Signum Tempori.
Zaciemnienie sieci.
Cybernetyczne szpiegostwo.
Wirus, który związał ręce państwu.
Kodeks cybernetyczny.
Na łamach pisma The Examiner specjalista Heritage Foundation do spraw bezpieczeństwa narodowego James Jay Carafano opisuje nowe narzędzie cybernetyczne, za pomocą którego państwa mogą prowadzić szpiegostwo międzynarodowe. Dzięki niemu obwarowane granice, przeszkody geograficzne i wszelkie stosowane przez państwo tradycyjne środki zabezpieczania informacji tracą moc, ponieważ frontem, na którym działa owa broń jest nieskończona i niemierzalna rzeczywistość wirtualna.
Naukowcy z Uniwersytetu w Toronto po miesiącach badań sieci używanej przez tybetańskich dysydentów ustalili, że wycieki informacji zauważone przez mnichów, mają miejsce, ponieważ ich infrastruktura internetowa, a razem z nią sieci ponad 100 państw świata, są zainfekowane złośliwym oprogramowaniem (malicious software – malware), nazwanym przez Kanadyjczyków GhostNet. Program kradnie dane, wysyłając je bez wiedzy użytkownika do z góry ustalonego źródła. Cały proceder pozostaje w ukryciu, a cywilne sposoby ochrony danych nie są w stanie go zablokować.
Carafano nie odpowiada jednoznacznie na pytanie, czy GhostNet powstał w Chinach. Wskazuje jednak na przykłady działalności chińskich informatyków państwowych, która nie byłaby możliwa, bez użycia narzędzia, takiego jak to złośliwe oprogramowanie. W swoim artykule podaje on też ciekawe informacje, na temat informatycznej potęgi, którą Pekin buduje z rodzimych informatyków, którymi często są zdolni studenci, którym oferuje się ,,wprowadzanie sprawiedliwości online’’ na pół etatu, w zamian za dostęp do powszechnie zablokowanych domen internetowych. W Chinach działa również Red Hacker Alliance – usankcjonowana przez władzę organizacja rzekomo strzegąca sieci.
Cały artykuł: http://www.teologiapolityczna.pl/wojciech-jakobik-front-ktorego-geopolityka-si-nie-ima#
Domena: eukarionty, Królestwo: zwierzeta, Typ: strunowce, Podtyp: kregowce, Gromada: ssaki, Rzad: walenie, Podrzad: zebowce, Rodzina: delfinowate, Rodzaj: Delphinus, Gatunek: delfin zwyczajny (na zdjeciu d. butlonosy)