Bez kategorii
Like

Miażdżyca

17/06/2011
459 Wyświetlenia
0 Komentarze
4 minut czytania
no-cover

Atakuje nas niewinnie. Początkowo pojawia się zadyszka, bóle łydek. Kończyć się może zawałem, udarem.

0


 Prawidłowo zbudowana, zdrowa tętnica ma postać elastycznej rurki. Tętnice kurczą się i rozszerzają zapewniając swobodny przepływ krwi. Mają za zadanie doprowadzić krew do wszystkich tkanek. Z wiekiem elastyczność tętnic spada, ściany ich twardnieją wskutek odkładania cząsteczek tłuszczu, soli wapiennych i białka.

  Zbyt duża ilość cholesterolu (LDL) powoduje odkładanie się złogów, inaczej blaszki miażdżycowej. Powodują one zwężenie i usztywnienie naczynia. Najczęściej odkładają się w tętnicach szyjnych, w tętnicach wieńcowych oraz w tętnicach doprowadzających krew do nóg. Wskutek odkładania się złogów światło naczynia się zmniejsza i utrudniony jest przepływ krwi przez tętnice. Serce działające jak pompa ma trudności z przepchaniem krwi przez naczynia. Mięsień sercowy wskutek tego rozrasta się i paradoksalnie potrzebuję więcej utlenowanej krwi. Krew przez zwężone naczynia ma problem z dostarczeniem natlenionej krwi do serca wskutek czego następuje niedotlenienie mięśnia sercowego.

  Stan tętnic możemy ocenić za pomocą USG z przystawką Doplera, koronarografii lub tomografii komputerowej. Poza tym wykonuje się badania krwi sprawdzające poziom LDL i HDL oraz stężenie trójglicerydów we krwi.

   Powstałą blaszkę miażdżycową trudno jest usunąć. Należy od razu zmienić nawyki żywieniowe i tryb życia. Odpowiednia dieta , wysiłek fizyczny, zrzucenie zbędnych kilogramów, zerwanie z nałogami (papierosy , a raczej zawarta w nich nikotyna uszkadza śródbłonek tetnic oraz wywołuje długotrwały skurcz naczyń krwionośnych) mogą przywrócić prawidłowe stężenie lipidów. Pomagają nam w tym też leki farmakologiczne obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi. Są to statyny i fibraty. Leczenie można uzupełnić podawaniem małych dawek aspiryny zmniejszającej krzepliwość krwi.

  Odpowiednio zbilansowana dieta jest podstawą w walce z miażdżycą. Powinna zawierać:

  1. Sterole roślinne – konkurują z cholesterolem  o to który zostanie wchłonięty z przewodu pokarmowego. Codzienne spożywanie 1-3 g steroli powoduje zmniejszenie poziomu LDL o 5-15 %. Sterole znajdziemy w olejach roślinnych, w nasionach roślin oleistych (soja , słonecznik, sezam).
  2. Kwasy grupy Omega –3 – wpływają na obniżenie poziomu złego cholesterolu LDL oraz trójglicerydów. Znajdziemy je w tłustych rybach morskich, oliwie i oleju np. rzepakowym.
  3. Allicyna – jest to aminokwas, w który bogaty jest czosnek. Razem z innymi jego składnikami ajoenem i garlicyną pozwala obniżyć poziom cholesterolu średnio o 10%. Wystarczy codziennie zjadać 2-3 ząbki czosnku.
  4. Resweratrol – związek z grupy fenoli. Jest silnym przeciwutleniaczem i chroni tętnice przed cholesterolem. Znajdziemy go w skórce czerwonych winogron, morwy ,czarnej porzeczki.
  5. Flawonoidy – ograniczają tworzenie się zakrzepów krwi będących przyczyną udarów mózgu. Znajdziemy je w owocach cytrusowych, warzywach (brokuły, papryka, sałata, pomidory), herbacie zielonej i czerwonej, kaszy gryczanej.
  6. Błonnik – hamuje wchłanianie cholesterolu pokarmowego w jelitach, co prowadzi do zwiększenia jego produkcji w wątrobie, a w konsekwencji obniżenie stężenia cholesterolu we krwi. Znajdziemy go w warzywach , owocach, otrębach, gruboziarnistych kaszach i pieczywie pełnoziarnistym.
0

Lilka

Kobieta Matka Zona

41 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758