Bez kategorii
Like

Na marginesie „mowy tronowej” premiera Tuska (2 – Wiek emerytalny)

21/11/2011
472 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Wystąpienie premiera dotyczyło w dużym stopniu systemu emerytalno-rentowego i kwestii demograficznych, więc warto zastanowić się nad konsekwencjami realizacji pomysłów premiera.
2. Wiek emerytalny

0


Kolejną zapowiedzią premiera, było stopniowe podwyższanie wieku emerytalnego do 67 lat. Wg tego pomysłu mamy pracować dłużej. Propozycja ta wpisuje się w coraz powszechniejszy w Europie trend podwyższania wieku emerytalnego i zachęty organizacji pracodawców oraz innych ekspertów.

Warto jednak głębiej zastanowić się nad tym pomysłem. Premier argumentuje, że spowoduje to podniesienie emerytur, bo system oparty jest na podzieleniu zgromadzonych (lub zapisanych na wirtualnym koncie) środków (lub składek) przez dalszą oczekiwaną długość życia. Zatem im później przechodzimy na emeryturę tym licznik powinien być większy, a mianownik mniejszy, czyli wysokość emerytury wyższa. Nie jest to jednak tak oczywiste – inwestycje mogą przynosić straty, zatem opóźnienie przejścia na emeryturę może w niekorzystnych warunkach prowadzić do spadku wartości zgromadzonych środków w części kapitałowej. W części repartycyjnej problemem może być waloryzacja negatywna – pierwotnie była w systemie, później ją wykreślono, ale kto nam zagwarantuje, że jakiś kolejny tandem Tusk-Rostowski nie zechce powrócić do tego rozwiązania? Jednocześnie wydłużanie się życia prowadzić może do korekt tablic aktuarialnych i zwiększenia licznika. W takich warunkach wydłużenie wieku emerytalnego mogłoby prowadzić zarówno do obniżenia licznika, jak i zwiększenia mianownika, czyli spadku wartości emerytury…
Podwyższenie wieku emerytalnego oznacza też, że część osób, które dziś przechodzą na emeryturę w wieku 60 lub 65 lat, bo faktycznie już nie mogą pracować – utracą taką możliwość, a więc będą musiały przejść na rentę (w tym kontekście nie dziwi zresztą zapowiedź podwyższenia wysokości składki rentowej). A takie rozwiązanie dodatkowo obniży to wysokość przyszłej emerytury w wieku 67 lat…
Podniesienie wieku emerytalnego może też prowadzić do negatywnych skutków sferze demograficznej – zmniejszy się liczba dostępnych babć gotowych pomóc dzieciom w wychowaniu wnuków i krócej będą mogły pełnić tę rolę… a ponoć właśnie instytucja babci miała być tym czynnikiem, który zapewnił homo sapiens przewagę nad neandertalczykiem[i]
Paweł Pelc
21 listopada 2011 r.


[i] (nie jestem w stanie zweryfikować tej tezy, ale jako puenta brzmi dobrze)

0

Pawe

www.pawelpelc.pl

165 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758