W ubiegłym roku w Polsce Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE prowadziło kampanię na rzecz zniesienia zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Stowarzyszenie wystąpiło do Sejmowej Komisji Petycji, Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP o zmianę przepisów i zniesienia czasu letniego. Do debaty włączyła się także Fundacja Republikańska, która przedstawiła obszerny raport nt. negatywnych skutków społecznych i ekonomicznych, jakie powoduje zmiana czasu.
Moment był właściwie dobrany, albowiem w ubiegłym roku Rada Ministrów miała zdecydować o przedłużeniu dotychczasowych rozwiązań na następne lata. Niestety petycje nie spotkały się z pozytywnym rozstrzygnięciem i 3 listopada 2016 r. Prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021. Mogłoby się wydawać, że sprawa została przesądzona, a obywatele przez kolejne lata skazani są na ten absurd.
Jednak Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE nie odpuszcza i z powrotem wraca do sprawy zniesienia zmiany czasu. Stowarzyszenie właśnie skierowało petycję do Prezesa Rady Ministrów o uchylenia rozporządzenia z 3 listopada 2016 r. Ponadto skierowało petycję do poselskich klubów i kół PIS, Kukiz, Republikanów, Wolnych i Solidarnych oraz posłów o wszczęcie inicjatywy ustawodawczej dot. uchwalenia nowej ustawy o czasie urzędowym, zgodnie z którym czas letni zostałby zniesiony. Stowarzyszenie wskazuje, iż zniesienie zmiany czasu byłby podkreśleniem naszej suwerenności i stawiałby Polskę w sytuacji lidera zmian w Europie. Warto zauważyć, że choć dyrektywa unijna umożliwia zniesienie czasu letniego, tym niemniej do tej pory żaden kraj nie odważył się tego uczynić, gdyż urzędnicy brukselscy są za utrzymaniem tego absurdu.
(za Serwis21)