NEWS
Like

Korona: To nie PIS, a PO-PSL wydłużyło wiek emerytalny rolników?

25/01/2023
220 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Kłamać, trzeba umieć – mówi stare porzekadło. Posłowie PO sądzili że tą sztukę opanowali. Ostatnio w Sejmie twierdzili, że to PIS podwyższył wiek emerytalny rolników. Na konferencji prasowej posłanka PO Gabriela Lenartowicz oznajmiła, że: PIS zamiast obniżki zafundował rolnikom przedłużenie wieku emerytalnego aż o 5 lat (Przed zmianą przepisów – do 2017 roku – rolnicy mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę: kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni w wieku 60 lat, przy spełnieniu dwóch warunków: na roli musieli pracować 30 lat i po przejściu na emeryturę nie mogli już pracować. Te warunki spełniała duża część rolników w gospodarstwach rodzinnych… (http://gabrielalenartowicz.pl/jak-pis-oszukuje-rolnikow/). Były prezes Elewarru dr Daniel Alain Korona, współpracujący dziś ze Związkiem Zawodowym Rolnictwa „Korona” na łamach portalu Serwis21 odniósł się jednak […]

0


Kłamać, trzeba umieć – mówi stare porzekadło. Posłowie PO sądzili że tą sztukę opanowali. Ostatnio w Sejmie twierdzili, że to PIS podwyższył wiek emerytalny rolników. Na konferencji prasowej posłanka PO Gabriela Lenartowicz oznajmiła, że:
PIS zamiast obniżki zafundował rolnikom przedłużenie wieku emerytalnego aż o 5 lat (Przed zmianą przepisów – do 2017 roku – rolnicy mogli przechodzić na wcześniejszą emeryturę: kobiety w wieku 55 lat, mężczyźni w wieku 60 lat, przy spełnieniu dwóch warunków: na roli musieli pracować 30 lat i po przejściu na emeryturę nie mogli już pracować. Te warunki spełniała duża część rolników w gospodarstwach rodzinnych… (http://gabrielalenartowicz.pl/jak-pis-oszukuje-rolnikow/).
Były prezes Elewarru dr Daniel Alain Korona, współpracujący dziś ze Związkiem Zawodowym Rolnictwa „Korona” na łamach portalu Serwis21 odniósł się jednak do tej wypowiedzi posłów PO, przypominając, że:
ustawą z dn. 12 maja 2012 roku poz. 637 o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw tj. gdy rządziło PO-PSL uchwalono podwyższenie wieku emerytalnego rolników z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn do wieku 67 lat (art.3 ustawy, zmieniającej art.19 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych rolników). Prawo do wcześniejszej emerytury o którym mówią posłanki PO zgodnie z tą ustawą dotyczyło rolników, którzy do 31 grudnia 2017 spełniali warunki wcześniejszego wieku i lat pracy. A zatem to PO-PSL zafundował rolnikom podwyżkę wieku emerytalnego a nie Prawo i Sprawiedliwość – jak wmawia opozycja. Ustawą z dnia 16 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, zmieniono wiek emerytalny przywracając wiek 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Natomiast nie zniesiono przepisu uchwalonego ustawą z dnia 12 maja 2012 roku ograniczającego czasowo prawo do wcześniejszych emerytur. 
Korona przypomniał także odniósł się do stwierdzenia posła Kazimierza Plocke, że w 2017 roku 4 tys. rolników straciło uprawnienia do wcześniejszej emerytury, że:
przepisy dotyczące wcześniejszej emerytury w 2017 roku dalej obowiązywały (nie było uchylenia przepisu art.19 ust.2 i 2a, widnieją w ustawie do tej pory), a zatem w 2017 roku żaden z rolników z powodu zmiany uchwalonej przez PIS nie mógł utracić prawa do emerytury.
A zatem wiek emerytalny rolników podwyższył nie PIS, a PO-PSL. Czy naprawdę PO, liczyło że nikt nie zwróci uwagi na ich oszustwo?
Na koniec artykułu na portalu Serwis21, Korona pyta:
Jak można wierzyć opozycji, skoro nawet nie mają odwagi przyznać się do swoich własnych decyzji, a faktami manipulują?
źródło: https://serwis21.blogspot.com/2023/01/po-oszukuje-ws-wieku-emerytalnego.html
0

sprzeciw21

273 publikacje
0 komentarze
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758