„Od podnoszenia ciężarów zrobię się jak Mariusz Pudzianowski” – takie stwierdzenie towarzyszy wielu kobietom, które rozpoczynają swoją przygodę z siłownią. Z obawy przed dużymi mięśniami wiele z nich rezygnuje z treningu siłowego, skupiając się tylko na aerobach. Kobieta również może podnosić ciężary! Zimne wnętrza, zapach potu unoszący się w powietrzu i ciężkie, metalowe sprzęty. Sam opis siłowni wydaje się bardzo męski. Jednakże coraz częściej można tam spotkać płeć piękną. Piękne, smukłe i wysportowane kobiety przychodzą na siłownie w takim samym celu jak mężczyźni – by wyglądać dobrze. Pomimo podnoszenia ciężarów nie mają ogromnych mięśni. Dlaczego? Otóż drogie Panie, kobiety tylko z pozoru są bardzo podobne do mężczyzn. Damsko-męski hormon Cała zagadka kryje się w układzie hormonalnym. Jak powszechnie wiadomo poziom […]
„Od podnoszenia ciężarów zrobię się jak Mariusz Pudzianowski” – takie stwierdzenie towarzyszy wielu kobietom, które rozpoczynają swoją przygodę z siłownią. Z obawy przed dużymi mięśniami wiele z nich rezygnuje z treningu siłowego, skupiając się tylko na aerobach. Kobieta również może podnosić ciężary!
Zimne wnętrza, zapach potu unoszący się w powietrzu i ciężkie, metalowe sprzęty. Sam opis siłowni wydaje się bardzo męski. Jednakże coraz częściej można tam spotkać płeć piękną. Piękne, smukłe i wysportowane kobiety przychodzą na siłownie w takim samym celu jak mężczyźni – by wyglądać dobrze. Pomimo podnoszenia ciężarów nie mają ogromnych mięśni. Dlaczego? Otóż drogie Panie, kobiety tylko z pozoru są bardzo podobne do mężczyzn.
Damsko-męski hormon
Cała zagadka kryje się w układzie hormonalnym. Jak powszechnie wiadomo poziom hormonów utrzymuje się na innym poziomie u kobiet, a na innym u mężczyzn. Hormonem odpowiedzialnym za zwiększanie masy mięśniowej jest testosteron. U mężczyzn produkowany jest on w dużych ilościach w jądrach. Kobiety mają go znacznie mniej, za produkcje odpowiedzialne są jajniki. Trening siłowy powoduje większe wydzielanie się tego hormonu u obojga płci. Jednakże u kobiet zwiększone wydzielanie testosteronu jest o wiele mniejsze i już po miesiącu treningów stabilizuje się. W związku z tym, kobietom znacznie trudniej zbudować dużą masę mięśniową.
Plusy treningów siłowych
„Mężczyźni z natury są silniejsi” – za ten fakt odpowiada testosteron. Chłopiec stający się mężczyzną, nabierze siły nawet bez treningu. Powodem jest zwiększenie się ilości testosteronu. Kobieta, aby uzyskać podobny efekt, musi trenować ciężej. Tylko po co? Posiadanie mięśni wymaga energii. Im więcej mamy mięśni, tym więcej kalorii spalamy. Umięśniona osoba spala więcej kalorii siedząc i nic nie robiąc, niż osoba otyła. Jeśli zadbasz o swoje mięśnie, one będą paliły tłuszcz za Ciebie! Oczywiście nie wygląd jest tu najważniejszy. Trening z obciążeniem przynosi również korzyści zdrowotne. Praca z ciężarem wzmacnia kości, zwiększa ich gęstość i objętość. Ciężary mogą Cię uchronić przed osteoporozą.
Zależność między siłą a wielkością mięśni
Zwiększając ciężar podczas treningów, kobieta stanie się silniejsza. Nie oznacza to jednak, że mięśnie będą coraz większe. Na pewno staną się bardziej widoczne ponieważ zredukowana tkanka tłuszczowa je uwydatni.
Kobiety na siłowni
Do niedawna widok kobiety na siłowni był czymś niezwykłym. Używanie stwierdzenia „Jestem kobietom i chodzę na siłownię” przyprawiało niektóre osoby o dreszcze. Dzisiaj wiadomo, że korzyści płynące z treningów siłowych przekonują kobiety do tego, by ćwiczyły i z dumą mówiły o swoich zainteresowaniach. Pamiętaj, trening siłowy pozwoli na osiągnięcie wymarzonej sylwetki. Nie zrobi z Ciebie terminatorki!