Bez kategorii
Like

Patriotyzm a (poprawna) ortografia

14/11/2011
487 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Jak współcześnie pojmować patriotyzm?

0


 

Święto Niepodległości 11 listopada zobowiązuje. Także i w tym roku, w dniu o szczególnym zapisie: (20)11-11-11. Zanim starły się ze sobą rozmaite odłamy maści wszelakiej naszych patriotów i nacjonalistów oraz przybyłych do Warszawy zagranicznych bywalców różnych europejskich świąt, od samego rana dyskutowano w świetnym programie Dzień Dobry TVN o patriotyzmie dzisiejszych czasów.

Niestety, podniosły patriotyczny – wprawdzie lokalny, bo w aspekcie górali – nastrój prysł już o godz. 9.33, kiedy to felieton o góralskiej gwarze zilustrowano podpisem na ekranie – „Mniej górali na Podchalu”. Z pewnością znakomita większość Polaków napisałaby poprawnie wyraz „hala” (m.in. górskie pastwisko), jednak nie każdy wprost kojarzy tę nazwę z geograficzną nazwą „Podhale”. Mnie jest o tyle łatwiej, że mam żonę o zdrobniałym imieniu Hala oraz mamy w Gdyni przystanki autobusowo-trolejbusowe o identycznych nazwach (Hala przy dworcu, Hala „Makro” i Hala Sportowo-Widowiskowa), które to nazwy przewijają się w pojazdach na specjalnych wyświetlaczach, zatem trudno byłoby napisać „Chala”.

Telewizyjny pisarz pewnie nie ma tego typu ułatwień, zatem owo „ch” znalazło się w nazwie polskiej krainy. Ktoś szybko dostrzegł błąd, bo już o 9.34 zmieniono zapis na – „Coraz mniej górali na Podhalu”.

Niby błąd niewielki, bo dotyczy niewielkiego obszaru RP, jednak po kilku minutach, bo o 9.47, popełniono kolejny, tym razem „terytorialnie” już całkiem poważny i „obszerniejszy” – „Czy polacy znają Hymn Polski”. Można byłoby uznać – w tak ważnym dniu – pisownię „Hymn” zamiast „hymn” za właściwą (wręcz dystyngowaną), gdyby nie małoliterowe określenie nas wszystkich, w tym pracowników telestacji TVN, w tym również osób odpowiedzialnych za dokonywanie wpisów na ekranie (zwykle u dołu). Małe „p” podczas dyskusji o patriotyzmie i jego współczesnych formach, to jednak szokująca gafa.

PS  Skoro pisujemy „Święto Niepodległości”, to może powinniśmy także pisywać „Rondo Niepodległości”, "Aleja Niepodległości”, czy „Plac Niepodległości”? Wszak gdyby nasz Jan z Kolna urodził się kilkaset lat później i odkrył nieznane morze, w nazwie którego nawiązałby do omawianego święta, to ten akwen miałby na mapach nazwę „Morze Niepodległości”. Obecne słowniki wymagają pisowni – .„rondo Niepodległości”, "aleja Niepodległości” oraz „plac Niepodległości”.

 
0

Mirnal

143 publikacje
22 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758