Bez kategorii
Like

Na marginesie „mowy tronowej” premiera Tuska (4. Przywileje emerytalne)

23/11/2011
552 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Wystąpienie premiera dotyczyło w dużym stopniu systemu emerytalno-rentowego i kwestii demograficznych, więc warto zastanowić się nad konsekwencjami realizacji pomysłów premiera. 4. Przywileje emerytalne.

0


Premier zapowiedział szereg działań związanych z przywilejami emerytalnymi, ale większość z tych propozycji to krok wstecz w stosunku do wcześniej obowiązujących rozwiązań lub jedynie próba cząstkowego załatwienia problemu.

Służby mundurowe – premier proponuje, by nowo wstępujący do służby mogli przejść na emeryturę w wieku 55 lat. Jest to krok wstecz w stosunku do pierwotnej regulacji (zmienionej później przez SLD), która zakładała, że wszyscy nowo wstępujący od 1999 r. do służby wchodzili automatycznie do systemu powszechnego, zatem ewentualne rozwiązania umożliwiające przechodzenie na wcześniejszą emeryturę musiałyby być oparte na konstrukcji emerytur pomostowych. Zatem rozwiązania przyjęte w 1998 r. przez AWS-UW zakładały wygaszanie specjalnego systemu emerytalnego dla służb mundurowych. Propozycja premiera – jedynie jego kosmetykę poprzez wprowadzenie minimalnego wieku emerytalnego.
Sędziowie i prokuratorzy – w 1999 r. prokuratorzy byli w systemie powszechnym. Premier nie zapowiada powrotu do tego stanu rzeczy, nie proponuje także włączenia do niego sędziów. Zatem prokuratorzy i sędziowie pozostaną poza powszechnym systemem emerytalnym w ramach systemu zaopatrzeniowego zapewniającego im pełne wynagrodzenie po przejściu w stan spoczynku.
Górnicy – w 1999 r. byli w systemie powszechnym, ewentualne wcześniejsze emerytury dla nich miały być częścią systemu emerytur pomostowych. Premier zapowiada jedynie symboliczną kosmetykę bez naruszania specjalnego systemu emerytalnego dla górników wywalczonego przez nich w wyniku manifestacji przed sejmem w 2005 r. i podpisania stosownej ustawy przez ówczesnego prezydenta Kwaśniewskiego, by wesprzeć kampanię prezydencką Cimoszewicza.
Nauczyciele – nic nie zapowiada rezygnacji z wywalczonych przez nich szczególnych rozwiązań poza systemem emerytur pomostowych.
Rolnicy – KRUS zostaje, a jedynie pewne grupy rolników mają przejść do systemu powszechnego…
Wszystko to razem prowadzi do wniosku, że wbrew zapowiedziom premiera system przywilejów emerytalnych zostanie praktycznie nienaruszony, czekają go jedynie kosmetyczne zmiany służące tak naprawdę ukryciu pozostawieniu przywilejów emerytalnych bez zapewnienia źródeł ich finansowania i przerzucenia ich kosztów na pozostałych podatników i ubezpieczonych.
Paweł Pelc
23 listopada 2011 r.
0

Pawe

www.pawelpelc.pl

165 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758