HYDE PARK
Like

Na czym polega inwestowanie w uran?

11/11/2022
189 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Na czym polega inwestowanie w uran?

Instrumenty inwestycyjne są mocno zróżnicowane. Możemy skutecznie inwestować w tradycyjne aktywa, jak akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych, kupować jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych czy też decydować się na bezpieczne lokowanie swoich środków w obligacje skarbowe. Jednak nie wyczerpuje to wszystkich możliwości. Kiedy na giełdach panują nie najlepsze nastroje, inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania na rynkach walutowych czy rynku surowców. Na tym ostatnim rynku istnieje wiele różnego rodzaju surowców nadających się do inwestowania. Jednym z mniej znanych i mniej popularnych wśród inwestorów jest uran. Jak i czy w ogóle warto w niego lokować swoje środki finansowe? Czym jest uran? Uran zaliczany jest do kategorii metali ciężkich. Powszechnie występuje na Ziemi – można go znaleźć jako pierwiastek w wodzie, w […]

0


Instrumenty inwestycyjne są mocno zróżnicowane. Możemy skutecznie inwestować w tradycyjne aktywa, jak akcje spółek notowanych na giełdzie papierów wartościowych, kupować jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych czy też decydować się na bezpieczne lokowanie swoich środków w obligacje skarbowe. Jednak nie wyczerpuje to wszystkich możliwości. Kiedy na giełdach panują nie najlepsze nastroje, inwestorzy szukają alternatywnych form inwestowania na rynkach walutowych czy rynku surowców. Na tym ostatnim rynku istnieje wiele różnego rodzaju surowców nadających się do inwestowania. Jednym z mniej znanych i mniej popularnych wśród inwestorów jest uran. Jak i czy w ogóle warto w niego lokować swoje środki finansowe?

Czym jest uran?

Uran zaliczany jest do kategorii metali ciężkich. Powszechnie występuje na Ziemi – można go znaleźć jako pierwiastek w wodzie, w ziemi, roślinach, a nawet w ciele człowieka. Złoża uranu znajdują się w rudach uranowych, jakie są eksploatowane dzięki wykorzystywaniu trzech różnych metod: odkrywkowej, głębinowej i otworowej.

A jakie zastosowanie ma uran? Wydobywany jest głównie w celach energetycznych, ponieważ można go przekształcić na paliwo jądrowe, do zasilania elektrowni produkujących energię.

Paliwo jądrowe jest produkowane z wykorzystaniem izotopu uran-235 i uran-238. Dzięki rozszczepieniu w kontrolowanych warunkach i w odpowiedni sposób atomów izotopu pozyskuje się tanią, bezpieczną i stabilną formę energii. Dlatego stanowi on nadzieję na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego w zamian opierania energetyki na paliwach takich jak węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa.

Największe złoża rud uranu występują w takich krajach jak Kazachstan, Kanada, Australia, Namibia, Niger, Kongo i USA. Z pewnością w najbliższej przyszłości złoża te będą jeszcze bardziej eksploatowane, jako że uran staje się coraz bardziej potrzebnym i pożądanym metalem, jako efektywne i skondensowane źródło energii wykorzystywanej przez człowieka. Nic w tym dziwnego więc, że od początku 2021 roku uran na giełdach surowców zdecydowanie nabiera na wartości i jest coraz droższy.

Czy inwestowanie w uran to dobra decyzja?

Z uwagi na rosnące zapotrzebowanie na uran zgłaszane przez nowoczesną energetykę, metal ten w perspektywie kolejnych lat najpewniej zacznie drożeć. Proces ten już trwa – od początku 2021 roku uran zdecydowanie podrożał. Może to dziwić, zwłaszcza że przez ostatnie kilkanaście lat jego cena znajdowała się jednak w niskich zakresach. Szczyt notowań był identyfikowany w połowie 2007 roku, kiedy funt uranu był wyceniany powyżej 136 dolarów. Uran następnie wszedł w nieprzerwany trend spadkowy, a w III kwartale 2016 roku był notowany na poziomie poniżej 16 dolarów za funt surowca. Sprawdź też: https://www.xtb.com/pl/edukacja/surowce

W marcu 2020 roku dynamicznie podniosły się notowania uranu, co było spowodowane obawami dotyczącymi ciągłości wydobycia surowca w kopalniach z powodów obostrzeń pandemicznych. Wówczas uran zdrożał z poziomu poniżej 22 dolarów do ponad 30 dolarów za funt. W połowie sierpnia 2021 roku obserwowaliśmy ogromne wzrosty cen za funt uranu na giełdach światowych. Tak dynamicznych wzrostów dawno nie widziano. Uran wystrzelił z poziomu niespełna 29 dolarów do ponad 50 dolarów w ciągu niecałego miesiąca. Wzrosty miały charakter typowo spekulacyjny, do czego przyczynił się nowo powstały fundusz Sprott Physical Uranium Trust. Rozpoczął on działalność w lipcu 2021 roku i zajął się skupowaniem fizycznego uranu. Czynnikiem wpływającym na dynamikę wzrostu cen uranu było również wydanie komunikatu przez spółkę Cameco, największego producenta uranu w skali światowej, w której ostrzegał on, że popyt na uran rośnie, a jego produkcja i rezerwy stoją pod znakiem zapytania.
Inwestowanie w uran wydaje się dobrą decyzją, choć rzecz jasna będzie trzeba ponieść przy tym pewne ryzyko inwestycyjne.
Dowiedz się więcej: https://www.xtb.com/pl/edukacja/inwestowanie-uran 

Jak inwestować z wykorzystaniem uranu?

Inwestorzy zainteresowani inwestycjami w uran mogą zdecydować się na kupno jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych ETF notowanych na giełdzie. Mogą również wykorzystać akcje spółek, które zajmują się wydobywaniem uranu lub zdecydować się na lokowanie posiadanych środków finansowych w uran za pomocą instrumentów pochodnych. Zobacz: https://topinwestycje.pl/broker-forex/

0

kampanieonline

245 publikacje
0 komentarze
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758