Gruntowy wymiennik ciepła przydaje się do wspomagania wentylacji budynków a co za tym idzie, również do zwiększenia ich komfortu cieplnego. Pomagają ujednolicić temperaturę powietrza, które jest dostarczane do budynku poprzez wentylację. Urządzenia te można podzielić ze względu na sposób wymiany cieplnej, na bezprzeponowe i przeponowe. Wymienniki bezprzeponowe przypływające powietrze ma kontakt z warstwą gruntu żwirowego lub płytowego. W wymiennikach przeponowych zainstalowana jest warstwa oddzielająca, inaczej przepona. Media między którymi przepływa ciepło są za jej pomocą od siebie odseparowane. Elementy wentylacyjne, które można komponować z wymiennikami ciepła dostępne są w każdym większym markecie budowlanym. Ma je w ofercie między innymi Castorama. W gruntowych wymiennikach ciepła wykorzystywane są duże pojemności cieplne, jakie ma grunt. Dzięki temu możliwe jest złagodzenie wahania temperatur pomiędzy […]
Gruntowy wymiennik ciepła przydaje się do wspomagania wentylacji budynków a co za tym idzie, również do zwiększenia ich komfortu cieplnego. Pomagają ujednolicić temperaturę powietrza, które jest dostarczane do budynku poprzez wentylację. Urządzenia te można podzielić ze względu na sposób wymiany cieplnej, na bezprzeponowe i przeponowe. Wymienniki bezprzeponowe przypływające powietrze ma kontakt z warstwą gruntu żwirowego lub płytowego. W wymiennikach przeponowych zainstalowana jest warstwa oddzielająca, inaczej przepona. Media między którymi przepływa ciepło są za jej pomocą od siebie odseparowane. Elementy wentylacyjne, które można komponować z wymiennikami ciepła dostępne są w każdym większym markecie budowlanym. Ma je w ofercie między innymi Castorama.
W gruntowych wymiennikach ciepła wykorzystywane są duże pojemności cieplne, jakie ma grunt. Dzięki temu możliwe jest złagodzenie wahania temperatur pomiędzy temperaturą powietrza w domu a temperaturą powietrza nawiewanego do środka. W zimie instalacja ta ogrzewa powietrze a w lato, podczas upałów, ochładza je. System ten najczęściej połączony jest z rekuperatorem i wentylacją mechaniczną a także z takimi systemami grzewczymi jak na przykład pompa ciepła. Jeżeli w budynku zainstalowano wentylację grawitacyjną, rozwiązanie to jest możliwe tylko wówczas, gdy mamy zainstalowany komin cieplny. Na samym początku gruntowe wymienniki ciepła instalowane były w niemieckiej technologii domów pasywnych. W chwili obecnej rozwiązanie to stosuje się na szeroką skalę w instalacjach wentylacyjnych nowopowstających budynków, szczególnie tam gdzie pod uwagę bieżę się małą energochłonność budowli. Gruntowy wymiennik ciepła generuje korzystny mikroklimat w domu, dlatego też stosowany jest chętnie w budowach domów jednorodzinnych. Gruntowy wymiennik ciepła umieszczany jest co najmniej 20 cm poniżej głębokości zamarzania gruntu, jednak największe zyski w postaci pobranej energii generuje się na głębokości pomiędzy 4 a 5 metrów. Aby podnieść sprawność i wydajność wymiennika, można zaizolować go za pomocą wełny mineralnej czy styropianu.