Jarosław M. Rymkiewicz — mistrz słowa polskiego — musi za swoje słowa o duchowych spadkobiercach KPP w „GW” odpowiadać przed sądem postpeerelowskim… Film Brauna „Poeta pozwany” pokazuje brak wolności słowa w PRL-bis.
Rozmowa z Grzegorzem Braunem reżyserem filmów m.in.: "Poeta pozwany", "Eugenika", "Towarzysz Generał".
Rozmowa odbyła się 27.05.2012 w studio TV Trwam w Chicago.
W tej rozmowie, reżyser Grzegorz Braun m.in. mówi o procesie poety Jarosława M. Rymkiewicza wytoczonym przeciwko niemu przez "duchowych spadkobierców KPP" z "Gazety Wyborczej".
Idee Róży Luksemburg, międzynarodowej komunistki z początków ubiegłego stulecia, przyświecały Komunistycznej Partii Polski (KPP) — czyli sowieckiej, stalinowskiej agenturze działającej przeciwko niepodległości Polski w II RP. J.M. Rymkiewicz dopatrzył się — nie bez racji — kontynuacji pomiędzy atmosferą oraz klimatem ideowym i duchowym tamtej formcji, a formacją redaktorów "Gazety Wyborczej", którzy często wywodzą się z rodzin uczestników tamtej antypolskiej działalności, jaką prowadziła KPP. Zreszą, była o tym mowa w sądzie.
Trzeba być dalece naiwnym, by wierzyć w niezawisłość sądów w postpeerelu. System jest niegodziwy i działa przeciw obywatelom. Działa także przeciwko Polsce i Narodowi Polskiemu. Wymiar sprawiedliwości jest niewątpliwie używany jako narzędzie represji i prześladowń politycznych.
Bez Torunia i TV Trwam — system jest dopięty, wszystko gra. I tylko Toruń stwarza alternatywę [dla postbolszewi — przyp. Andy], która ma jakąś wagę, ma jakieś znaczenie… Inne działania w sieci także telewizyjne — mają pole działania oraz siłę rażeni oczywiście znacznie mniejszą. Jak się rozprawią z największym przeciwnikiem — jakim jest TV Trwam — to wtedy zaczną dusić i utrudniać działalniość w tych mniejszych niszach, jakie się zachowały.
Jarosław M. Rymkiewicz — mistrz słowa polskiego — musi za swoje słowa o duchowych spadkobiercach KPP w "GW" odpowiadać przed sądem postpeerelowskim…W filmie Brauna "Poeta pozwany" widać brak wolności słowa.
"Poeta pozwany" to obraz ukazujący zderzenie wielkości intelektualisty z absurdem procesu sądowego, w którym Rymkiewicz musi się tłumaczyć ze swoich poglądów. Na proces z Agorą sympatycy pisarza przychodzili z hasłami: "wolność słowa" i "wolność poety".
Niekorzystny dla Rymkiewicza wyrok nie tylko był zaskoczeniem, ale również budził obawy i kazał stawiać pytania o kondycję demokracji w Polsce.
– Wolność słowa będzie teraz w Polsce ograniczana. Ale nie zważajcie na to. Mówcie, co chcecie – apeluje Rymkiewicz.
Film dokumentalny wyreżyserowany przez Grzegorza Brauna pozwala nam też bliżej poznać wybitnego polskiego pisarza – posłuchać jego wierszy, poznać inspiracje poety, zobaczyć go przy pracy.
Zobacz także:
— Ogólnopolski Konkurs Rymkiewiczowski dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów;
— "Jesteśmy wolnymi Polakami. Nie zmusicie nas do milczenia"— film o prof. J.M. Rymkiewiczu "Poeta pozwany"
— Rymkiewicz do Michnika: Ty i Twoi ludzie jesteście spadkobiercami Komunistycznej Partii Polski
— Rymkiewicz: "Zapraszam na tę rozprawę wszystkich, którzy chcą żyć w Niepodległej Polsce"
— Rymkiewicz— "Wieszanie" rosyjskich zdrajców w Warszawie
— Rymkiewicz wzywał Tuska, żeby się opamiętał
— "No pasaran" — jako antypolskie hasło bolszewików z GWna
— Trujący nadludzie GWna spod znaku zdradzieckich, sowieckich partii KPP i PPR
Niezależny wędrownik po necie, czasem komentujący... -- Ekstraktem komunizmu i jego naturą, tak samo jak naturą kaądego komunisty i lewaka są: nienawiść, mord, rabunek, okrucieństwo i donos... Serendipity — the faculty or phenomenon of finding valuable or agreeable things not sought for...