Ogólnopolska akcja pod hasłem „Ratujmy ‘Roja’”
07/02/2012
438 Wyświetlenia
0 Komentarze
6 minut czytania
Film powstał w wersji roboczej, całoroczna zwłoka ze strony telewizji spowodowała natomiast zadłużenie filmu na kwotę 400.000. Prędzej pójdę do więzienia, niż oddam te pieniądze – nie mam po prostu takiej możliwości.
Pomysł przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Ratujmy ‘Roja’"
O swoich kolejnych problemach z postsowieckimi władcami ponoć publicznej TVP mówi Jerzy Zalewski — znany i popularny reżyser, scenarzysta oraz autor m.in. "Obywatela Poety" oraz "Historii ‘Roja’" w rozmawie z Agnieszką Żurek[i]
Prędzej pójdę do więzienia, niż oddam te pieniądze
"W sprawie pełnej wersji filmu, po długim oczekiwaniu, otrzymałem w połowie stycznia pismo od zastępcy dyrektora Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej Jerzego Barta" — mówi Jerzy Zalewski — "które wyrażało stanowisko wszystkich współproducentów, w którym żądano ode mnie skrócenia filmu, kolaudacji filmu długości 120 minut z udziałem wszystkich producentów bądź zwrotu pieniędzy włożonych w jego produkcję."
"Film powstał w wersji roboczej, całoroczna zwłoka ze strony telewizji spowodowała natomiast zadłużenie filmu na kwotę 400.000. Prędzej pójdę do więzienia, niż oddam te pieniądze – nie mam po prostu takiej możliwości. Jest to zatem działanie obliczone na to, by zabić ten film."
Pomysł przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Ratujmy ‘Roja’"
"Doszedłem do wniosku, że jedyną możliwością zebrania pieniędzy na dokończenie filmu jest zaangażowanie w to jego odbiorców. Tak narodził się pomysł przeprowadzenia ogólnopolskiej akcji pod hasłem "Ratujmy ‘Roja’". Chcę przeprowadzić zbiórkę prywatną na ten cel, a po uzyskaniu zgody MSW – zbiórkę publiczną."
"Pierwszy pokaz odbędzie się 17 lutego w Gdańsku. Organizują go kibice Lechii związani z księdzem Jarosławem Wąsowiczem. Środowisko kibiców bardzo mocno włączyło się w organizację tych pokazów – nie tylko w Gdańsku, ale i w całej Polsce. Kolejne projekcje odbędą się w: Lublinie, Białymstoku, Józefowie, Nowym Sączu, Chojnicach, Szczecinie, Garwolinie, Błoniu, Rzeszowie, Częstochowie, Toruniu. W Warszawie oprócz kibiców Legii zaprosili nas także studenci NZS Uniwersytetu Warszawskiego."
Strona www.historiaroja.pl
Program trasy będzie umieszczony na stronie www.historiaroja.pl.
Na Facebooku powstał także profil Historii Roja. Grupa ta jest coraz liczniejsza
* * * * * * *
Film o Dziemieszkiewiczu ps. “Rój” miał pojawić się na ekranach w marcu ubiegłego roku…[ii]
Tak przynajmniej sądzili twórcy obrazu "Historia Roja, czyli w ziemi lepiej słychać" — jeszcze w 2010 roku.
Jednak, jak się okazuje, nie mieli racji… 1 marca 2011 roku, twórca filmu Jerzy Zalewski pokazał w warszawskim kinie „Palladium” jedynie wersję roboczą tego filmu. Na dokończenie filmu o podziemiu antykomunistycznym przejęta przez politruków z PO i SLD, a więc postbolszewicka TVP — nie ma pieniędzy…
Pewnie dlatego, że film przedstawia jednego z polskich bohaterów walczących z bolszewicką, zbrodniczą komuną w PRL. Jak piszą twórcy filmu w opisie filmu:
Oddział Roja walczył do 1951 roku
“Historia Roja, to awanturnicza opowieść o dwudziestoletnim chłopaku, który po wojnie formuje własny oddział partyzantki antykomunistycznej. Działający w ramach Narodowego Zjednoczenia Wojskowego oddział Roja walczył do 1951 roku, kiedy to jego dowódca poniósł śmierć w obławie wojsk KBW, UB i LWP.
Historia "Roja", czyli w ziemi lepiej słychać – Zwiastun