Media Watch i recenzje
Like

Zniesienie zmiany czasu byłby aktem podkreślającym naszą suwerenność

20/03/2017
570 Wyświetlenia
5 Komentarze
1 minut czytania
Zniesienie zmiany czasu byłby aktem podkreślającym naszą suwerenność

W ubiegłym roku w Polsce Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE prowadziło kampanię na rzecz zniesienia zmiany czasu z zimowego na letni i z letniego na zimowy. Stowarzyszenie wystąpiło do Sejmowej Komisji Petycji, Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Prezesa Rady Ministrów, Prezydenta RP o zmianę przepisów i zniesienia czasu letniego. Do debaty włączyła się także Fundacja Republikańska, która przedstawiła obszerny raport nt. negatywnych skutków społecznych i ekonomicznych, jakie powoduje zmiana czasu.

0


Moment był właściwie dobrany, albowiem w ubiegłym roku Rada Ministrów miała zdecydować o przedłużeniu dotychczasowych rozwiązań na następne lata. Niestety petycje nie spotkały się z pozytywnym rozstrzygnięciem i 3 listopada 2016 r. Prezes Rady Ministrów wydał rozporządzenie w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2017–2021.  Mogłoby się wydawać, że sprawa została przesądzona, a obywatele przez kolejne lata skazani są na ten absurd.

Jednak Stowarzyszenie Interesu Społecznego WIECZYSTE nie odpuszcza i z powrotem wraca do sprawy zniesienia zmiany czasu. Stowarzyszenie właśnie skierowało petycję do Prezesa Rady Ministrów o uchylenia rozporządzenia z 3 listopada 2016 r. Ponadto skierowało petycję do poselskich klubów i kół PIS, Kukiz, Republikanów, Wolnych i Solidarnych oraz posłów o wszczęcie inicjatywy ustawodawczej dot. uchwalenia nowej ustawy o czasie urzędowym, zgodnie z którym czas letni zostałby zniesiony. Stowarzyszenie wskazuje, iż zniesienie zmiany czasu byłby podkreśleniem naszej suwerenności i stawiałby Polskę w sytuacji lidera zmian w Europie. Warto zauważyć, że choć dyrektywa unijna umożliwia zniesienie czasu letniego, tym niemniej do tej pory żaden kraj nie odważył się tego uczynić, gdyż urzędnicy brukselscy są za utrzymaniem tego absurdu.

(za Serwis21)

Inne zapisy autora:

0

Avatar
sprzeciw21

214 publikacje
0 komentarze
 

 1. Avatar Al

  Wręcz przeciwnie, zniesienie zmian czasu byłoby niestety wyrazem naiwności i braku rozwagi. Coś w rodzaju: “przyziębię się na złość mamie” – skutek jest, zostaję zauważony, ale efekty choroby mogą być opłakane. W takim eksperymencie brałoby udział całe Państwo i społeczeństwo. Po pierwsze, niezależnie od tego, czy zmiany czasu lubimy czy nie, to rzeczywiste skutki zmian czasu odczuwamy głównie w okresie letnim – wtedy mamy o 1 h dłuższy dzień, a i tak kiedy wstajemy, zwykle jest już jasno, oraz w miesiącach zimowych, kiedy dzięki powrotowi do czasu bardziej naturalnego (z południem ok. godz. 12), kulturowo w Polsce godziny pracy szkół, przedszkoli i wielu innych instytucji dopasowane są do “okna” naturalnego światła. Po drugie same okresy wprowadzania zmian czasu należy oceniać z szerokiej perspektywy, bo czasem, a może i często, to, co wydaje się być bezpośrednim negatywnym następstwem towarzyszącym momentowi wprowadzenia zmiany czasu, może być efektem zwykłego skumulowania/ przyspieszenia naturalnego procesu, który przy wprowadzeniu zmiany przeciwnej ulegnie odpowiednio zmniejszeniu – czyli to co “tracimy” przy jednej zmianie, “rekompensuje się” przy drugiej zmianie. Co do możliwości zostawienia czasu letniego przez cały rok, to były już takie eksperymenty w historii kilku państw i każdorazowo jednak państwa te wracały do regularnych zmian czasu lub w ogóle pozostawały tylko przy czasie tzw. zimowym. Tak było w czasie II wojny światowej w USA, w Rosji w latach 2011-2014, czy też w Wielkiej Brytanii, która na czas II wojny światowej przyjęła czas przesunięty o strefę czasową na wschód i która też przeprowadziła w latach 1968-1971 eksperyment z rezygnacją z wprowadzania czasu letniego. Za każdym razem okazywało się, że w okresie zimowym są jednak zbyt ciemne poranki i zwykle państwa wracały do regularnych zmian czasu (Rosja zrezygnowała w ogóle z wprowadzania czasu letniego, gdy korzyści płynące ze stosowania czasu letniego w okresie letnim są bezdyskusyjne).
  A na marginesie raport Fundacji Republikańskiej jest tylko wybiórczym subiektywnym zbiorem opinii, a nie naukowym opracowaniem.

  0
 2. Avatar Karol

  Al- sofizmatyczne tłumaczenie. Rosja ma gdzieś Jewropejskie nakazy i nie zmienia czasu. Dwukrotne zmienianie czasu i przestawianie organizmu ludzkiego na inne funkcjonowanie odbja sie niekorzystnie na Naszym zegarze biologicznym. Zapewne pt. wiesz co to jest zegar biologiczny?!

  0
 3. Avatar gola.dupa.tuska.folksdojcza

  Naprawdę nie wiem o co chodzi. Ja nie przestawiam po prostu SWOJEGO zegarka i mam wszystkie te komisje sejmowe w dupie.

  0
 4. Avatar gniew

  Szczęść Boże. Powrót do normalności jest właściwy, oczekiwany i nieodzowny, powrót do naturalnego porządku świata !!!
  pozdrawiam gniew

  0

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

 

Authorization
*
*
Registration
*
*
*
Password generation
334816