Zdjęte hiszpańskie flagi, w San Sebastian usunięty z ratusza portret króla… Wydarzeniem wyborów samorządowych w Hiszpanii był sukces w Kraju Basków nacjonalistyczno- lewicowej koalicji Bildu
W hiszpańskich wyborach samorządowych, w których zwycięstwo w zdecydowanej większości regionów odniosła Partia Ludowa, w Kraju Baskow wyłoniła się inna siła polityczna, a mianowicie koalicja Bildu ( to baskijskie słowo oznacza “połączenie się”, „zjednoczenie”).W Guipúzcoa, jednej z trzech położonych w Hiszpanii prowincji Kraju Baskow, Bildu odebrała władzę socjalistom.W innej prowincji, Vizcaya, Bildu stała się drugą siłą polityczną.W chwili obecnej Bildu posiada więcej radnych miejskich niż jakakolwiek inna partia w Kraju Baskow, zabierajac pierwsze miejsce PNV, Baskijskiej Partii Nacjonalistycznej.
Bildu, będąca koalicją partii dążących do samostanowienia Kraju Baskow, powstala z lewicy abertzale( termin ten powstały w latach 60-tych ubieglego wieku odnosi się do połączenia baskijskiego nacjonalizmu z marksizmem) i EA (Eusko Alkartasuna y Alternatiba), Herritarron Baraia i Araba Bai.
Sukces Bildu można tłumaczyć oczekiwaniami związanymi z faktem ponownego pojawienia się na baskijskiej scenie politycznej tradycyjnej lewicy abertzale, jej dystansem do ETA oraz legalizacją w ostatnim momencie przez Trybunal Konstytucyjny.Poparcie dla Bildu rosło w miarę postępow kampanii wyborczej w Kraju Baskow. Należała ona do najspokojniejszych kampanii w historii. Toczyła się w warunkach zawieszenia broni przez ETA , bez tzw. kale borroka , jak po baskijsku określa się walki uliczne i wszelkiego typu zakłócenia porządku publicznego przez zwolennikow ETA , a także bez wymuszania na lokalnych przedsiębiorcach zapłaty “podatku rewolucyjnego”.Taki krajobraz przedwyborczy pozwolił Bildu zaprezentować się jako zwolenniczce pokoju, która odcina się od ETA. Należy jednak pamiętać, że dotąd nietępiła ona ETA za blisko 1000 ofiar śmiertelnych podczas 50-letniej działalności.
W ostatnich dniach dochodzi do coraz częstszych tarć między Bildu, a rządzącymi w Hiszpanii socjalistami oraz Partią Ludową. Partia Ludowa w parlamencie baskijskim wystąpiła do rządu Jose Luisa Zapatero, aby ten zażądał od burmistrzow miast pozostających we władaniu Bildu umieszczenia hiszpanskiej flagi na ratuszach w widocznym miejscu. Interwencja, pod groźbą postawienia przed Trybunałem, miała miejsce po tym jak flagi hiszpańskie zostały zdjęte wraz z dojściem do władzy Bildu. W San Sebastián doszło do usunięcia z ratusza portretu króla. Partia Ludowa podejmując kontrofensywę chce doprowadzić do afirmacji i respektowania symboli konstytucjonalnych w Kraju Basków. Dominuje przekonanie, że w obecnej sytuacji należy przypomnieć, czym jest państwo prawa i zadziałać skutecznie, aby pokazać, że siły polityczne, które nie respektują obowiązujących norm, nie zdołają postawić na swoim.
Mówiąc o Bildu, nie sposob nie wspomnieć o innej, zdelegalizowanej partii – Batasuna – również należącej do lewicy abertzale, uznanej za polityczne skrzydło ETA, ktorej przewodniczacy, Arnaldo Otegi jest obecnie sądzony za przynalezność do organizacji terrorystycznej. Podczas rozprawy sądowej stwierdził on, że lewica abertzale zmieniła w ostatnich miesiącach swoją strategię porzucając idee walki zbrojnej i politycznej na rzecz postawy demokratycznej oraz pacyfistycznej.Jako punkt zwrotny podal zamach na parking terminalu lotniczego T4 lotniska Barajas w Madrycie w grudniu 2006 roku, w wyniku którego śmierć poniosło dwóch obywateli Ekwadoru, którzy spali w jednym z zaparkowanych samochodow oczekując na przylot swoich bliskich.
Wracając do Bildu, obecnie święci ona sukces, jakim jest przyznanie San Sebastián (Donostia w Euskera) miana Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Jak powiedział należący do Bildu burmistrz tego miasta – “bedzie to okazja do promocji baskijskiej kultury i języka, która przypada na okres normalizacji sytuacji politycznej regionu.” San Sebastian będzie dzieliło rolę kulturalnej stolicy Europy z Wrocławiem.
Spaniard