Zdrowie
Like

Tatrzański Park Narodowy wśród 30 parków świata

23/08/2014
460 Wyświetlenia
14 Komentarze
2 minut czytania
Tatrzański Park Narodowy wśród 30 parków świata

Tatrzański Park Narodowy znalazł się w zestawieniu 30 polecanych parków narodowych świata; galerię zdjęć opublikował portal telewizji CNN. Doceniono walory krajobrazowe Tatr, warunki pogodowe, możliwości uprawiania sportów oraz kulturalną stronę regionu.

Zdjęcia z Polski znalazły się obok takich parków jak m.in. park Krugera w Afryce, Uluru-Kata Tjuta w Australii, Iguazu w Australii, Cairngorms – w Szkocji, Tikal – w Gwatemali, Galapagos – w Ekwadorze, Goreme – w Turcji.

0


Autorką zdjęć, zamieszczonych na amerykańskim portalu, a przedstawiających 30 najbardziej interesujących parków, jest m.in. Anne Dirkse z Kolorado, która przemierzyła – jak pisze portal CNN – siedem kontynentów. Odwiedzając wiele miejsc, stwierdziła, że to właśnie parki narodowe są wśród najbardziej godnych polecenia.

„Kocham naturę, lubię doświadczać jej piękna – zwłaszcza w odosobnionych miejscach, z dala od hałasu, zanieczyszczeń świetlnych, do których tak wielu z nas jest przyzwyczajonych na co dzień” – mówi Dirkse.

Ponieważ galeria zdjęć na portalu CNN może sugerować, że jest to ranking, fotoreporterka wyjaśniła PAP, że zestawienie zdjęć na stronie CNN nie jest rankingiem w dosłownym znaczeniu tego słowa. Zdjęcia jej i innych fotoreporterów, współpracujących z CNN, tworzą galerię parków, usytuowanych poza USA, a godnych odwiedzenia.

„To dla nas ogromne wyróżnienie. Cieszymy się, że doceniono walory Tatr, a także działania pracowników parku na rzecz ochrony przyrody” – powiedział PAP dyrektor TPN Szymon Ziobrowski.

Tatrzański Park Narodowy utworzono w 1954 roku. Powierzchnia TPN wynosi ponad 21 tys. hektarów. Około 70 proc. powierzchni TPN zajmują lasy i zarośla kosodrzewiny, a pozostałe 30 proc. to murawy wysokogórskie, skały i wody. Ochroną ścisłą objęte jest ok. 11,5 tys. hektarów powierzchni, w tym całe piętro hal i turni, piętro kosodrzewiny, oraz częściowo również lasy regla górnego i dolnego. (PAP)

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

download as a pdf file

0

Wiadomości Zdrowie za Zdrowie

586 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758