Tekst na karcie Combined Disasters brzmi: You may combine two Disasters on the same Place, as long as both are eligible to be used on it. Play both of the Disaster cards, as well. Pick one Disaster to be the “main” one, and follow all the instructions on this card. Add the Power (but none of the other effects) of the other Disaster.
Co po polsku znaczy: Możesz połączyć dwie Tragedie w tym samym Miejscu, tak długo jak obie są odpowiednie do zastosowania w nim. Zagraj równocześnie dwoma kartami Tragedii. Wybierz jedną Tragedię jako “główną”, a następnie  zastosuj wszystkie instrukcje na tej karcie. Dodaj moc (ale żadnych innych skutków) drugiej Tragedii.

Karta ta jest częścią gry Illuminati zwanej też Illuminati Cards. O jej historii i dziwnych związkach z geopolityką można przeczytać w tekstach:

Illuminati Cards – karty Iluminatów, www.iluminaci.pl.

Czy gramy w karty „Illuminati”?, Grypa666.

Karty Iluminatów, Prawda2.

Illuminati (game), Wikipedia.

Co ciekawe, na oficjalnej stronie gry (http://www.sjgames.com/illuminati/index.html) w spisie “A complete list of cards” nie ma już karty Combined Disasters!

Nazwa karty Połączone Tragedie w przypadku planowania lub wykonania zamachu według niej może oznaczać:
a) że zamach zostanie wykorzystany do wywołania innej tragedii (wojny),
b) że w tym samym miejscu odbędzie się podwójny zamach (na stadion i budynek z wieżą zegarową),
c) że odbędą się dwa zamachy w dwóch miejscach jednego rodzaju (dwa miasta, których symbolami są budynki z zegarowymi wieżami, organizujące międzynarodową imprezę sportową w zbliżonym terminie),
d) dwie lub wszystkie powyższe możliwości.

Szczególną uwagę zwraca wieża zegarowa widoczna na karcie. Być może jest ogólnym symbolem dowolnej wieży zegarowej, może łącząc elementy kilku takich wież wskazuje na nie albo obrazuje tylko jedną najbardziej podobną.

Z kartą illuminatów porównuje się trzy wieże zegarowe:
1) na centrum handlowym Ginza Wako w Tokio,
2) Big Bena w Londynie,
3) Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Ginza Wako w Tokio

Za utożsamieniem tokijskiej wieży z kartami illuminatów przemawiają skojarzenia z ubiegorocznymi katastrofami japońskimi. Jednakże wydarzenia japońskie nie były tragedią podwójną, ale potrójną: trzęsienie ziemi, tsunami i skażenie z uszkodzonych siłowni nuklearnych. Podobieństwo ukazanej wieży zegarowej na centrum handlowym Ginza Wako do tej z karty jest natomiast tylko częściowe i są wyraźne różnice:
— wieża tokijska jest biała z niebieską tarczą zegarową, w nocy tak silnie oświetlona, że wygląda jakby świeciła, wieża na karcie ma kolor brązowy i białą tarczę,

— tarcza zegarowa wieży tokijskiej jest umieszczona w masywnym łuku, natomiast obwódka tarczy na karcie jest delikatnym okręgiem,

— nasada iglicy wieży tokijskiej jest krótsza niż wieży na karcie.

Wieża zegarowa na karcie spada oderwana od budynku, czyli ulega zniszczeniu. A czy wieża tokijska została strącona w wyniku trzęsienia? Kolory ubrań tłumu przywodzą na myśl barwy olimpijskiej flagi, co sugeruje wydarzenie podczas jakiejś imprezy międzynarodowej. W czasie tragedii japońskiej nie było tam głośnego wydarzenia międzynarodowego.

Big Ben w Londynie

Londyńska wieża zegarowa ma podobny kolor do tej z karty, ale różni się pod innymi względami:
— cyfry godzin na Big Benie są rzymskie, a na wieży z karty arabskie,
— tarcza zegarowa Big Bena jest zdobiona i umieszczona w zdobionym obramowanym kwadracie, tarcza na karcie jest gładka i obwiedziona delikatnym okręgiem,
— zwieńczenie wież jest zupełnie inne, na Big Benie są dwa czterospadowe dachy jeden nad drugim, a na karcie ani jednego,
— nad tarczą Big Bena jest kilka kondygnacji pomieszczeń z rzędami okien,
— Big Ben jest bogato zdobiony, zabytkowy, wieża z karty ma wygąd nowocześniejszy, prostszy.
Natomiast tłum na karcie symbolizujący międzynarodową imprezę pasuje do olimpiady w Londynie. Zastanwiające jest też logo londyńskich igrzysk przypominające napis ZION.

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Warszawska wieża mocno przypomina tą z kart illuminatckich:
— zbliżony jest nie tylko kolor, ale i odcień brązu,
— tarcze są białe obwiedzione delikatnym okręgiem,
— obie wieże mają typowo socrealistyczny wygląd z prostymi zdobieniami.

Są też różnice. Godziny na zegarze pałacowym są rzymskie, a na karcie arabskie. W wieży warszawskiej między iglicą a piętrem zegara jest nieduży daszek. Iglica warszawska wydaje się dłuższa, ale iglica wieży z karty jest być może tylko częściowo odkryta. Iglica warszawska jest grubsza, jednak gdyby zdemontować z niej anteny, byłaby smuklejsza.

!

Choć nie można mieć pewności, na czym wzorował się rysownik wieży z karty — widać, że wykonana przezeń ilustracja nie jest dokładnym odwzorowaniem tylko jednego z trzech kojarzonych z nią prawdziwych obiektów. Jeśli karta Combined Disasters odsłania plany spiskowców — brak zupełnego podobieństwa tylko do jednej prawdziwej wieży może mieć różne przyczyny:
— przypadek,
— utrudnienie dla postronnych,
— zamiar użycia karty jako symbolu więcej niż jeden raz.

Niebo na karcie jest ciemne, jakby wieczorne. Gdyby karta miała zapowiadać tylko japońską tragedię, która zaczęła się w dzień — można byłoby się spodziewać, że wieża będzie biała, tarcza niebieska, niebo jaśniejsze. Żółto-pomarańczowo-czerwona poświata na karcie przywodzi na myśl raczej wybuch i płomienie niż budynki ulegające zniszczeniu w wyniku trzęsienia i tsunami. Wieczorna pora pasuje natomiast do imprez sportowych takich jak mistrzostwa Europy w piłce nożnej czy olimpiada — część zawodów odbywa się wieczorami. Także barwnie ubrany tłum kojarzy się bardziej z międzynarodowym spędem niż tragedią jednego narodu.

Karta Combined Disasters i pokazana na niej zegarowa wieża wciąż osnute są mgłą tajemnicy. Obyśmy nie zostali zmuszeni do jej poznania podczas Euro 2012.

__________

1) Fotolink karty Combined Disasters prowadzi do strony: http://files.abovetopsecret.com/images/member/9aaab5f0e5fa.jpg.

2) Fotolink zdjęcia wieży Ginza Wako w Tokio nocą: Wikipedia, File:Wako ginza.jpg (user: Angaurits).

3) Fotolink zdjęcia wieży Ginza Wako w Tokio w dzień: Wikipedia, File:Wako1000.jpg (user: Fg2).

4) Fotolink zdjęcia wieży Big Bena w Londynie: Wikipedia, Plik:Clock Tower – Palace of Westminster, London – September 2006.jpg (autor: Diliff).

5) Fotolink zdjęcia wieży zegarowej PKiN w Warszawie: Wikipedia, Plik:Pkin-wieza.jpg (autor: Piotr Brichacek).