Nadchodzi lato może więc porzucić auto i przesiąść się na rower?
Takie rozwiązanie ma wiele korzyści jednak należy zwrócić uwagę na kilka drobiazgów, które mogą nam zaszkodzić.
Główna korzyść wynikającą z jeżdżenia do pracy rowerem wynika z faktu, że nie stoi się w korach, które powodowane są przez liczne roboty drogowe nasilające się w sezonie letnim. Trudno jest mówić o dotlenianiu się w drodze do pracy bo w przypadku jazdy po zatłoczonym mieście jesteśmy narażeni na wdychanie większej ilości spalin niż w trakcie zwykłego spaceru chodnikiem. Mimo to spokojna jazda rowerem sprzyja stabilizacji pracy serca, zwiększeniu jego frakcji wyrzutowej oraz obniżeniu ciśnienia krwi. Aby ten efekt osiągnąć należy korzystać z roweru przynajmniej trzy razy w tygodniu przez dwa miesiące. Zalecany dystans to około 20km na przejażdżkę.
Jazda na rowerze może być przyjemnością w momencie kiedy pojazd ten spełnia podstawowe normy ergonomii. Przy kupnie nowego roweru z pewnością pomoże sprzedawca. Jeśli jednak chcemy korzystać z roweru, który już mamy należy sprawdzić czy ma on ustawione siodełko na dobrej wysokości, to znaczy czy można wyprostować kolano w trakcie jazdy. Panowie jeśli zamierzają korzystać z roweru na dłuższych trasach powinni zaopatrzyć się w specjalne siodełko, które nie będzie uciskało na prostatę ( źle dobrane siodełko rowerowe jest jednym z czynników powodujących zmniejszenie płodności oraz problemy z gruczołem krokowym cyklistów ). Kiedy wysokość i rodzaj siodełka jest już dobrany powinno się skontrolować wysokość kierownicy. Powinna być ona tak ustawiona aby możliwe było wyprostowanie pleców w czasie jazdy przy zachowanym lekkim ugięciu stawów łokciowych. Jest to niezbędny warunek bezpiecznej jazdy, która nie będzie nasilała bólów karku oraz nadgarstków. Dla osób jeżdżących rekreacyjnie zalecane są raczej rowery miejskie i wycieczkowe. Dla osób z chorobami stawów poleca się rowery z nisko schodzącą ramą tzw. damki, które dodatkowo wyposażone są w amortyzację przedniego widelca, amortyzację sztycy pod siodełkiem, szerokie opony oraz przerzutki / biegi umożliwiające dobranie przełożenia w taki sposób aby nie przeciążać stawów kolanowych i biodrowych.
Należy pamiętać, że jazda na rowerze może także modelować sylwetkę, co w połączeniu z racjonalną dietą daje zdumiewające efekty u Pań i Panów.
W Warszawie polecam trasę rowerową po obydwu stronach Wisły. Między mostem Gdańskim a Świętokrzyskim. Trasa obfituje w plaże i inne atrakcje jak fontanny, ogródki kawowe i parki linowe.