2.02.2012. Uważam, że Ekrany Lokalne mają miejsce na różne wieści… Tę notkę Autor „wydał w moje łapy” więc przeklejam bez obawy 🙂 -„Niesforne Dziecię Gutenberga”.
Z pewną nostalgią wysłuchałem wczoraj późnym wieczorem przypominanego przez TVP Polonia koncertu finałowego w Opolu z 1990 roku, podczas którego wystąpił zespół Republika.
Festiwal muzyki polskiej w Opolu organizowany jest co roku (zwykle w czerwcu) od 1963. Podczas imprezy dokonywane jest podsumowanie mijającego sezonu artystycznego, prezentacja utworów premiowych, przegląd kabaretonów oraz konkurs debiutów.
Festiwal w Opolu znany jest w Europie i na świecie. Jego twórcami są dziennikarze radiowi Mateusz Święcicki i Jerzy Grygolunas oraz burmistrz Opola Karol Musioł.
W Opolu 1990 roku Republika, jeszcze w starym składzie (Grzegorz Ciechowski – śpiew, instrumenty klawiszowe, flet; Sławomir Ciesielski – perkusja, śpiew, flet; Zbigniew Krzywański – gitara akustyczna, gitara elektryczna, śpiew; Paweł Kuczyński – gitara basowa) dała mistrzowski popis. Zespół zagrał "Kombinat", "Telefony", "Sexy doll", "Arktykę" i "Białą flagę". Potem Obywatel G. C. wykonał "Tak… tak…, to ja", "Nie pytaj o Polskę". A na koniec cała sala śpiewała "Moją krew".
Piękne chwile, dobre wspomnienia, grający mądrą i głęboką muzykę zespół. Takich kapel dziś już nie ma. Dobrze, że można jednak wracać do archiwalnych krążków i nagrań.
* rafal.zgorzelski.salon24.pl/387103,opole-90#
"- "Z wielka wprawa znajdujemy dla SIEBIE wymówki i z niezwyklym talentem zrzucamy wine na INNYCH." Laurence J. Peter"