26 kwietnia w Gdańsku Głównym, o godz. 17.00 plac przed kinem Krewetka zbieramy się, aby zaprotestowac przeciwko rządowym projektom kontynuowania budowy elektrowni atomowych w Polsce
Przeciwnicy elektrowni atomowych w ramach pikiety protestacyjnej zbierają się 26 kwietnia w Gdańsku Głównym, o godz. 17.00 plac przed kinem Krewetka , aby zaprotestowac przeciwko rządowym projektom kontynuowania budowy elektrowni atomowych w Polsce.
Będą też zbierane podpisy przeciwko budowie w Polsce elektrowni atomowych
Katastrofa elektrowni atomowej w kraju tak zaawansowanycm technologicznie jak Japonia wskazuje wyraźnie, że człowiek nie jest w stanie zagwarantować bezpiecznego wykorzystania energii atomowej.
Poza tym problem składowania odpadów jest nie do rozwiązania. Na skutek zwiększania się ich ilości powstaje coraz więcej stref smierci. Na świecie są tylko przekładane z miejsca na miejsce.
– Chcemy rzetelnej publicznej debaty o elektrowniach atomowych. Obecnie jest ona zdominowana przez naukowców, którzy brali udział w budowie elektrowni jądrowej w Żarnowcu w latach 80. i ciągle powtarzają te same argumenty – mówi Filip Duda, działacz Pomorskiej Inicjatywy Antyatomowej, organizacji, która powstała po awarii elektrowni atomowej Fukushima 1..
– Nawet jeśli – według rządu – do 2030 r. zbudujemy te pierwsze elektrownie, to przecież zaspokoją one zapotrzebowanie zaledwie na 16 proc. energii elektrycznej. Tak więc argument, że energetyka jądrowa zastąpi w Polsce węglową, jest bzdurą – twierdzi Duda.
Ogólnopolska akcja protestacyjna jest przygotowywana na 26 kwietnia, w 25-rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Wówczas katastrofa w Czarnobylu uratowała nas przed budową elektrowni atomowej w Żarnowcu. Czy teraz uratuje nas katastrofa w Fukushimie?
Powinno tez być rozpisane referendum, w którym mieszkańcy Pomorza będą mogli się wypowiedzieć, czy chcą, czy nie elektrownie atomową w Żarnowcu. Nic o nas bez nas!
Tymczasem rząd ponad glowami mieszkańców zadecydował, że budowa elektrowni atomowej w Żarnowcu rozpocznie się w roku 2016, a pierwszy reaktor ma powstać w 2020 roku.