Bez kategorii
Like

Niemiecki MF na urlopie UE sparaliżowana

03/08/2012
436 Wyświetlenia
0 Komentarze
5 minut czytania
no-cover

W efekcie po spotkaniu premierów Hiszpanii i Włoch nie było komunikatu dla inwestorów!!!
Czy z powodu manipulacji płacimy wyższe raty kredytowe? Skandal Libor, pytania o Wibor – posłuchaj

0


Posłuchaj w Radio "Solidarność":

www.radiownet.pl/#/publikacje/o-skandalu-w-swiecie

"O skandalu w świecie finansów finansów, mówi C. Mech, b. minister w rządzie PiS w rozmowie z Pawłem Badzio:

W czasie. gdy w Londynie lecą głowy bankowców, a skandal z manipulacją LIBOR (stopa procentowa kredytów oferowanych na rynku międzybankowym w Londynie) ma zasięg światowy, musimy się zastanowić, czy analogiczna polska stopa referencyjna WIBOR jest ustalana prawidłowo. Od niej zależy cena pieniądza w Polsce, nasz los jako kredytobiorców, wysokość oprocentowania naszych lokat i wycena wielu instrumentów finansowych.

Analiza taka nie jest bezasadna. Regulatorzy w kilku krajach już postanowili przeanalizować sposób w jaki ustalane są wiodące stopy procentowe na ich rynku międzybankowym. Chodzi m.in. o szwedzki STIBOR i japoński TIBOR, które podobnie jak LIBOR ustalane są na podstawie szacunków banków, a nie rzeczywistych kosztów pozyskiwania kredytu na rynku międzybankowym. W niektórych przypadkach takim oprocentowaniem jest jeszcze łatwiej manipulować niż stopami londyńskimi, gdyż w ich ustalaniu bierze udział mniej instytucji niż to ma miejsce w Londynie (18).
Senator Grzegorz Bierecki wystosował list do premiera w sprawie ustalania polskiej stawki WIBOR. Zapytał czy KNF, NBP i UOKiK prowadzą lub prowadziły jakieś postępowanie dotyczące prawidłowości ustalania stawek WIBOR i czy postępowania takie doprowadziło do wykrycia jakichkolwiek nieprawidłowości. Zapytał też jakie działania zabezpieczające podjęły organy władzy publicznej, by zapobiec ewentualnym nieprawidłowościom w ustalaniu stawek WIBOR?

Donald Tusk na razie nie odpowiedział. Jak donosi portal Stefczyk.info już w lutym wiceprezes NBP, prof. Witold Koziński zaniepokojony rejestrowanym od jesieni 2011 roku wzrostem stawek WIBOR, nie uzasadnionym zmianami w polityce pieniężnej RPP i NBP wysłał list w tej sprawie do prezesów banków komercyjnych.
– Nie mamy zastrzeżeń do stawek WIBOR, ale uważamy, że w okresie napięć na rynku międzybankowym, a tak jest obecnie, są one niewystarczające dla celów związanych z prowadzeniem polityki pieniężnej – mówił wtedy ekonomicznemu portalowi NBP Obserwatorowi Finansowemu prof. Koziński. – To znaczy nie informują jaka jest rzeczywista cena pieniądza pożyczanego na dłuższe okresy czasu. Tym samym nie pozwalają ocenić na ile skuteczne są decyzje Rady Polityki Pieniężnej.

Tymczasem w Londynie i za oceanem zapowiadane są coraz większe ilości spraw karnych wobec Barclays, zaś Deutsche Bank, niektóre banki francuskie będą przedmiotem skrupulatnego dochodzenia.
Lekcja, jaką należy wyciągnąć z afery wywołanej przez Barclays" jest taka, że banki, dla zysku i aby uchronić się przed konsekwencjami kryzysu finansowego zdolne były nie tylko manipulować rynkiem, ale też "szantażowaćregulatorów nadzorujących instytucje finansowe" – jak bank centralny Anglii – grożąc tym, że "ich upadek pociągnąłby za sobą dramatyczne skutki dla całej gospodarki" – tłumaczy ekspert Council on Foreign Relations Sebastian Mallaby.
Wg danych polskiej Komisji Nadzoru Finansowego w 2011 r. z ponad 5 tyś. transakcji zaledwie 33 były przeprowadzone na dwa tygodnie i dłużej, twierdzi Cezary Mech. . Skoro banki praktycznie nie pożyczają sobie pieniędzy na dłużej niż tydzień, to np stawka 3M WIBOR może być zawieszona w próżni.Nie wiadomo na podstawie czego jest ustalana.
Poniżej Bob Diamond, prezes Barclays, który musiał zrezygnować z posady."
 

Za www.radiownet.pl/szukaj

 

0

Cezary Mech

http://www.stefczyk.info/blogi/przez-pryzmat-ekonomii

371 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758