Kobiety i mężczyźni oceniają swoją atrakcyjność na podstawie innych kryteriów. Dla mężczyzn głównym wyznacznikiem jest wygląda fizyczny, dla kobiet… status społeczny danego mężczyzny.
W 1987 roku przeprowadzono bardzo interesujące badanie nad tym jak sposób ubierania wpływał na ocenę atrakcyjności i chęci nawiązania różnorodnych relacji (spotkanie na kawę, randka, relację erotyczną, małżeństwo) osobników płci przeciwnej. Amerykańskim studentom pokazano zdjęcia modeli i modelek o różnym poziomie urody i ubranych w różne ubrania.
Grupę modeli ubrano w 3 typu ubrań: Przedstawiające wysoki, średni i niski status społeczny.
Zarówno mężczyźni jak i kobiety zostali wstępnie ocenieni pod względem atrakcyjności fizycznej.
Wyniki?
Mężczyźni chcieli iść na kawę czy randkę z najpiękniejszą modelką, zupełnie nieistotne było to jak była ona ubrana. Na kobiety sposób ubierania mężczyzny miał jednak duży wpływ. Były bowiem bardziej skłonne iść na kawę czy randkę z mężczyznami, którzy nosili marynarki i Rolexy. Wśród modeli i modelek ocenionych jako odpowiednich na randkę największą różnicę wśród kobiet i mężczyzn zaobserwowano gdy ci nosili ubrania świadczące o wysokim statusie. Kobiety były skłonne iść na randkę z przeciętnie wyglądającym mężczyzną, gdy ten ubrany był w kostium mężczyzny sukcesu, ale nie gdy był on ubrany w kostium pracownika restauracji szybkiej obsługi. Dla kobiet przeciętnie wyglądający mężczyzna ubrany w marynarkę i Rolexa był bardziej pożądanym kandydatem do wszystkich rodzajów relacji (spotkanie na kawę, randka, relację erotyczną, małżeństwo) niż najprzystojniejszy model ubrany w mundur pracownika fast foodu. Uczestniczy badania zostali poproszeni o ocenienie atrakcyjności modeli w skali od 1-5. Ubrania nie wpływały na oceny atrakcyjności wystawiane przez mężczyzn, ale wpływały na ocenę atrakcyjności wystawianą przez kobiety.
Ucieleśnienie męskiego dbania o styl i wizerunek . Na bycie dandysem mogli pozwolić sobie tylko najbogatsi, gdyż na nienaganny wygląd zewnętrzny (mający być ucieleśnieniem pięknego wnętrza) mogli pozwolić sobie tylko bogaci, którzy pracą kalać się nie muszą. Sam ich powierzchowność była prztyczkiem wymierzonym w plebejski egalitaryzm.
Dlaczego zatem kobiety lecą na ubranie? Odpowiedź na to pytanie nie jest zbyt trudna. Droższe i zdradzające wysoki status ubranie najprawdopodobniej świadczy o tym, że… facet ma wysoki status społeczny. 🙂 W dawnych czasach zaś kobiety potrzebowała opieki i dostarczania żywności przez mężczyznę. Jeśli mężczyzna był wyżej w hierarchii społecznej, to on, jego kobieta i jego dzieci dostawały żywność (i inne zasoby) w pierwszej kolejności.
Wnioski z eksperymentu:
Najlepiej być przystojnym, mieć kasę i wysoki status społeczny 🙂
Inaczej Zielony Karzel Reakcji. Na blogu pisze o Peak Oil, rolnictwie, diecie czlowieka i hodowli zwierzat ekologii stosowanej, ochronie srodowiska, permakulturze. Ostatni coraz czesciej równiez o relacjach damsko-meskich http://permakultura.n