Skrajności są złe, nie prowadzą do niczego dobrego. Czasami przekonujemy się o tym we własnym domu, gdzie sezon grzewczy oraz upały, wpływają na obniżenie wilgotności w każdym pomieszczeniu. Robi się sucho, a taki stan nie prowadzi do niczego dobrego – z naszą koncentracją jest coraz gorzej, mamy problemy z zatokami, pojawiają się problemy z suchą skórą i włosami. Czy grozi i nam? Nawilżanie powietrza jest bardzo pomocne w okresie jesienno-zimowym. Wtedy ogrzewanie powoduje, iż powietrze w mieszkaniu staje się przesadnie suche. Wielu z nas szybko zauważa tą niekorzystną zmianę, która objawia się problemami z oddychaniem czy brakiem koncentracji. Inni zaś odczuwają te negatywne działanie dopiero po pewnym czasie. Ich włosy zaczynają robić się suche, podobnie skóra. Suche powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu […]
Skrajności są złe, nie prowadzą do niczego dobrego. Czasami przekonujemy się o tym we własnym domu, gdzie sezon grzewczy oraz upały, wpływają na obniżenie wilgotności w każdym pomieszczeniu. Robi się sucho, a taki stan nie prowadzi do niczego dobrego – z naszą koncentracją jest coraz gorzej, mamy problemy z zatokami, pojawiają się problemy z suchą skórą i włosami.
Czy grozi i nam?
Nawilżanie powietrza jest bardzo pomocne w okresie jesienno-zimowym. Wtedy ogrzewanie powoduje, iż powietrze w mieszkaniu staje się przesadnie suche. Wielu z nas szybko zauważa tą niekorzystną zmianę, która objawia się problemami z oddychaniem czy brakiem koncentracji. Inni zaś odczuwają te negatywne działanie dopiero po pewnym czasie. Ich włosy zaczynają robić się suche, podobnie skóra. Suche powietrze sprzyja rozprzestrzenianiu się roztoczy, wysusza spojówki i pogarsza pracę płuc.
Co na to poradzić?
Po pierwsze, zdecydujmy się na kupno higrometru, który sprawdzi dokładnie stan wilgotności powietrza w naszym mieszkaniu. Jeśli wynik pomiaru będzie wskazywał na wilgotność między 40 a 60%, nie masz tak naprawdę, o co się martwić. Taki wynik można określić mianem perfekcyjnego. Mniejsze wartości też są do zaakceptowania, jednak istnieje norma – 30%. Jeśli w Twoim mieszkaniu będzie poniżej tej wartości, to niestety, ale musisz się zacząć martwić o swoje zdrowie.
Taki wynik bowiem oznacza, iż możesz doświadczyć wielu nieprzyjemnych zdrowotnych objawów. Lista tych schorzeń jest niestety długa: osłabienie systemu odpornościowego organizmu, problemy z zatokami nosa, sucha skóry i włosy, gorsza koncentracja bezsenność… Suche powietrze nie jest także łaskawe dla naszych roślin i zwierząt, one też mogą podupaść na zdrowiu.
Wybieramy nawilżacz powietrza
W końcu przychodzi taki moment, iż objawy zbyt niskiej wilgotności faktycznie dają nam się we znaki. Co nam wtedy pozostaje? Oczywiście, możemy próbować różnych, domowych sposobów, lecz prawdziwe efekty przyniesie dopiero odpowiedni nawilżacz powietrza. No, ale jaki wybrać? Oto możliwości.
Nawilżacz, w połączeniu z systemem wentylacji, pomoże nam doprowadzić atmosferę w naszym domu do odpowiedniego poziomu wilgotności.
3 komentarz