Bez kategorii
Like

19 stycznia 1920 roku Lubawa wróciła do macierzy

19/01/2012
711 Wyświetlenia
0 Komentarze
3 minut czytania
no-cover

Dziś przypada 92. rocznica odzyskania niepodległości przez Lubawę.

0


 

19  stycznia  2012 roku  w kościele  św.Anny odprawiona została uroczysta msza święta z okazji 92  rocznicy powrotu Lubawy do Macierzy, której przewodniczył ks.Mieczysław Rozmarynowicz.  We mszy św.  udział wzięli burmistrz Lubawy Maciej Radtke  wraz z zastępcą Stanisławem Kieruzelem,  wójt  Tomasz Ewertowski wraz z zastępcą Marianem Licznerskim, radnyJózef Kurszewski ,siostry zakonne , poczty sztandarowe, oraz mieszkańcy.

Zebraliśmy sie tu na Eucharystii, aby dziękować  Bogu za to dobro jakim jest nasz dom, nasza Ojczyzna w której możemy wzrastać  i się rozwijać i cieszyć się życiem  –  powiedział ks proboszcz na wstępie  mszy św.

W homilii  kapłan powiedział między innymi…

Pamiętajcie , że dzisiaj przyszłość naszej Ojczyzny zależy od Ciebie i ode mnie, od tego co  jest w twoim sercu,  w rodzinie, w urzędzie, w pracy, we wspólnocie zakonnej ,parafii ,od tego zależy przyszłość całej naszej Ojczyzny i każdego z nas.

Na zakończenie mszy św.  po odśpiewaniu pieśni " Boże Coś Polskę",  władze samorządowe miasta i gminy złożyły wiązankę kwiatów  w kaplicy Mortęskich  u stóp Matki Bożej Lipskiej.(e-lubawa.pl )


…19 stycznia 1920 o godzinie  10.00  wojska niemieckie opuściły Lubawę kierując się do Iławy. O godzinie 15.00 do Lubawy wszedł pluton ułanów wojska polskiego pod dowództwem p. por. Ptaszka, a kilka godzin pózniej  2 batalion  47 pułku piechoty strzelców kresowych… Pierwszy burmistrz Lubawy, Stanisław Wolski przemawiał na rynku lubawskim do mieszkańców w asyście wojska. Pierwszym starostą lubawskim został doktor Teofil Rzepnikowski, nominacje otrzymał z rąk pułkownika Lisowskiego 19 stycznia 1920 roku dowódcy pociągu pancernego, który zawitał w tym dniu do Lubawy ….

Trochę szkoda, że bardziej uroczyście obchodzone są jedynie tzw. okrągłe rocznice – dzisiaj zabrakło wsparcia nauczycieli  historii z lubawskich szkół,  zaangażowania władz , MOK , lokalnych zespołów śpiewaczych…

Msza dziękczynna była jedyną okazją do wspomnień, a także publicznego wyrażenia swego patriotyzmu i świadomości historycznej. Nie zawiedli Kombatanci i Harcerze, którzy przysięgali całym swym życiem służyć Ojczyźnie.

Chwała Bohaterom!

PRZECZYTAJ!      

DOŁĄCZ DO AKCJI!   >>>> kossobor.nowyekran.pl/post/48825,akcja-blogerow-polska-wegry

 

0

WojtekCy.

"Rzadko pisze, sporo komentuje. Kocham wolnosc - wydaje mi sie, ze umiem z niej korzystac :) "Moja wolnosc to zaden Twój grzech"

149 publikacje
0 komentarze
 

Dodaj komentarz

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
343758