Konieczne reformy w Gazecie Finansowej: Po pierwsze polityka prorodzinna, po drugie tworzenie miejsc pracy, po trzecie optymalizacja wydatków budżetowych
Dzisiaj polecam państwu moją wypowiedz w rozważaniach Gazety Finansowej pod tytułem „Reformy są konieczne, jeśli rząd ich zaniecha, to poniesie klęskę!”:
„Trzy filary strategii gospodarczej rządu
Dr Cezary Mech – Strategia gospodarcza nowego rządu powinna się opierać na trzech filarach. Po pierwsze – w sytuacji, gdy Europa próbuje ściągać emigrantów, w Polsce musi być prowadzona polityka prorodzinna. Mamy obecnie deficyt 3,5 mln. dzieci. Jest nieodpowiedzialnością uważać, że obciążenie demograficzne, które w najbliższych dziesięcioleciach wzrośnie 2,5 krotnie, nie będzie miało wpływu na procesy gospodarcze, to jest w grubym błędzie. Projekcje międzynarodowe pokazują, że od 2015 r. Polska będzie miała wzrost gospodarczy poniżej wzrostu krajów wysoko rozwiniętych. Co to w praktyce oznacza? Zamiast doganiać czołówkę, będziemy tkwili w stagnacji. Coraz mniej osób będzie wchodziło na rynek pracy, i coraz większą ilość starszych będzie musiało utrzymać. Na rozwiązanie problemu demografii mamy tylko najbliższe 4 lata. Jeśli obecny wyż solidarnościowy nie będzie miał dzieci, a wiele wskazuje, że z nich rezygnuje, to tym bardziej nie będą ich miały pokolenia, które idą za nim, wychowane w rodzinach małodzietnych, nastawione egoistycznie i konsumpcyjnie. Bez polityki prorodzinnej sprawdzi się projekcja, że pod koniec tego stulecia będzie nas, Polaków, 17 mln. a w kolejnych stuleciach znikniemy. To będzie bolesny proces, bo przez cały ten okres nie będziemy mieli emerytur ani zapewnionej służby zdrowia.
Drugi filar strategii, to wykorzystanie tendencji, że kapitał przenosi się z krajów o wysokich wynagrodzeniach do krajów gdzie są one niższe. Chodzi o to, aby proces ten następował także w ramach UE i żeby kapitał z Zachodu przenosił się do Polski tworząc tu miejsca pracy. Obowiązuje swoboda przepływu kapitału, więc żadne ograniczenia nie powinny działać. Nie może być tak, że z powodów politycznych produkcję Fiata z Bielska Białej przenosi się do Włoch. Proces alokacji pracy i kapitału należy stymulować, aby nie następował on w postaci dalszej emigracji Polaków za pracą, przeciwnie, chodzi o to, aby Polacy wrócili do kraju. To wymaga stworzenia infrastruktury wzrostu dla instytucji gospodarczych, i to takich instytucji, które tworzą wysokokwalifikowane miejsca pracy o dużej wartości dodanej. Tego typu działania muszą być poczynione, choć nie będzie to łatwe, ponieważ pracownicy przez najbliższe lata będą się starzeli, a zachód będzie zainteresowany, żeby ściągać do siebie osoby najzdolniejsze, o największej mobilności.
Trzeci filar strategii powinien polegać na zmianie podejścia do budżetu. Chodzi o wprowadzenie optymalizacji wydatków budżetowych. Mamy obecnie ogromne deficyty, a na długu nie opierać naszych działań, bo zostaniemy skarceni przez rynki kapitałowe. Musimy postępować odpowiedzialnie, co wcale nie oznacza, że nie prorozwojowo. Należy w analizach dotyczących budżetu wprowadzić dodatkowy algorytm, który mówi, czy dane wydatki budżetowe w przyszłości się zwrócą czy też nie zwrócą. Jeśli są to wydatki, które przyniosą z czasem wyższe dochody podatkowe, to nie należy ich redukować w imię zmniejszania deficytu. Jeśli przestawimy wydatki jako „zwrotne”, to inwestorzy będą na nie przychylniej patrzyli.”
Dr Cezary Mech jest byłym prezesem UNFE, podsekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów i zastępcą szefa Kancelarii Sejmu
Lo992