BIZNES
Like

Do więzienia za publikację oferty nabycia udziałów w spółce z o.o.?

26/01/2023
138 Wyświetlenia
0 Komentarze
2 minut czytania
no-cover

Czy za publikację oferty nabycia udziałów w spółce z o.o. można trafić do więzienia? Niedorzeczne pytanie, a jednak. Jak ujawnił portal Serwis21: Od 10 listopada 2023 roku za oferowanie do nieoznaczonego adresata (czyli publicznie) swoich udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za pośrednictwem internetu, w telewizji, w radiu, w gazecie czy nawet wołaniem na ulicy, będzie można zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności a nawet trafić do więzienia na pół roku. To nie żart –  precyzuje portal. I rzeczywiście: Ustawą z dnia 7 lipca 2022 roku, dokonano m.in. nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych dorzucając 3 artykuły (art.1821, 2571 i 5951). Pierwsze 2 zakazują oferowanie nabycia lub objęcia nowych udziałów, a także promowanie tych czynności do nieoznaczonego adresata… Co grozi za nieprzestrzeganie zakazu? Otóż […]

0


Czy za publikację oferty nabycia udziałów w spółce z o.o. można trafić do więzienia? Niedorzeczne pytanie, a jednak. Jak ujawnił portal Serwis21:

Od 10 listopada 2023 roku za oferowanie do nieoznaczonego adresata (czyli publicznie) swoich udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością za pośrednictwem internetu, w telewizji, w radiu, w gazecie czy nawet wołaniem na ulicy, będzie można zostać ukarany grzywną, ograniczeniem wolności a nawet trafić do więzienia na pół roku.

To nie żart –  precyzuje portal. I rzeczywiście:

Ustawą z dnia 7 lipca 2022 roku, dokonano m.in. nowelizacji Kodeksu Spółek Handlowych dorzucając 3 artykuły (art.1821, 2571 i 5951). Pierwsze 2 zakazują oferowanie nabycia lub objęcia nowych udziałów, a także promowanie tych czynności do nieoznaczonego adresata… Co grozi za nieprzestrzeganie zakazu? Otóż grzywna, ograniczenie wolności a nawet 6 miesięcy więzienia. Dobrze państwo czytacie: 6 miesięcy więzienia.

Ciekawe jest przy tym jak głosowali poszczególne ugrupowania, posłowie. Otóż:

Za ustawą w Sejmie (a zatem i tymi przepisami) zagłosowało Prawo i Sprawiedliwość, Koalicja Obywatelska, Lewica, Polskie Stronnictwo Ludowe, Polska 2050, Porozumienie, Kukiz15, Polskie Sprawy, PPS, a nawet 5 posłów Konfederacji. Jak wynika z druku nr 2318-A żaden z klubów, kół, posłów nie zaproponował uchylenia ww. przepisów z projektu ustawy. Senat (zdominowany przez opozycję) dokonał jedynie redakcyjnej poprawki przepisów (dodając słowo „nowych” w przypadku objęcia i zamieniając zwrot kierowanych na „składanych”) przyjęte następnie przez Sejm, a prezydent RP podpisał ww. ustawę.

Czemu za oferowanie nabycia lub objęcia udziałów (składanego publicznie, czyli w sposób transparentny) ma grozić odpowiedzialność karna, a nawet więzienie? – pyta Serwis21. No właśnie czemu?

 

źródło: https://serwis21.blogspot.com/2023/01/absurd-6-miesiecy-wiezienia-za.html

0

sprzeciw21

267 publikacje
0 komentarze
 

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758