Pierwsza edycja konkursu „Historiak – Historia, która żyje wśród Nas” dobiegła końca. Pragniemy podziękować uczestnikom konkursu, którzy przesłali łącznie trzydzieści trzy zdjęcia w dwóch kategoriach konkursowych.
Pierwsza edycja konkursu „Historiak – Historia, która żyje wśród Nas” dobiegła końca. Pragniemy podziękować uczestnikom konkursu, którzy przesłali łącznie trzydzieści trzy zdjęcia w dwóch kategoriach konkursowych. W konkursie wzięło udział dziewiętnastu uczestników z całej Polski, a prace oceniało Jury w ośmioosobowym składzie. Konkurs wspierały trzy polskie firmy (MojKubek, PolskiKrok, SibierskiFoto), Stowarzyszenie Wierni Ojczyźnie, serwis Sejsmograf Antypolonizmu, a patronat medialny objął serwis Niepoprawni.pl, za co serdecznie dziękujemy!
Nasz (czyli organizatorów i uczestników) konkurs odniósł sukces, dlatego postanowiliśmy organizować go cyklicznie.
Uczestnicy zgłaszali prace w dwóch kategoriach konkursu:
a)Historia Polski wciąż żywa w krajobrazach i przyrodzie, oraz
b)Historia Polski wciąż żywa w żywych postaciach i w dorobku postaci zmarłych. Prace cechowała ogromna różnorodność i ukazywały takie obiekty jak na przykład: bunkier nad rzeką Odrą, pozostałości Pałacu Rodziny Unruhów w Zatoniu, Studzienka Badylaka, Zamek Dunajec w Niedzicy, eksponaty związane z działalnością Armii Krajowej i Cichociemnych, a nawet zdjęcie figurki z chleba wykonanej przez Annę Mahrburg w więzieniu na Łukiszkach. Na zdjęciach mogliśmy podziwiać także bohaterskich kombatantów walk ze zbrodniczym systemem komunistycznym, a naszą szczególną uwagę przykuła sylwetka „babci z przedwojennej stali – nie do zniszczenia”, tak Pani Agnieszka opisuje swoją babcię. Pani Władysława przeżyła II Wojnę Światową, niemiecki obóz pracy i represje komunistyczne. To wspaniała sylwetka patriotki, która swój kraj umiłowała ponad wszystko inne.
Wybór zwycięskich prac był zadaniem trudnym. Jury w ośmioosobowym składzie postanowiło nagrodzić trzy prace w każdej z kategorii konkursu oraz wyróżnić dwie.
W kategorii A – Historia Polski wciąż żywa w krajobrazach i przyrodzie.
1 miejsce zajął Pan Adam Falkowski!
Kościół w Surażu.
2 miejsce zajęła Pani Klaudia Jankowska!
Pomnik bohaterów Powstania Warszawskiego w Warszawie.
3 miejsce zajął Pan Marcin Piotr Pląskowski!
Cmentarz Kocborowo w Starogardzie Gdańskim.
W kategorii B – Historia Polski wciąż żywa w krajobrazach i przyrodzie.
1 miejsce zajął Pan Tomasz Lipka-Kadaj!
Przybyli ułani!
2 miejsce zajął Pan Kamil Majewski!
Flaga Rzeczpospolitej Polskiej na wietrze.
3 miejsce zajął Pan Kamil Wawszczyk!
Kombatanci WP.
Opiekun konkursu wyróżnił również dwie prace konkursowe.
Wyróżnienie dla pracy Pani Weroniki Wojcinowicz!
Eksponaty zostały udostępnione przez Fundację Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
Wyróżnienie dla pracy Pani Honoraty Herman-Meler!
Klucz, w którym Elżbieta Zawacka przewoziła mikrofilmy przez granice.
Eksponaty zostały udostępnione przez Fundację Elżbiety Zawackiej w Toruniu.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim za udział w konkursie Historiak!
Do zobaczenia w kolejnej edycji konkursu „Historiak – Historia, która żyje wśród Nas!”.
Przekazujemy Wam także kilka słów od organizatorów konkursu:
W imieniu Stowarzyszenia Wierni Ojczyźnie chciałbym serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom konkursu za aktywny udział i te wszystkie fantastyczne fotografie, które mieliśmy przyjemność oglądać. Każde zdjęcie było inne, każde fascynujące na swój sposób, a wybór najciekawszych był bardzo trudnym zadaniem. Konkursy takie jak ten nie mają przegranych – niestety prac nagrodzić można tylko kilka.
Konkurs miał na celu zwrócić uwagę na piękno naszej historii, tej która nas otacza w postaci żywych osób – jej bohaterów, jak i obiektów historycznych, które można dostrzec dosłownie wszędzie. Cel ten został spełniony w pełni, a efekty przeszły nasze najśmielsze marzenia. Wierzę, że podobna inicjatywa jest zaledwie pierwszą z wielu i jeszcze nie raz będziemy odkrywać historię żyjącą pośród nas.
Jeszcze raz dziękuję za uczestnictwo w tym konkursie i zapraszam do kolejnych.
Tomasz Wróbel,
Stowarzyszenie Wierni Ojczyźnie.
Konkurs fotograficzny, którego przedmiotem jest historia Polski.