Bez kategorii
Like

CBA zmuszone do ujawnienia statystyki podsłuchów. Najwięcej w roku wyborczym 2007

03/10/2012
415 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Od sierpnia 2006 r. do marca 2009 r. Centralne Biuro Antykorupcyjne złożyło do sądu ponad 900 wniosków o zastosowanie kontroli operacyjnej – wynika ze statystyk przekazanych fundacji helsińskiej.

0


Sądowa walka o ich ujawnienie trwała trzy lata. Statystyki ukazują niepokojąco małą liczbę odmów zgody. – Sąd prawdopodobnie nie sprawuje efektywnej kontroli nad stosowaniem podsłuchów – alarmuje HFPC.Dane, których ujawnienie wymusiła HFPC dą do roku 2009 r.

Sąd akceptował, jak wynika zujawnionych statystyk , zdecydowaną większość wniosków CBA dotyczących stosowania kontroli operacyjnych. Z 946 wniosków w sprawie takich kontroli, złożonych przez szefa Biura w okresie, którego dotyczy informacja, sąd zarządził kontrolę w 934 przypadkach. Najwięcej takich postanowień sądu – 412, czyli prawie połowa – przypadło na wyborczy rok 2007.

– Potwierdzają się przypuszczenia, że sąd prawdopodobnie nie sprawuje efektywnej kontroli nad stosowaniem podsłuchów i innych kontroli operacyjnych. Odmów jest śladowa ilość, a trudno uwierzyć, że służby zawsze przygotowują idealne i uzasadnione wnioski – powiedział wiceprezes zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka (HFPC) dr Adam Bodnar. Dodał, że uzyskana statystyka powinna stać się przedmiotem zainteresowania i dyskusji na temat kontroli sądów nad działalnością służb, na przykład w Krajowej Radzie Sądownictwa.

Z kolei w drugiej połowie września 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny nakazał udzielić informacji o liczbie stosowanych kontroli operacyjnych z lat 2002-2009 Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Orzeczenie to jest prawomocne i niezaskarżalne. ABW czeka jeszcze na jego pisemne uzasadnienie.

– Teraz będziemy kierowali kolejne wnioski do poszczególnych służb i próbowali uzupełnić statystyki o bardziej aktualne dane, gdyż ogólna zasada dotycząca ujawniania tych danych została już przez sądy rozstrzygnięta – powiedział dr Bodnar.

Z przedstawionych parlamentowi przez prokuratora generalnego łącznych danych za ubiegły rok wynika, że wszystkie uprawnione organy (policja, ABW, CBA, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej) skierowały wnioski o podsłuchy, przeglądanie SMS-ów i MMS-ów wobec łącznie 5188 osób (rok wcześniej było ich mniej – 6723). Prokurator nie wyraził zgody na wnioski o taką kontrolę wobec 286 osób (w 2010 r. – 218). Sąd zarządził kontrole wobec 4863 osób, a odmówił jej wobec 39 osób (w 2010 r. odpowiednio 6453 i 52 osoby).

Większość wniosków – ok. 80 proc. – składa policja – wynika z danych prokuratury. Zgodnie z ustawą roczna informacja PG w sprawie kontroli operacyjnych powinna być przedstawiona Sejmowi i Senatowi do 30 czerwca roku następnego.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,12598249,CBA_zmuszone_do_ujawnienia_statystyki_podsluchow_.html

0

Jan Pi

938 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758