie OFE 1) Czy należy zachować kapitałową część systemu emerytalnego (OFE)? Pytania dla osób, które odpowiedziały TAK na pytanie nr 1 2) Czy składka odprowadzana do OFE winna być w wysokości: a) jak dotychczas, czyli 7,3%; b) zgodnie z propozycją rządową, czyli 2,3%; c) więcej, niż 7,3%. 3) Czy OFE powinno być: a) dziedziczone w całości, także po 65 roku życia; b) dotychczasowe zasady zgodne z ustawą PO-PSL z 21.11.2008r., gdzie środki po 65 […]
Pytania referendalne w sprawie OFE oraz w sprawie statusu służby zdrowia.
PJN przedstawiło propozycję, by wraz z wyborami parlamentarnymi przeprowadzić referendum w sprawie OFE. Uważam, że przy okazji należałoby spytać Polaków o status służby zdrowia, a także o inne tematy. Przedstawiam autorską wersję pytań referendalnych.
Pytania w sprawie OFE
1) Czy należy zachować kapitałową część systemu emerytalnego (OFE)?
Pytania dla osób, które odpowiedziały TAK na pytanie nr 1
2) Czy składka odprowadzana do OFE winna być w wysokości:
a) jak dotychczas, czyli 7,3%;
b) zgodnie z propozycją rządową, czyli 2,3%;
c) więcej, niż 7,3%.
3) Czy OFE powinno być:
a) dziedziczone w całości, także po 65 roku życia;
b) dotychczasowe zasady zgodne z ustawą PO-PSL z 21.11.2008r., gdzie środki po 65 roku życia nie są dziedziczone;
c) czy kobieta po 65 roku życia winna tracić prawo współwłasności OFE, czy też powinna zachować prawo do 50% wspólnego majątku zgromadzonego w OFE, co gwarantuje Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy w Art.31.p.3. (Ustawa z 21.11.2008r. pozbawia kobiety tego prawa!).
4) Czy oszczędzanie w OFE powinno być obligatoryjne (przymusowe)?
Pytania dla osób, które odpowiedziały NIE na pytanie nr 2
5) Czy oszczędzającym należy dać możliwość:
a) pozostania przy dotychczasowych zasadach?
b) samodzielnego zarządzania swym kapitałem w ramach IKE?
c) przeniesienia całości kapitału do ZUS?
6) PTE zarządzające OFE pobierają dwie opłaty. Czy druga z tych opłat – opłata za zarządzanie winna być płacona jedynie w sytuacji, gdy OFE wypracuje zysk?
7) Czy ustawa o płacy minimalnej powinna zawierać minimalną wielkość składki minimalnej, która zapewni minimalną emeryturę bez uszczuplania emerytur innych oszczędzajacych?
Omówienie pytań nr 3; 6 oraz 7.
Część pytań jest oczywista i nie wymaga omówienia.
Ad.3. Ustawa PO-PSL z 21.11.2008r. (Dz.U. 228 poz. 1507) pozbawiła Polaków dziedziczenia środków zgromadzonych w OFE po osiągnięciu przezeń wieku 65-ciu lat życia. Miast tego tego wprowadzono tzw. wypłatę gwarantowaną (37 emerytur minus już wypłacone), co nie wynika z dobrej woli Tuska, lecz ze statystyk GUS. Według GUS pierwsza duża fala wymierania roczników ma miejsce ok. 68 roku życia, a więc ze statystycznego punktu widzenia ZUS/FUS i tak te emerytury wypłaci. Powyższa ustawa po 65 roku życia pozbawia kobiety ich wspólnej części kapitału z OFE, która należy się im zgodnie z Kodeksem Rodzinnym i Opiekuńczym, co jest zapisane w Art.31,p.3. Zapis w KRO wprowadzono w związku z faktem, że kobiety rodzą i wychowują dzieci, a więc krócej pracują, co by je krzywdziło w nowym systemie emerytalnym, gdzie emerytura jest zależna od zgromadzonych składek. PO-PSL w ww. ustawie bezprawnie pozbawiło kobiety praw zagwarantowanych im w KRO, a w ustawie z 21.11.2008r. daremnie szukać odpowiednich zapisów respektujacych prawa kobiet unormowane w KRO. Jeśli kobieta chce jednakże zachować swe prawo do wspólnej części kapitału, musi rozwieść się z mężem, zanim ona i/lub on skończą 65 lat życia – uboczny skutek ustawy PO-PSL.
Ad.6. PTE zarządzające OFE pobierają jedną opłatę w momencie wpłaty składki na konto w OFE, a drugą, tzw. opłatę za zarządzanie pobierają co roku od całości kapitału zgromadzonego na koncie. Opłata jest pobierana nawet wtedy, gdy OFE ponosi straty. Ta sytuacja jest anormalna i demotywująca. Proponuję, by ta druga opłata była procentem od osiągniętego zysku, co dodatkowo motywowałoby PTE do maksymalizacji osiąganych zysków.
Ad.7. Elementarny błąd reformy z 01.04.1999 roku. Zgodnie z założeniami dla nowego systemu przyszła emerytura miała zależeć od wielkości zgromadzonych środków. W II filarze (OFE) te założenia działają. Zapomniano jednakże, że nowe zasady dotyczą także I filara z ZUS/FUS. W I filarze ubezpieczony otrzymuje co najmniej minimalną emeryturę i jeśli zgromadzone składki nań nie wystarczają, pomniejsza się emerytury innych uczestników systemu. Płaca minimalna zawiera składkę emerytalną, ale ta składka nie jest adekwatna do przyszłego, minimalnego świadczenia. Skutkuje to tym, że my wszyscy dofinansowujemy pracodawców płacących minimalne wynagrodzenia, np. w hipermarketach, a w ostatecznym rachunku nasi pracodawcy dofinansowują pracodawców, właścicieli hipermarketów (dotyczy to także wielu innych pracodawców). Takie finansowanie nosi nazwę finansowania skrośnego, co jest sprzeczne z prawem polskim, jak i z prawem UE. Należy niezwłocznie wprowadzić do ustawy o wynagrodzeniach minimalnych zapisy na temat metod kalkulacji minimalnej składki emerytalnej, a samą płacę minimalną podzielić na niezależne składniki kształtowane osobno. Te same zarzuty w równym stopniu dotyczą także składki zdrowotnej.
POZOSTAŁE TEMATY
Twoim zdaniem służba zdrowia powinna być:
a) państwowa – była taka do reformy z 1999r;
b) publiczna, czyli stan obecny;
c) prywatna?
d) lepiej dofinansowana, czyli należy zwiększyć wysokość finansowania służby zdrowia?
Omówienie tematu. W 1999r. wiele gazet pisało, że jeśli wprowadzi się reformę terytorialną (nowe województwa) oraz samorządową (trzy szczeble samorządu), to zabraknie pieniędzy na reformę służby zdrowia, co szybko stało się faktem. Brak wystarczajacej ilości pieniędzy w systemie sprawił, że Tusk wymyślił kolejną reformę reformy, czyli przekazanie szpitali samorządom. Pomysł nie zdążył wejść w życie, a już szpitale zarządzane przez samorzady zakomunikowały, że nie mają środków na bieżącą działalność (link: http://biznes.interia.pl/news/samorzadowym-szpitalom-grozi-zapasc,1600311 ). Czyli mamy kolejne reformowanie służby zdrowia bez pieniędzy, a w zasadzię gra ze społeczeństwem w bambuko. Kłamstwem jest, że sytuację zmieni prywatyzacja służby zdrowia, bo prywatny właściciel, jeśli włoży doń własne pieniądze, to zarząda odpowiedniej zapłaty od pacjentów. Tak swoją drogą spytam, KIEDY PRYWATNE SZPITALE W POLSCE BĘDĄ ŚWIADCZYĆ USŁUGI NA TAKIM POZIOMIE, JAK PAŃSTWOWE SZPITALE W NIEMCZECH?
Czy zgadzasz się na płacenie UE za emisje CO2?
Tusk w grudniu 2008r. zgodził się i podpisał zobowiązanie Polski do płacenia UE od 2013r. za emisję CO2. Ten haracz na rzecz UE zniszczy całkowicie polski przemysł potrzebujacy dużej ilości energii.
Czy zgadzasz sie na wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce?
Czy twoim zdaniem należy dać polskim rodzinom wychowującym dzieci możliwość dokonywania odliczeń od płaconych podatków na poziomie węgierskim?
Omówienie pytania. Rząd Orbana przyjął rozwiazania, które pozwalają rodzinom na dokonywanie odliczeń od podatku, gdzie np. rodzina z trojgiem dzieci może rocznie odliczyć równowartość ok. 17 tys. zł. Budżet Węgier jest w gorszej sytuacji, niż budżet Polski.
Powyższe pytania są mim prywatnym dziełem autorskim, chociaż mam nadzieję, że staną się oficjalnymi pytaniami referendalnymi PJN, mojej partii. Naszym wspólnym zadaniem jest, by najbliższe wybory parlamentarne dotyczyły spraw istotnych, a nie tematów zastępczych. W szczególności nie życzymy sobie dyskusji na temat, kto kogo bardziej lubi, lub nie lubi.
Piotr Solis
PJN
Bóg, Honor, Ojczyzna. Interesuja mnie tematy gospodarcze, spoleczne oraz religijne.