Diabetycy w sposób szczególny powinni dbać o stan swoich stóp.
Bardzo ważna jest dbałość o zdrowie i kondycję stóp. Leczenie powinno odbywać się w wyspecjalizowanych ośrodkach pod opieką diabetologa, chirurga naczyniowego, ortopedy, rehabilitanta, dermatologa.
Pacjent powinien mieć odpowiednio dobrane wkładki do obuwia oraz fachowo usuwane odciski i modzele. W przypadku zmian naczyniowych taki zabieg powinien się odbyć przez chirurga naczyniowego.
W leczeniu miejscowych owrzodzeń i ran stosuje się srebro, tlenowe komory hiperbaryczne, opatrunki z podciśnieniem. Jest to jednak trudny proces. W Polsce jest mało wyspecjalizowanych ośrodków, np. w samej Warszawie są tylko dwie takie placówki. Dlatego często choroba czyni ogromne spustoszenia.
Leczenie rozpoczyna się od leżenia gdyż zapobiega to szerzeniu się zakażenia oraz poprawia utlenowanie tkanek. Lekarz oczyszcza rany, usuwa martwe tkanki, robi posiew i zaleca odpowiednio dobraną kuracje antybiotykową. Gdy ukrwienie nogi jest słabe, operacyjnie udrażnia się tętnice lub stosuje się by-passy .
Można także przeprowadzić sympatektomię lędźwiową (w przypadku stopy niedokrwiennej), dzięki czemu rozszerza się naczynia tętnicze w nogach.
Nie leczona stopa cukrzycowa często prowadzi do amputacji.